Pilot

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Americký stíhací pilot James Jabara stojaci v kokpite svojho F-86 Sabre
Pohľad na letovú palubu raketoplánu Discovery a veliteľa s pilotom

Pilot alebo letec je osoba s kvalifikáciou na riadenie lietadla či iného leteckého dopravného prostriedku na rekreačné účely alebo ako povolanie. Používa sa aj na označenie osoby, ktorá v danom okamihu riadi lietadlo.

Civilní piloti lietajú pre rekreačné účely, alebo profesionálne pre aerolínie a iné letecké spoločnosti. Piloti, ktorí chcú lietať pre aerolínie na to musia mať kvalifikáciu. Piloti začlenení do posádky majú pozíciu kapitána (alebo veliteľa), prvého dôstojníka, druhého dôstojníka a môžu aj získať kvalifikáciu a lietať ako letoví inžinieri.

Vojenskí piloti sú trénovaní na letecké súboje, útoky na pozemné ciele, nebojové operácie, podporné operácie a v niektorých prípadoch aj na záchranné operácie.

Niektorí vojenskí piloti sú súčasne aj civilnými pilotmi, hoci certifikáty a licencie v civilnom a vo vojenskom letectve nemajú rovnaké predpisy. V niektorých krajinách má veľa, či dokonca väčšina, pilotov civilných letov vojenskú minulosť. No vo väčšine krajín zamestnávajú aerolínie civilných pilotov, i keď sú ich zamestnancami aj bývalí vojenskí piloti.

V prípade pilotovaných vesmírnych letov je pilotom osoba, ktorá priamo riadi vesmírne plavidlo (raketoplán, raketu) a nachádza sa v ňom. Veliteľ daného plavidla nesie za plavidlo priamu zodpovednosť.

K 31. decembru 2005 bolo v Spojených štátoch podľa odhadov Federálneho leteckého úradu (Federal Aviation Administration) 609 737 aktívnych pilotov s licenciou. Z tohto počtu bolo 6 percent (36 584) žien. V štáte Aljaška je najväčší počet pilotov na obyvateľa, 1:78; z celkového počtu 663 661 obyvateľov je 8 550 pilotov.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]