Pozemný hokej

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pozemný hokej
Hracia plocha pre pozemný hokej
Oblečenie hráčok pozemného hokeja

Pozemný hokej je kolektívny loptový šport, ktorý sa v podobe, v akej ho poznáme dnes, po prvýkrát objavuje koncom 19. storočia v Anglicku a Škótsku. Hokejová federácia vznikla v 1886 a prvý medzinárodný zápas sa hral v 1895 medzi Írskom a Walesom. Zápas skončil írskym víťazstvom 3:0. Medzinárodné pravidlá boli vydané v roku 1900. Korene pozemného hokeja však siahajú omnoho ďalej. Prvé zmienky o hrách podobných hokeju sa objavujú už v roku 2000 pred Kr. Hra sa objavuje na programe olympijských hier od roku 1908.

V pozemnom hokeji hrajú dve 11-členné mužstvá na ihrisku o rozmeroch 55×91,4 m. Cieľom hry je dostať pomocou zahnutej hokejky do protihráčovej bránky loptu. Tá musí byť tvrdá z akéhokoľvek materiálu. Obvod lopty musí byť od 22,4 do 23,5 cm a hmotnosť minimálne 156 a maximálne 163 g.

Hokejka sa skladá z dvoch častí: guľatej a rovnej plochy. Guľatá časť musí byť na ľavej strane hokejky. Na spodku sa nachádza zobák (t. j. časť hokejky pod spodným koncom spojenia), ktorý musí byť zahnutý a nemusí byť len z dreva pričom jeho dĺžka nesmie presiahnuť 10 cm.

Hracia plocha[upraviť | upraviť zdroj]

Tímy hrajú na obdĺžnikovej ploche o rozmeroch 91,4 x 55 m. Na oboch koncoch ihriska v strede je bránka s výškou 2,14 m a šírkou 3,66 m. Vo vzdialenosti 14,63 m sa nachádza polkruh zvaný strelecký kruh (malý kruh). Na to, aby hráč strelil platný gól musí vystreliť z územia ohraničeného streleckým kruhom. Bod pre trestné strieľania sa nachádza 6,4 m od stredu bránky. Pri strieľaní trestného strieľania musia všetci hráči, okrem brániaceho brankára a strieľajúceho hráča, stáť za 22,9 m čiarou.

Kedysi bývala hracia plocha z obyčajnej trávy, avšak dnes sa už používa na svetových turnajoch iba umelá tráva zmäkčovaná pieskom alebo vodou. Na Slovensku sa pozemný hokej stále hráva aj na trávnatých povrchoch.

Veľké turnaje[upraviť | upraviť zdroj]

Dva najväčšie turnaje pozemného hokeja sú na Olympijských hrách a na svetovom šampionáte, ktorý sa taktiež hrá raz za štyri roky. Od 1978 sa hráva pohár šampiónov, kde každý rok hrá šesť najlepších mužstiev. Pozemný hokej nechýba ani na Hrách Spoločenstva národov.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • The FIH - medzinárodná federácia pozemného hokeja
  • SZPH - Slovenský zväz pozemného hokeja