Annette Beningová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Annette Bening
Celé menoAnnette Carol Bening
Narodenie 29. máj 1958 (65 rokov)
Topeka, Kansas, USA
Povolanieherečka
Roky pôsobenia1980 – súčasnosť
ManželJ. Steven White (1984 – r.1981)
Warren Beatty (od 1992)
Deti4

Annette Carol Beningová (* 29. máj 1958 Topeka, Kansas, USA) je americká herečka.[1] Bola štyri krát nominovaná na Academy Awards a v roku 2006 získala svoju hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Beningová je dcérou cirkevnej sólistky a obchodníka s poistením. Jej rodičia sú rodákmi z Iowy a je anglického a nemeckého pôvodu. Beningová je najmladšou zo štyroch detí. V roku 1959 sa jej rodičia presťahovali do mesta Wichita v Kansase, kde prežila svoje rané detstvo. V roku 1965 jej otec dostal ponuku pracovať v San Diegu v Kalifornii, kde sa neskôr presťahovali. Už počas štúdia na strednej škole začala brať hodiny tanca v baletnom kurze, potom začala študovať aj herectvo. Štúdium dokončila na divadelnom konzervatóriu v San Franciscu. Po absolutóriu školy hrala v divadlách v San Franciscu a v Denveri.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Svoje divadelné herectvo predviedla i na Broadwayi, kedy v roku 1986 bola dokonca nominovaná na americkú prestížnu divadelnú cenu Tony. Súbežne s tým začala hrať aj v televízii. V roku 1989 si zahrala po boku hereckého obsadenia ako Colin Firth, Meg Tilly a Fairuza Balk vo filme Valmont, od režiséra Miloše Formana, kde stvárnila Markízu de Merteuil. O rok neskôr, bola nominovaná na Oscara za postavu vo filme Švindliari. V roku 1991 stvárnila jednu z úloh vo filme Bugsy, po boku Warrena Beattyho. Bola zvažovaná do role Catwoman, vo filme Batman sa vracia z roku 1992, ale kvôli tehotenstvu ju nahradila herečka Michelle Pfeiffer.

V roku 1994 si po boku Michaela Douglasa si zahrala v dráme Milostná aféra. Režisér Tim Burton, si ju v roku 1996 vybral, pre stvárnenie postavy Barbary Land, v sci-fi filme Mars útočí!, kde si zahrala po boku hereckých hviezd ako Jack Nicholson, Glenn Close, Michael J. Fox či Pierce Brosnan. V roku 1999 si zahrala v režijom debute Sama Mendesa, Americká krása, kde stvárnila úlohu Carolyn Burnham. Film bol veľmi úspešný a získal päť nominácii na Academy Awards, vrátane nominácie Beningovej v kategórii Najlepšia herečka v hlavnej úlohe. Beningová získala za svoj herecký výkon tiež ocenenie BAFTA a SAG. V rovnakom roku sa vrátila aj divadla, kde stvárnila hlavnú postavu v divadelnej inscenácii Hedda Gabler. Jej herecký výkon získal množstvo pozitívnych reakcii. Jej herecký výkon ocenil aj denník Los Angeles Times.

V roku 2004 získala hlavnú úlohu vo filme Božská Júlia, ktorý režíroval maďarský režisér István Szabó. Jej herecký výkon bol pozitívne prijatý filmovými kritikmi a získala svoju tretiu nomináciu na Academy Awards a získala ocenenie Zlatý glóbus v kategórii Najlepšia herečka v komédii alebo v muzikáli. V roku 2006 nahradila herečku Julianne Moore, vo filme Hlava nehlava. V roku 2008 sa pridala k hereckému obsadeniu ako Meg Ryan, Debi Mazar, Eva Mendes, Jada Pinkett-Smith, Debra Messing či Carrie Fisher vo filme Ženy. Film bol remake-om pôvodnej verzie, z roku 1936. Napriek negatívnemu hodnoteniu filmových kritikov, film mal komerčný úspech. V roku 2009 si zahrala vo filme Matka a dieťa, kde za svoj herecký výkon získala pozitívne recenzie. O rok neskôr si zahrala v kontroverznom filme Decká sú v pohode, po boku Julianne Moore, s ktorou stvárnila lesbický pár. Jej herecký výkon bol pozitívne prijatý a viacero filmových kritikov poznamenali, že by si zaslúžila získať ocenenie Academy Awards, čo sa nestalo a získala len nomináciu. Získala však Zlatý glóbus či New York Film Critics Circle.

V roku 2014 stvárnila jednu z úloh v divadelnej inscenácii Kráľ Lear, ktorú napísal William Shakespeare. V roku 2016 si zahrala Pravidlá neplatia, po boku Lily Collins a Warrena Beattyho. O rok neskôr stvárnila herečku Gloriu Grahame v životopisnom filme Filmové hviezdy nezomierajú v Liverpoole. Za svoj herecký výkon získala nomináciu na ocenenie BAFTA. V roku 2019 sa po tridsiatich dvoch rokoch vrátila na Broadway a účinkovala v divadelnej inscenácii Všetci moji synovia, za ktorú získala nomináciu na divadelné ocenenie Tony. V súčasnosti (2021) je podpredsedníčkou správnej rady The Actors Fund. Tiež hrala jednu z úloh vo filme Smrť na Níle, ktorý režíroval herec Kenneth Branagh. Film bude mať premiéru v roku 2022 a Beningová si zahrala po boku hercov ako Kenneth Branagh, Armie Hammer, Gal Gadot či Letitia Wright.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Beningová bola dva krát vydatá. Prvý raz sa vydala v roku 1984 za choreografa J. Stevena Whitea. Ich manželstvo bolo bezdetné a skončilo sa v roku 1991. Od roku 1992 je druhýkrát vydatá za amerického herca, scenáristu, režiséra a filmového producenta Warrena Beattyho a má s ním štyri deti: Kathlyn (* 1992), Benjamina (* 1994), Isabel (* 1997) a Ellu Corinne (* 2000).[2]

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. #83 Royal Descents, Notable Kin, and Printed Sources: A Third Set of Ten Hollywood Figures (or Groups Thereof), with a Coda on Two Directors [online]. [Cit. 2013-01-21]. Dostupné online. Archivované 2014-10-18 z originálu.
  2. Biography for Annette Bening [online]. Yahoo.com. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Annette Beningová na anglickej Wikipédii.