Portál:Šach

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
ÚvodPencil.svg
ChessSet.jpg

Šach (z perzštiny شاه - šáh, kráľ; prenesene: kráľovská hra) je deterministická (náhoda nehrá žiadnu úlohu) strategická hra s úplnou informáciou (žiadny prvok hry nie je utajený) pre dvoch hráčov, v ktorej o výsledku rozhodujú taktické, strategické a plánovacie schopnosti hráčov a tiež ich pozornosť a vnímavosť. Cieľom hry je dať súperovi mat. Má v sebe prvky umenia, vedy a športu. Hrajú ju dvaja hráči podľa šachových pravidiel. Šach rozvíja logické myslenie a cvičí pamäť. V dnešnej verzii šachových kameňov možno badať alegóriu stredovekej spoločnosti. Viac...

Odporúčaný článokPencil.svg
O-O-O

Rošáda je jediný ťah v šachu, keď hráč ťahá súčasne dvomi figúrkami. Ide o ťah kráľom a súčasne vežou. Rozlišuje sa malá rošáda, ak sa rošáda vykoná na strane veže kráľa alebo veľká rošáda na strane veže dámy. Účelom rošády je premiestniť kráľa do bezpečnejšej oblasti a zároveň vyvinúť vežu. Kráľ sa posúva o dve polia smerom k veži a veža sa premiestni na pole vedľa kráľa, na opačnú stranu, než na ktorej bola. Rošádu nemožno vykonať, ak je kráľ v šachu, ak by prechádzal cez ohrozené pole, ak by bol v šachu po vykonaní rošády alebo ak kráľom alebo danou vežou už predtým ťahal.

Pri rošáde hráč musí premiestniť obidve figúry súčasne alebo najskôr ťahať kráľom a potom vežou. Ak by to urobil naopak, protivník môže tento ťah reklamovať a hráč by musel ťahať iba vežou. Malá rošáda má notačnú značku O-O, veľká O-O-O.
» viac... «


Obrázok mesiacaPencil.svg
MCarlsen.jpg
Magnus Carlsen, majster sveta v šachu (2008)
Osobnosť mesiacaPencil.svg
Wilhelm Steinitz2.jpg

Wilhelm Steinitz (* 17. máj 1836, Praha – † 12. august 1900, New York, New York, USA) bol rakúsky šachista židovského pôvodu, zakladateľ moderného šachu a 1. majster sveta v šachu (1886 - 1894). 1. zápas o titul majstra sveta sa hral v USA v roku 1886. Podľa pravidiel zápas vyhral ten hráč, ktorý vyhrá 10 partii(remízy sa nepočítali). Ak by však zápas dospel do stavu 8:8, bol by vyhlásený za nerozhodný a hral by sa nový zápas.

Zápas sa začal výhrou Steinitza, ale potom vyhral Zukertort štyri partie za sebou a získal náskok. Výhrou v 11. partii sa však znovu ujal vedenia Steinitz a už ho z rúk nepustil. Ešte po 15. partii viedol Steinitz iba o bod, v závere zápasu však nasadil mohutný finiš a z posledných piatich partii štyri vyhral. Celkovým výsledkom 10:5 (5 partii sa skončilo nerozhodne) sa stal Wilhelm Steinitz 1. majstrom sveta v šachu.

Po prvýkrát Steinitz obhajoval svoj titul v roku 1889 v Havane. Jeho súperom bol ruský veľmajster Michail Čigorin. Hralo sa na 20 partii. Steinitz zvíťazil v pomere 10½:6½(10:6, =1), keď sa znovu presadil výborným finišom.

Na prelome rokov 1890 a 1891 bol Steinitzovým súperom Angličan maďarského pôvodu Isidor Gunsberg. Bol to hráč, ktorý sa už vo svojej hre snažil uplatňovať Steinitzove princípy. Zápas, ktorý sa hral v New Yorku vyhral Steinitz 10½:8½(6:4, =9).

V roku 1892 obhajoval majster sveta svoj titul opäť proti Čigorinovi. Hralo sa v Havane na 10 vyhratých partií. Ak by sa zápas dostal do stavu 9:9, bol by vyhlásený za nerozhodný a hralo by sa "predĺženie" na tri vyhraté partie, čo sa aj takmer stalo.

V roku 1894 bol súperom majstra sveta Emanuel Lasker. Hralo sa v USA a v Kanade na 10 vyhratých partií. Steinitz, ktorý mal už 58 rokov zápas prehral v pomere 5:10(=4). Podľa pravidiel mal v prípade prehry Steinitz právo na odvetný zápas. Tento zápas sa hral v Moskve na prelome rokov 1896 a 1897. Lasker zápas suverénne vyhral 10:2(=5).

V posledných rokoch života trpel Steinitz vážnymi zdravotnými problémami. Napriek tomu stále štartoval na turnajoch a dosahoval slušné výsledky. V Hastingse 1895 skončil v najsilnejšej konkurencii 5, v Petrohrade 1895/1896 bol 2., v Norimbergu 1896 bol 6., vo Viedni 1898 bol 4 a v Kolíne nad Rýnom 1898 skončil 5. Posledný turnaj absolvoval v Londýne v roku 1899 a po prvýkrát vo svojej kariére nezískal nijakú cenu(skončil 11.).

» viac... «


Úloha mesiacaPencil.svg
abcdefgh
8
Chessboard480.svg
a8 čierny Veža
d8 čierny Dáma
e8 čierny Veža
g8 čierny Kráľ
a7 čierny Pešiak
e7 čierny Jazdec
f7 čierny Pešiak
h7 čierny Pešiak
e6 čierny Strelec
f6 biely Strelec
g6 čierny Pešiak
c5 čierny Pešiak
d5 čierny Pešiak
h4 biely Dáma
c3 biely Pešiak
d3 biely Strelec
a2 biely Pešiak
c2 biely Pešiak
f2 biely Pešiak
g2 biely Pešiak
h2 biely Pešiak
e1 biely Veža
f1 biely Veža
g1 biely Kráľ
8
77
66
55
44
33
22
11
abcdefgh
Biely vyhrá.[Riešenie 1]
Nové článkyPencil.svg


Príbuzné portályPencil.svg
InformáciePencil.svg

Riešenie úlohy mesiaca[upraviť kód]

  1. (1. Vd5 [1. Qh6 Jf5] 1… Sf5 2. Dh6 +- [1… Jf5 2. V×f5 +-; 1… Jc6 2. D×h7+ K×h7 3. Vh5+ Kg8 4. Vh8# a tak ďalej])

Ocenené články[upraviť kód]

Správcovia[upraviť kód]

  1. OJJ
  2. MilanBA
  3. ...

Pomôž[upraviť kód]

Osobnosti[upraviť kód]

Louis-Charles Mahé de La BourdonnaisWalter BrowneMagnus CarlsenFabiano CaruanaNona GaprindašviliováRustam KasimdžanovRuy López de SeguraŠachrijar MamedjarovVěra MenčíkováHikaru NakamuraLuděk PachmanAlexandr Dmitrijevič PetrovFrançois-André Danican PhilidorRuslan PonomarjovSamuel ReshevskyNigel ShortHoward StauntonJan TimmanWesley SoDeysi Coriová

Otvorenia[upraviť kód]

Operná partiaTraja jazdci v obraneHra štyroch jazdcov v obraneŠkótsky gambitOwenova obranaModerná obranaNimcovičova obranaBogoľubovova indická obranaBudapeštiansky gambitGrünfeldova indická obranaKeresova obranaKrálovská indická obranaNimcovičova indická obranaTrompowského útokRichter-Veresov útokHra dvoch jazdcov v obraneMengariniho hraNapoleonovo otvoreniePonzianiho hraPortugalská hraStredný protigambitStrelcova hra

Iné[upraviť kód]

Jazdcova prechádzkaŠachové hodinyAl-ÁdlíProblém ôsmich dámŠachboxRemizová smrťBaskický systém


Prírodné a technické vedy, veda a technika

SaintPierre1.JPG Architektúra · Saturday.PNG Astronómia (The Sun by the Atmospheric Imaging Assembly of NASA's Solar Dynamics Observatory - 20100819.jpg Hviezda · Celestia.png Slnečná sústava) · Polyploidization.svg Biológia · Zeichen 330 - Autobahn, StVO 1992.svg Cesty · Schematicky atom.png Fyzika · Gnome-globe.svg Geografia · Chemistrylogo.png Chémia · Nuvola apps display.png Informatika
Shuttle.svg Kozmonautika · Airplane template.png Letectvo · F of x.svg Matematika · Star of life3.svg Medicína · Pawprint.png Pes · Jordens inre.svg Vedy o Zemi


Humanitné a spoločenské vedy, život a spoločnosť

P culture.png Divadlo · Nuvola apps kaboodle.svg Film ·  Hourglass drawing-full.svg História · Eighth notes and rest.png Hudba · Globe of letters.svg Jazyk · Open bible 01 01.svg Literatúra · Nuvola apps kdmconfig.png Ľudia · Society.svg Politika · Sports icon.png Šport (Tennis ball.svg TenisChessSet.jpg Šach)


Krajiny a regióny