Portál:Rusko

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Flag of Russia with border.svg
Ruský portálupraviť
Coat of Arms of the Russian Federation.svg
Russian Federation (orthographic projection).svg

Rusko (po rusky: Россия), dlhý tvar Ruská federácia (RF) (po rusky: Российская федерация), je demokratický federálny štát s republikánskou formou vlády. Jeho rozloha je 17 075 200 km², je teda najväčšou krajinou sveta. Zahŕňa značnú časť Východnej Európy a takmer celú severnú Áziu. S počtom 143,0 milióna obyvateľov je Ruská federácia deviata najľudnatejšia krajina na svete.

Susedmi Ruska sú (od severozápadu proti smeru hodinových ručičiek): Nórsko, Fínsko, Estónsko, Lotyšsko, Bielorusko, Ukrajina, Gruzínsko, Azerbajdžan, Kazachstan, Čína, Mongolsko, znovu Čína a Severná Kórea. Prostredníctvom Kaliningradskej oblasti, strategickej západnej exklávy, ďalej susedí s Litvou a Poľskom. Ruské Kurilské ostrovy sú na dohľad od Japonska a z ruskej Čukotky je veľmi blízko na Aljašku (USA). Územie je rozdelené do 9 časových pásiem a do 83 samosprávnych celkov.

S portálom je spojených 368 článkov
Odporúčaný článokupraviť
Vostok-1 patch.svg

Vostok 1 (Восток 1) bol prvý vesmírny let s ľudskou posádkou. Odštartoval 12. apríla 1961 s kozmonautom Jurijom Gagarinom na palube. Bolo mu pridelené katalógové číslo 103 a COSPAR označenie 1961-012A.

Gagarin obletel Zem iba jedenkrát a to za 108 minút a vrátil sa nezranený potom čo vyskočil vo výške 7 km nad zemou z návratového modulu a sám sa zniesol na padáku.

Riadiace stredisko potvrdilo dosiahnutie obežnej dráhy až 25 minút po štarte. Kontrola výšky bola riadená automatickým systémom. Lekári a inžinieri si neboli istí reakciou organizmu človeka na stav beztiaže a pre istotu bolo ručné riadenie zamknuté. Kódy pre odomknutie boli v obálke na palube, ak by predsa len v núdzovej situácii bolo potrebné ručné riadenie. Vostok 1 nemohol meniť obežnú dráhu, iba výšku. Automatické riadenie začalo s brzdiacim zážihom asi po hodine letu. Brzdiaci zážih začal pri západnom pobreží Afriky blízko Angoly, 8000 km od určeného miesta pristátia. Motory na kvapalné palivo boli zapálené na 42 sekúnd.


Osobnosť mesiacaupraviť
Dmitry Medvedev official large photo -5.jpg

Prehrať Dmitrij Anatolievič Medvedev (rus. Дми́трий Анато́льевич Медве́дев) (* 14. september 1965, Leningrad, ZSSR) je ruský politik, od 8. mája 2012 desiaty predseda vlády Ruskej federácie, v minulosti tretí prezident Ruskej federácie (od 7. mája 2008 do 7. mája 2012). Pôvodne pôsobil ako právnik, kandidát právnických vied.

Jeho otec Anatolij Afanasievič Medvedev, bol profesorom na Leningradskom technologickom inštitúte. Matka Julia Veniaminovna rodená Šapošnikovová je filologička, prednášala na Pedagogickom inštitúte A.I. Gercena, neskôr pracovala ako sprievodkyňa v múzeu. Dmitrij Anatolievič Medvedev sa narodil 14. septembra 1965 vo vtedajšom Leningrade, dnešnom Petrohrade. Bol jediným potomkom v rodine. Spolu s rodičmi žil v byte v robotníckej štvrti Kupčino na okraji Leningradu. Študoval na právnickej fakulte vtedajšej Leningradskej štátnej univerzity, na katedre občianskeho práve. Zaujímal sa o vzpieranie, v ktorom aj reprezentoval školu.

V roku 1990 tu dokončil svoju ašpirantúru a získal titul kandidát vied. V rokoch 1990 až 1999 vyučoval na Leningradskej univerzite, tú v tom období premenovali spolu s mestom Petrohrad. Súčasne v rokoch 1990 až 1995 pracoval ako poradca Petrohradského magistrátu Anatolija Sobčaka, kde pôsobil na oddelení pre styk s verejnosťou.


Najnovšie článkyupraviť

5. marec 2012: Fazetový palác
15. marec 2012: Prezident Ruskej federácie
18. marec 2012: Federálne zhromaždenie Ruskej federácie‎‎
4. apríl 2012: Aľa Rachmanovová‎‎‎‎
6. máj 2012: Jakuti
6. máj 2012: Jamalský polostrov
29. máj 2012: Anton Ivanovič Denikin

Správcovia portáluupraviť
  • Portál Rusko založil 26. októbra 2008 - Jonhy
Vedeli ste, že...upraviť

Vedeli ste že ...

Obrázok týždňaupraviť

Matka Vlasť, najväčšia socha ženy na svete

Socha „Matka Vlasť“ (s výškou 85 metrov najväčšia socha ženy na svete), súčasť Mamajovej mohyly západne od mesta Volgograd.


Administratívne členenie Ruskaupraviť
Russian-regions.png

Rusko sa na najvyššej úrovni delí paralelne na:

Vybrané Citátyupraviť
Left
Nikde nenájdete poéziu, keď ju nenosíte v sebe.
Spolupracuj na Wikiquote Wikicitáty ponúkajú citáty od alebo o Rusochďalšie citáty...

Ostatné portály

Prírodné a technické vedy, veda a technika

SaintPierre1.JPG Architektúra · Saturday.PNG Astronómia (Celestia.png Slnečná sústava) · Polyploidization.svg Biológia · Zeichen 330 - Autobahn, StVO 1992.svg Cesty · Schematicky atom.png Fyzika · Gnome-globe.svg Geografia · Chemistrylogo.png Chémia · Nuvola apps display.png Informatika
Shuttle.svg Kozmonautika · Avion silhouette.svg Letectvo · F of x.svg Matematika · Star of life3.svg Medicína · Pawprint.png Pes · Jordens inre.svg Vedy o Zemi


Humanitné a spoločenské vedy, život a spoločnosť

P culture.png Divadlo · Nuvola apps kaboodle.svg Film ·  Hourglass drawing-full.svg História · Eighth notes and rest.png Hudba · Globe of letters.svg Jazyk · Open bible 01 01.svg Literatúra · Nuvola apps kdmconfig.png Ľudia · Society.svg Politika · Sports icon.png Šport (Tennis ball.svg TenisChessSet.jpg Šach)


Krajiny a regióny