Pedro Almodóvar

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pedro Almodóvar
španielsky filmový režisér
španielsky filmový režisér
Narodenie25. september 1949 (74 rokov)
Calzada de Calatrava, Španielsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Pedro Almodóvar

Pedro Almodóvar, vlastným menom Pedro Almodóvar Caballero, (* 25. september 1949, Calzada de Calatrava, Španielsko) je španielsky filmový režisér.

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

Ako sedemnásťročný (v roku 1966) odišiel do Madridu, kde nemal absolútne žiadne zázemie. Pracoval v Španielskej národnej telefónnej spoločnosti a po práci kreslil komiksy, písal články pre undergroundové časopisy, hrával divadlo a spieval s vlastnou punkovou skupinou Almodóvar and McNamara. Začiatkom 70-tych rokov odišiel do Barcelony a začal nakrúcať krátkometrážne filmy na 8-milimetrový film. Úspešný bol už jeho debut Pepi , Luci, Bom a ďalšie dievčatá z partie o priateľských ale aj intímnych vzťahoch (často lesbických) členiek jednej ženskej rockovej skupiny. Film sa rýchlo stal kultovou záležitosťou medzi nonkonformnými mladými ľuďmi a v madridskom divadle Alphavill sa premietal niekoľko rokov. Almodóvar sa nikdy netajil svojimi ateistickými názormi a nonkonformným spôsobom života. Bol tiež výrazným kritikom fašizoidného režimu diktátora Franca. Film Ženy na pokraji nervového zrútenia (1988) mu priniesol filmovú cenu Félix '88 pre najlepšieho mladého režiséra a film bol nominovaný aj na cenu Americkej filmovej akadémie v kategórii najlepší cudzojazyčný film. Napokon Oscara v kategórii najlepší neanglický film získal za film Všetko o mojej matke (1999).

Vo svojich filmoch Almodóvar venuje pozornosť najmä analýze medziľudských vzťahov (napr. Čo som komu urobila, že sa mi to stalo; Rozorvané objatia), zobrazeniu ľudskej (homo)sexuality a rôznych podôb lásky (napr. Spútaj ma!, Na dno vášne, Hovor s ňou), skúmaniu vzťahu medzi rodičmi a deťmi (napr. vo filmoch Všetko o mojej matke, Volver), zneužívaniu detí (Zlá výchova), prípadne sa zamýšľa nad zneužívaním moderných technológií (film Koža, v ktorej žijem).

V jeho filmoch sa obvykle mieša naraz niekoľko žánrov, od komédie po tragédiu, od sociálnej drámy po melodrámu, od thrilleru až po soft-porno. Almodóvarove filmy sú zvyčajne nakrúcané v španielskych exteriéroch a filmová kamera pracuje so starostlivo aranžovanými obrazmi (či už krajiny alebo interiérov, ktoré sú až „barokne“ rafinované). Aj scenáristicky patria Almodóvarove filmy (scenáre si často píše sám) k novátorským, často prekvapujú úsmevnými (niekedy nečakanými) zápletkami a dômyselnou pointou. Je možné povedať, že nad odbornou kritikou jeho niektorých (najmä raných) filmov výrazne prevažuje všeobecné uznanie jeho scenáristicko-režisérskych kvalít, ktorú potvrdzuje hlavne stále väčšia divácka popularita jeho filmov.

Pedro Almodóvar úzko spolupracuje s bratom Augustínom, s ktorým založil v roku 1987 produkčnú spoločnosť El Deseo (v preklade: Túžba), ktorá od toho času produkovala takmer všetky Almodóvarove filmy. Pedro Almodóvar patrí od polovice 80-tych rokov 20. storočia k najpopulárnejším španielskym režisérom. Najväčší kasový úspech mali jeho filmy z 90-tych rokov, ako napr. „Spútaj ma!“ (1991), „Na dno vášne“ (1997) „Všetko o mojej matke“ (1999) alebo „Hovor s ňou“ (2002). V jeho filmoch často vystupovali Almodóvarovi „dvorní“ herci ako Carmen Maura, Victoria Abril, Antonio Banderas, alebo Penélope Cruz.

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • MATÁKOVÁ, Viktória - HANÁKOVÁ, Petra: Pedro Almodóvar. Bratislava: Slovenský filmový ústav - Asociácia slovenských filmových klubov, 2005. 312 s. ISBN 80-85187-41-8

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]