Will Smith

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Will Smith
Will Smith 2011, 2.jpg
Celé meno Willard Christopher Smith, Jr.
Narodenie 25. september 1968 (48 rokov)
Philadelphia, Pensylvánia, USA
Prezývky The Fresh Prince
Povolanie herec, producent a raper
Roky pôsobenia 1986 – súčasnosť
Manželka Sheree Zampinová 1992 – 1995,
Jada Pinkett Smithová 1997 – súčasnosť
Deti Willard Carroll Smith III, Jaden Christopher Syre Smith, Willow Camille Reign Smithová
Oficiálna webstránka willsmith.com

Willard Christopher "Will" Smith, Jr. (* 25. september 1968, Philadelphia, Pensylvánia, USA) je americký herec, producent a raper. Ako raper používal pseudonym The Fresh Prince v duu DJ Jazzy Jeff & The Fresh Prince a na sólovej dráhe používal meno Will Smith.

Bol štyrikrát nominovaný na Zlatý Glóbus, dvakrát na Cenu Akadémie a je štvornásobným držiteľom Ceny Grammy.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa ako druhé dieťa zo štyroch Willardovi, majiteľovi chladiarenskej spoločnosti a Caroline Smithovej. Vyrastal v západnej Philadelphii, kde dostal prezývku „Prince“, nakoľko využíval svoj prirodzený šarm, aby sa dostal z problémov. Ako nadaný začínajúci umelec sa stretol s Jeffom Townesom na jednej párty a onedlho začali spolupracovať pod duom „DJ Jazzy Jeff a Fresh Prince“. Ako populárni zarábali veľa peňazí, ktoré Smith míňal hlavne na dom, autá a klenoty. Smith ale chcel začať niečo nové, čo sa mu podarilo, keď stretol Bennyho Medinu, ktorý prišiel s myšlienkou nového seriálu založeného na Smithovom živote v Beverly Hills. Smithovi a NBC sa táto myšlienka zapáčila, čím vznikol seriál The Fresh Prince of Bel-Air (1990), ktorý trval 6 sezón. Počas toho Smith hral v niekoľkých filmoch, kritici si ho všimli hlavne vo filme Six Degrees of Separation (1993). Úspech prišiel hlavne s filmom Ničomníci (Bad Boys, 1995), ktorý sa považuje za začiatok jeho hviezdnej kariéry.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

Je ženatý, od roku 1997 je jeho manželkou herečka a producentka Jada Pinkettová Smithová. Narodili sa im dve deti, syn Jaden Christopher Syre (* 1998) a dcéra Willow Camille Reign Smithová (* 2001). Smith má z predchádzajúceho manželstva jedného syna, Willarda Carrolla Smitha III (* 1992)

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]