Kabaddi

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kabaddi
Ženský zápas v kabaddi
Halové kabaddi na Ázijských hrách

Kabaddi (angl. Kabaddi) je kontaktný kolektívny šport, v ktorom súperia dve 7-členné družstvá. Obsahuje prvky zápasenia a je populárny predovšetkým v krajinách Južnej Ázie. Cieľom hry je vysunúť hráčov na súperovu polovicu ihriska tak, aby sa dotkol niektorého zo súperových hráčov a vrátil sa na vlastnú polovicu ihriska bez zachytenia súperom. Hráč pri útoku musí zadržať dych. Z toho pochádza aj názov hry, ktorý pochádza z hindčiny a znamená "zadržovanie dychu".

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Hra kabaddi je veľmi stará, najstaršie zmienky o nej pochádzajú spred 4 000 rokov. Prvé pravidla boli spísané ale až v roku 1918 v Indii. Šport bol demonštrovaný na jednej z berlínskych expozícií počas konania Letných olympijských hier 1936. V roku 1938 sa predstavil na celoindických hrách. V Indii vznikla aj prvá národná federácia kabaddi, v roku 1950, ktorá o 2 roky neskôr začala organizovať národné majstrovstvá. V 70. rokoch spopularizovala India tento šport aj v niektorých ostatných ázijských krajinách, výsledkom čoho bolo v roku 1979 založenie Ázijskej federácie kabaddi (AAKF). O rok neskôr boli zorganizované prvé Majstrovstvá Ázie v Kalkate, na ktorých zvíťazili domáci Indovia pred hráčmi Bangladéša. V roku 1982 bolo kabaddi zaradené do programu 9. Ázijských hier, ktoré sa konali v indickom hlavnom meste Naí Dillí, ako ukážkový šport. O 2 roky neskôr zaradil Juhoázijský športový výbor tento šport do programu Juhoázijských hier ako oficiálny šport. V roku 1990 v Pekingu bolo kabaddi zaradené už aj medzi oficiálne športy Ázijských hier.

Svetové kabaddi riadi Medzinárodná federácia kabaddi (IKF), ktorá organizuje v tomto športe Majstrovstvá sveta od roku 2004.

Stručné pravidlá[upraviť | upraviť zdroj]

Hrá sa na malom ihrisku obdĺžnikového tvaru, veľkosti 12,5 m x 10 m (pri ženách o čosi menej) alebo v kruhu s priemerom 24 m, rozdelených na 2 polovice. Hrací čas je 2 x 20 minút, prípadne končí eliminovaním všetkých súperových hráčov. Každý tím tvorí 10 až 12 hráčov, pričom iba 7 hráčov je v poli. Hrá sa v hale, na tráve alebo na piesku. Útočí iba jeden hráč a družstvá sa v útoku stiedajú. Ak súperova obrana útočníka (sahi) chytí, ten z ihriska vypadáva. Útočník má 20 až 30 sekúnd na návrat na vlastnú polovicu ihrisku, pričom musí kričať slovo "kabaddi". Družstvo, ktoré sa dotkne súpera, získava bod. Zápas rozhodujú dvaja rovnocenní rozhodcovia. Kabaddi sa hrá v troch hlavných formách, ktoré sa líšia v pravidlách:

  • amar – ide v nej hlavne o čas a hráči nie sú z ihriska nikdy vylúčení
  • gemini – hra končí, keď sú odstránení všetci hráči jedného z tímov
  • sanjeevani – je možnosť vrátiť do hry vylúčených hráčov, hrá sa na čas a body získava družstvo, ktoré má viac hráčov v poli

Ďalšími disciplínami športu sú halové kabaddi a plážové kabaddi. Obe sú súčasťou ázijských multišportových podujatí – halové kabaddi na Ázijských halových hrách a plážové kabaddi na Ázijských plážových hrách.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Kabaddi

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]