Preskočiť na obsah

Pilot

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Symbol rozcestia O iných významoch výrazu Pilot pozri Pilot (rozlišovacia stránka).
Kapitán americkej námornej pechoty Marion Carl v kokpite lietadla na základni Anacostia, 1942
Pilot pristávajúci s Boeingom 777
Pilot stíhačky F-16 amerického vojenského letectva

Pilot (iné názvy: letecký pilot[1], letec) je osoba riadiaca alebo majúca povolenie na riadenie lietadla, prípadne aj kozmickej lode, alebo len veliteľ lietadla. Podrobnejšie o definícii pozri nižšie.

Ukážky definícií

[upraviť | upraviť zdroj]

Nasledujú ukážky definícií pilota z literatúry:

  • výkonný letec s príslušným preukazom spôsobilosti, ktorý spĺňa základne požiadavky potrebné pri riadení lietadla a absolvoval predpísaný výcvik [2]
  • osoba majúca povolenie obsluhovať (ovládať) lietadlo počas letu [3]
  • letec, ktorý vedie kozmickú loď alebo lietadlo[4]
  • osoba, ktorá vedie lietadlo [t.j. lietadlo v užšom zmysle] alebo iný vzdušný dopravný prostriedok [5]
  • osoba, ktorá ovláda riadidlá lietadla alebo kozmickej lode z jeho (jej) vnútra a navádza alebo ovláda (riadi) lietadlo alebo kozmickú loď počas letu; podľa niektorých definícií len takáto osoba v prípade lietadla alebo len v prípade lietadla ťažšieho ako vzduch a/alebo len veliteľ lietadla (t. j. nie druhý pilot/kopilot) [3][6]

Charakteristika

[upraviť | upraviť zdroj]

Civilní piloti lietajú pre rekreačné účely, alebo profesionálne pre aerolínie a iné letecké spoločnosti. Piloti, ktorí chcú lietať pre aerolínie na to musia mať kvalifikáciu. Piloti začlenení do posádky majú pozíciu kapitána (alebo veliteľa), prvého dôstojníka, druhého dôstojníka a môžu aj získať kvalifikáciu a lietať ako letoví inžinieri.

Vojenskí piloti sú trénovaní na letecké súboje, útoky na pozemné ciele, nebojové operácie, podporné operácie a v niektorých prípadoch aj na záchranné operácie.

Niektorí vojenskí piloti sú súčasne aj civilnými pilotmi, hoci certifikáty a licencie v civilnom a vo vojenskom letectve nemajú rovnaké predpisy. V niektorých krajinách má veľa, či dokonca väčšina, pilotov civilných letov vojenskú minulosť. No vo väčšine krajín zamestnávajú aerolínie civilných pilotov, i keď sú ich zamestnancami aj bývalí vojenskí piloti.

V prípade pilotovaných vesmírnych letov je pilotom osoba, ktorá priamo riadi vesmírne plavidlo (raketoplán, raketu) a nachádza sa v ňom. Veliteľ daného plavidla nesie za plavidlo priamu zodpovednosť.

K 31. decembru 2005 bolo v Spojených štátoch podľa odhadov Federálneho leteckého úradu (Federal Aviation Administration) 609 737 aktívnych pilotov s licenciou. Z tohto počtu bolo 6 percent (36 584) žien. V štáte Aljaška je najväčší počet pilotov na obyvateľa, 1:78; z celkového počtu 663 661 obyvateľov je 8 550 pilotov.

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. Vyhláška č. 384/2015 Z. z. Štatistického úradu Slovenskej republiky, ktorou sa vydáva štatistická klasifikácia zamestnaní
  2. NEDELKA, Milan, a kol. Slovenský letecký slovník terminologický a výkladový. Bratislava : Magnet-Press Slovakia, 1998. 494 s. ISBN 80-968073-0-7. S. 36.
  3. a b pilot: An Illustrated Dictionary of Aviation Copyright © 2005 by The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved [online]. encyclopedia2.thefreedictionary.com, [cit. 2018-04-07]. Dostupné online.
  4. pilot. In: Pyramída (Bratislava: Socialistická akadémia Slovenskej Socialistickej republiky vo vydavateľstve Obzor), január 1983, roč. XII, čís. 139, s. 4423. ISSN 0231-9047.
  5. pilot. In: Malá slovenská encyklopédia. 1. vyd. Bratislava : Encyklopedický ústav SAV; Goldpress Publishers, 1993. 822 s. ISBN 80-85584-12-3. S. 549.
  6. pilot: McGraw-Hill Dictionary of Scientific & Technical Terms, 6E, Copyright © 2003 [online]. encyclopedia2.thefreedictionary.com, [cit. 2018-04-07]. Dostupné online.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Pilot