Architektonická funkcia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Architektonická funkcia je funkcia architektonického diela. Prejav a realizácia súboru vlastností architektonického objektu, ktoré napĺňajú jeho celkové poslanie. Zahŕňa viaceré zložky ako napríklad praktický účel, umeleckú a reprezentatívnu funkciu a podobne. Plnohodnotné architektonické dielo má obvykle širokú škálu funkcií.

Príklad[upraviť | upraviť zdroj]

Napríklad národné divadlo slúži na veľké divadelné predstavenia, má reprezentatívne interiéry s výtvarnými dielami, ktoré odkazujú na národné dejiny, výnimočný vonkajší vzhľad a osobité umiestnenie v metropole.

Architektonická funkcia a funkcionalizmus[upraviť | upraviť zdroj]

Užšie sa pod architektonickou funkciou rozumie praktický účel stavby. Takéto chápanie absolutizoval funkcionalizmus, presadzujúci modernú nezdobenú architektúru, riadiac sa heslom forma je vyjadrením funkcie. Pozornosť ktorú funkcionalizmus venoval funkcii pri plánovaní mesta, našla svoj výraz v Aténskej charte.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Kol. autorov: Encyklopedia Beliana - Prvý zväzok A - Belk, Encyklopedický ústav Slovenskej akadémie vied, Bratislava, 1999, 357 s., ISBN 80-224-0554-X