Portál:Šach

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
ÚvodPencil.svg
ChessSet.jpg

Šach (z perzštiny شاه - šáh, kráľ; prenesene: kráľovská hra) je deterministická (náhoda nehrá žiadnu úlohu) strategická hra s úplnou informáciou (žiadny prvok hry nie je utajený) pre dvoch hráčov, v ktorej o výsledku rozhodujú taktické, strategické a plánovacie schopnosti hráčov a tiež ich pozornosť a vnímavosť. Cieľom hry je dať súperovi mat. Má v sebe prvky umenia, vedy a športu. Hrajú ju dvaja hráči podľa šachových pravidiel. Šach rozvíja logické myslenie a cvičí pamäť. V dnešnej verzii šachových kameňov možno badať alegóriu stredovekej spoločnosti. Viac...

Odporúčaný článokPencil.svg

Kompozičný šach alebo aj problémový šach je samostatná šachová disciplína, v ktorej sa autor snaží vytvoriť šachový problém (šachovú skladbu), alebo riešiteľ sa snaží tento problém vyriešiť.

V kompozičnom šachu sa usporadúvajú aj súťaže. Šachová skladba by mala spĺňať tieto kritériá:

  • originalitu
  • legálnosť pozície (okrem exoproblémov)
  • korektnosť riešenia
  • ekonomické
  • estetické

Ekonomické kritérium: na šachovnici by nemal byť žiaden zbytočný materiál, každý kameň by mal mať nejakú funkciu

Legálnosť pozície: aspoň teoreticky by sa malo dať dospieť k pozícii na šachovnici v nejakej hypotetickej partii
» viac... «


Obrázok mesiacaPencil.svg
Chess gameboard..jpg
Drevené šachy
Osobnosť mesiacaPencil.svg
Harrynelsonpillsbury.jpg

Harry Nelson Pillsbury (* 5. december 1872, Somerville, Massachusetts, USA – † 17. jún 1906, Philadelphia, Pensylvánia, USA) bol americký šachový veľmajster, jeden z najlepších svetových hráčov na prelome 19. a 20. storočia.

So šachom sa zoznámil až v 16tich rokoch, jeho výkonnosť však rýchlo rástla. Presadzoval sa hlavne útočnou a kombinačnou hrou. Mal skvelú pamäť. Často hrával simultánky "naslepo". V Moskve 1902 hral naslepo proti 22 hráčom s výsledkom +17, =4, -1, čo bol vtedy svetový rekord. Inokedy hral naslepo zároveň šachové aj whistové partie.

V roku 1893 sa presťahoval do New Yorku a stal sa šachovým profesionálom. V tomto roku štartoval na dvoch turnajoch. Jeden vyhral, v druhom skončil 7. V Buffale 1894 skončil 2. a v New Yorku 5.-6. Vďaka dobrým výsledkom bol pozvaný na turnaj do Hastingsu 1895. V najsilnejšej konkurencii turnaj senzačne vyhral. Potom sa zúčastnil šesťkolového turnaja 4 veľmajstrov v Petrohrade 1895/96. Po polovici turnaja viedol(dvakrát porazil majstra sveta Emanuela Laskera), ale v druhej polovici úplne odpadol a nakoniec skončil až tretí.

V Budapešti 1896 bol 3., V Norimbergu 1896 3.-4. V roku 1897 vyhroal zápas o titul majstra USA nad J. W. Showalterom 12½:8½(11:7, =3). O rok neskôr titul proti tomu istému hráčovi obhájil po výsledku 8:4(7:3, =2).

Na turnaji vo Viedni 1898 sa delil o prvé miesto s Tarraschom, dodatkový zápas o prvenstvo však prehral 1½:2½. V Londýne 1899 bol 2.-4., v Mníchove 1900 1.-3., v Paríži 1900 2., vyhral v Buffale 1901, v Hannoveri 1902 bol 2., v Monte Carlo 1902 bol 2.-3., o rok neskôr 3. Na gambitovom turnaji vo Viedni 1903 skončil 4. Na svojom poslednom turnaji v Cambridge Springs 1904 bol až 8.-9., ale v partii porazil majstra sveta Laskera.

Harry Nelson Pillsbury zomrel po ťažkej chorobe vo veku iba 33 rokov.

» viac... «


Úloha mesiacaPencil.svg
a b c d e f g h
8
Chessboard480.svg
d8 biely Dáma
a7 čierny Pešiak
a6 biely Pešiak
b6 biely Pešiak
f6 čierny Pešiak
a5 biely Veža
f5 biely Pešiak
b4 čierny Pešiak
c4 biely Pešiak
f4 čierny Pešiak
h4 biely Pešiak
a3 biely Jazdec
e3 biely Strelec
f3 biely Jazdec
a2 čierny Kráľ
b2 čierny Veža
e2 biely Strelec
f2 biely Kráľ
h2 biely Pešiak
e1 biely Veža
8
7 7
6 6
5 5
4 4
3 3
2 2
1 1
a b c d e f g h
Samomat bieleho 8. ťahom[Riešenie 1]
Nové článkyPencil.svg
Príbuzné portályPencil.svg
InformáciePencil.svg

Riešenie úlohy mesiaca[upraviť zdroj]

  1. (1. Jb1+ Kb3 2. Dd1+ Vc2 3. Sc1 a×b6 4. Va1 b5 5. Vh1 b×c4 6. Ke1 c3 7. Jg1 f3 8. Sf1 f2#)

Ocenené články[upraviť zdroj]

Správcovia[upraviť zdroj]

  1. OJJ
  2. ...

Pomôž[upraviť zdroj]

Osobnosti[upraviť zdroj]

Adolf AnderssenLouis-Charles Mahé de La BourdonnaisWalter BrowneMagnus CarlsenNona GaprindašviliováRustam KasimdžanovLionel KieseritzkyRuy López de SeguraHikaru NakamuraLuděk PachmanAlexandr Dmitrijevič PetrovFrançois-André Danican PhilidorRuslan PonomarjovSamuel ReshevskyWesley SoHoward Staunton

Otvorenia[upraviť zdroj]

Philidorova obranaŠkótska hraTaliánska hraTraja jazdci v obrane

Iné[upraviť zdroj]

Jazdcova prechádzkaŠachové hodiny

Prírodné a technické vedy, veda a technika

SaintPierre1.JPG Architektúra · Saturday.PNG Astronómia (Celestia.png Slnečná sústava) · Polyploidization.svg Biológia · Zeichen 330 - Autobahn, StVO 1992.svg Cesty · Schematicky atom.png Fyzika · Gnome-globe.svg Geografia · Chemistrylogo.png Chémia · Nuvola apps display.png Informatika
Shuttle.svg Kozmonautika · Avion silhouette.svg Letectvo · F of x.svg Matematika · Star of life3.svg Medicína · Pawprint.png Pes · Jordens inre.svg Vedy o Zemi


Humanitné a spoločenské vedy, život a spoločnosť

P culture.png Divadlo · Nuvola apps kaboodle.svg Film ·  Hourglass drawing-full.svg História · Eighth notes and rest.png Hudba · Globe of letters.svg Jazyk · Open bible 01 01.svg Literatúra · Nuvola apps kdmconfig.png Ľudia · Society.svg Politika · Sports icon.png Šport (Tennis ball.svg TenisChessSet.jpg Šach)


Krajiny a regióny