Wim Wenders

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Wim Wenders
nemecký režisér, fotograf a producent
nemecký režisér, fotograf a producent
Narodenie14. august 1945 (78 rokov)
Düsseldorf, Nemecko
Odkazy
Webstránkawim-wenders.com
CommonsSpolupracuj na Commons Wim Wenders

Wim Wenders (vlastným menom Ernst Wilhelm Wenders) (* 14. august 1945, Düsseldorf, Nemecko) je nemecký filmový režisér, fotograf a producent.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Po absolvovaní gymnázia študoval v rokoch 1963 – 1964 medicínu a filozofiu (1964 – 1965) vo Freiburgu a Düsseldorfe. Zo školy však odišiel a v roku 1966 sa odsťahoval do Paríža, kde sa živil ako maliar. V tej dobe sa začal zaujímať o film a v roku 1967 sa vrátil do Düsseldorfu, kde pracoval v pobočke United Artists. V rokoch 1967 – 1970 študoval Vysokú filmovú a televíznu školu (HFF) v Mníchove. Súčasne písal filmové kritiky pre časopis FilmKritik, mníchovský denník Süddeutsche Zeitung a tiež pre časopis Der Spiegel. Koncom 60. rokov 20. storočia natočil 11 dokumentárnych filmov.

Jeho prvým dlhometrážnym filmom a súčasne diplomovou prácou bol film Summer in the City (Leto v meste), venovaný skupine Kinks. V roku 1974 založil vlastnú firmu „Wim Wenders Produktion“. V súčasnosti prednáša na Vysokej škole pre výtvarné umenie v Hamburgu.

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

Za film Stav vecí z roku 1982 získal Zlatého leva na Medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach. Zlatou palmou bol v Cannes ocenený film Paríž, Texas (1984), natočený v amerických exteriéroch. V Cannes bol tiež ocenený za réžiu filmu Nebo nad Berlínom (1987), alegorického príbehu o anjelovi, ktorý sa vzdáva svojje nesmrteľnosti a nadprirodzenej moci pre pozemskú lásku.

V roku 1989 mu udelili čestný doktorát na parížskej Sorbonne, v roku 2005 bol ocenený nemeckou cenou Pour le Mérite.

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Wikicitátoch Wikicitáty ponúkajú citáty od alebo o Wim Wenders
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Wim Wenders