Annette Beningová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Annette Beningová
americká herečka
americká herečka
Narodenie29. máj 1958 (61 rokov)
Topeka, Kansas, USA
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Annette Beningová

Annette Carol Beningová (* 29. máj 1958 Topeka, Kansas, USA) je americká herečka.[1]

Už počas štúdia na strednej škole začala brať hodiny tanca v baletnom kurze, potom začala študovať aj herectvo. Štúdium dokončila na divadelnom konzervatóriu v San Franciscu. Po absolutóriu školy hrala v divadlách v San Franciscu a vDenveri. Svoje divadelné herectvo predviedla i na Broadwayi, kedy v roku 1986 bola dokonca nominovaná na americkú prestížnu divadelnú cenu Tony. Súbežne s tým začala hrať aj v televízii. V roku 1990 bola nominovaná na Oscara za postavu vo filme Švindliari. Ďalšiu nomináciu získala v roku 1999 za úlohu Carolyn Burnhamovej vo filme Americká krása.

Do povedomia slovenských divákov vstúpila prvýkrát vďaka Formanovom prepise knihy Nebezpečné známosti vo filme Valmont z roku 1989. Zaujal aj jej herecký výkon v romantickom filme Americký prezident alebo v modernom westerne Krajina strelcov.

Od roku 1992 je druhýkrát vydatá za amerického herca, scenáristu, režiséra a filmového producenta Warrena Beattyho a má s ním štyri deti: Kathlyn (* 1992), Benjamin (* 1994), Isabel (* 1997) a Ella Corinne (* 2000).[2]

Filmografia[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. #83 Royal Descents, Notable Kin, and Printed Sources: A Third Set of Ten Hollywood Figures (or Groups Thereof), with a Coda on Two Directors [online]. [Cit. 2013-01-21]. Dostupné online.
  2. Biography for Annette Bening [online]. Yahoo.com. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Annette Beningová na českej Wikipédii.