Ihrisko

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Ihrisko je miesto určené na realizovanie určitého športu alebo hry. V pravidlách sú väčšinou presne určené tvary a rozmery ihriska a často aj jeho povrch a ďalšie parametre. Okrem hracej plochy sa na ihrisku často nachádzajú ďalšie predmety či zariadenia potrebné pre príslušnú hru (bránky, sieť atď.).

Tvary[upraviť | upraviť zdroj]

Ihrisko

V rôznych športoch sa používajú rôzne tvary hracích plôch, veľmi častý je prostý obdĺžnik (napr. futbal, volejbal, basketbal, tenis,nohejbal, americký futbal, …, v ľadovom hokeji má zaoblené rohy), v iných športoch má ihrisko tvar oválu (austrálsky futbal), kruhové výseky (bejzbal, softbal) atď. V niektorých prípadoch ihrisko nemá predpísaný tvar a používa sa vymedzená len mierne upravená oblasť prírody (napr. paintball, golf, petank), takže každé ihrisko je iné.

Okraje hracej plochy sú spravidla na hracej ploche vyznačené čiarami či inými značkami, rovnako aj prípadné ďalšie významné miesta podľa pravidiel príslušnej hry.

Povrch[upraviť | upraviť zdroj]

Povrch hracej plochy je takisto rôzny. Možno využívať tak prírodný povrch (tráva, piesok, hlina), ako aj rôzne varianty umelých povrchov od antuky či škváry cez umelú trávu po rôzne druhy plastov (v telocvičniach niekedy aj drevené parkety).

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Wikicitátoch Wikicitáty ponúkajú citáty od alebo o Ihrisko
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Ihrisko