Letisko

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Vzorová infraštruktúra letiska
Rozloženie letísk po svete v r.2008
Časť terminálu 3 letiska v Dubai

Letisko je vymedzená plocha na zemi alebo na vode (vrátane budov, zariadení a vybavenia) určená buď úplne alebo sčasti na odlety, prílety, alebo pohyby lietadiel na zemi[1]. Na letisku môžu byť lietadlá hangárované, alebo môže byť na nich vedená ich údržba. Letisko zahrňuje najmenej jednu plochu ako dráhu pre vzlet a pristátie, helipad, alebo vodnú plochu pre vzlet a pristátie, ktorá často zahŕňa budovy ako vežu riadenia letovej prevádzky, hangáre a budovy letiskového terminálu.

Väčšie letiská môžu zahrňovať služby fixného letiskového prevádzkovateľa, doky pre hydroplány, letiskový apron, služby riadenia letovej prevádzky, zariadenia pre pasažierov ako reštaurácie a letiskové salóny a taktiež záchranné služby. Vojenské letiská sú nazývané tiež ako letecké základne.

Letiská na vodných plochách predstavujú oblasť otvorenej vodnej plochy, ktoré sú pravidelne využívané hydroplánmi alebo obojživelnými lietadlami na pristátie a vzlet, zvyčajne s vybavením pre pasažierov na priľahlom pozemku, ktoré prináleží letisku.

Podľa dĺžky svojich dráh sa delí na 5 tried (napríklad „medzinárodné letisko“). Najdlhšiu dráhu má vojenské letisko Area 51 v štáte Nevada. Najväčšie letisko na svete (7 dráh) je O'Hare International Airport v Chicagu. Najvyšší počet pasažierov má Medzinárodné letisko Hartsfield-Jackson Atlanta v USA (89 331 622 pasažierov a 950 119 letov 2010). Najväčší počet medzinárodných spojení má letisko Frankfurt nad Mohanom a najviac medzinárodných leteckých pohybov a pasažierov má londýnske London-Heathrow.

Najväčšie letisko na Slovensku je Letisko Milana Rastislava Štefánika Bratislava- Ivanka. Najviac cestujúcich vybavilo v roku 2008 (2 218 545). Celková ročná kapacita zrekonštruovaného terminálového komplexu je 5 miliónov cestujúcich.

Prvé výhradne civilné letisko bolo otvorené v roku 1922 v nemeckom Königsbergu (dnešný Kaliningrad).

Na Slovensku je v súčasnosti (2012) 6 medzinárodných letísk:

Galéria letísk[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Letecká informačná služba SR, L-2 Pravidlá lietania (Publikácia Leteckej informa􀃾nej služby Slovenskej republiky)