Lady Gaga

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lady Gaga
Lady Gaga (jún 2016)
Lady Gaga (jún 2016)
Základné informácie
Rodné meno Stefani Joanne Angelina Germanotta
Umelecké mená Lady Gaga, Mother Monster
Narodenie 28. marec 1986 (32 rokov)
Manhattan, New York, USA
Pôsobenie Speváčka, skladateľka, herečka, hudobná producentka, výkonná umelkyňa
Žáner Electropop, Dance-Pop, Soft Rock, Country-Pop, Country-Dance, Dance-Rock, Jazz
Hrá na nástroje Spev, klavír, elektrická gitara
Roky pôsob. 2001 – súčasnosť
Vydavateľstvá Def Jam, Cherrytree, KonLive, Interscope
Webstránka www.LadyGaga.com
Ladygaga sig.svg

Stefani Joanne Angelina Germanotta[1] (* 28. marec 1986, Manhattan, New York),[2] známa pod umeleckým menom Lady Gaga, je americká speváčka, skladateľka a herečka. Najprv vystupovala v divadle a počas strednej školy účinkovala vo viacerých divadelných hrách. Študovala na Tisch School of the Arts, fakulte NYU, ale odišla, aby sa mohla venovať hudobnej kariére. Po tom, čo opustila rockovú kapelu z Lower East Side a odstúpila od kontraktu s vydavateľstvom Def Jam Recordings, začala pracovať ako skladateľka pre nahrávaciu spoločnosť Sony/ATV Music Publishing. Práve tu si jej spevácke schopnosti všimol hudobník Akon a pomohol jej podpísať zmluvu s Interscope Records a jeho vlastným vydavateľstvom, KonLive Distribution.

V roku 2008 vydala svoj debutový album The Fame, sprevádzaný singlamiJust Dance“ a „Poker Face“, ktoré sa stali medzinárodnými hitmi, nominovanými na cenu Grammy. O rok neskôr vyšiel jej EP album, The Fame Monster (2009), na ktorom sa objavila mimoriadne úspešná skladba „Bad Romance“. V máji 2011 vydala svoj druhý štúdiový album s názvom Born This Way, ktorý viedol hudobné rebríčky vo viac ako 20 krajinách, vrátane Spojených štátov, kde sa predalo cez milión kópií počas prvého týždňa predaja. V roku 2013 vydala svoj tretí štúdiový album s názvom Artpop, ktorý sa dostal na vrchol amerických rebríčkov. Začiatkom jesene 2014 vyšiel jazzový album Cheek to Cheek na ktorom spolupracovala s Tonym Bennettom. Za svoj herecký výkon v televíznom seriáli American Horror Story, v roku 2016 vyhrala Zlatý glóbus. 21. októbra vyšiel jej piaty štúdiový album Joanne.

S predajom doposiaľ 27 miliónov albumov a 146 miliónov singlov, k januáru 2016, patrí medzi najpredávanejších hudobníkov všetkých čias. Medzi jej úspechy patrí 12 Guinessových svetových rekordov, 3 Brit Awards a 6 Grammy Awards. Tiež je prvým umelcom, ktorý vyhral Songwriters Hall of Fame's Contemporary Icon Award. Jej ďalšie vyznamenania zahŕňa ocenenie Módna ikona za celoživotné dielo od Council of Fashion Designers of America (2011). Tiež sa pravidelne objavuje v zozname Billboard's Artists of the Year a Forbes's power and earnings rankings. V roku 2013 Gaga skončila na druhom mieste v ankete najvplyvnejších ľudí za posledných desať rokov, kým v roku 2015 obdržala titul Billboard's Woman of the Year. Je známa pre svoju dobročinné a sociálne aktivity, vrátane zastávania LGBT práv a jej vlastnej neziskovej organizácie Born This Way Foundation, ktorá sa sústreďuje na podporu mládeže a boju proti šikane.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

1986 – 2004: Detstvo a štúdium[upraviť | upraviť zdroj]

Stefani Joanne Angelina Germanotta sa narodila 28. marca 1986 v manhattanskej nemocnici Lenox Hill Hospital[3] talianskym rodičom. Jej rodina je katolícky založená.[4] Jej matka je Cynthia Louise „Cindy“ (Bissett) a otec je internetový podnikateľ Joseph Anthony „Joe“ Germanotta, Jr.[5][6][7] Gaga má 75% talianske korene a tiež má aj francúzsko-kanadské korene.[8][9][10] Má mladšiu sestru Natali, ktorá študuje módu.[11] Napriek svojej bohatej výchove v manhattanskej časti Upper West Side, Gaga priznala: „Obaja moji rodičia pochádzali z „nižšej vrsty“, takže pracovali všade, kde sa dalo – moja matka pracovala od ôsmej do ôsmej, rovnako ako otec.“[12][13] Už ako dieťa prejavovala výrazný hudobný talent, na klavír hrala už ako 4-ročná. Od svojich 11-tich rokov začala študovať na súkromnej katolíckej škole Convent of the Sacred Heart.[14][15][16] Svoje štúdium opísala ako veľmi oddané, snaživé a disciplinované, ale aj trochu neisté. „Skôr si zo mňa robili srandu, že som bola príliš provokatívna či výstredná, tak som sa to snažila zmierniť. Myslím, že som nezapadala a cítila som sa ako blázon.“[17] Hrala hlavné úlohy v muzikálových školských inscenáciách, vrátane Adelaide v Guys and Dolls a Philie v A Funny Thing Happened on the Way to the Forum. Objavila sa v malej úlohe nezbedného spolužiaka v televíznej dráme Sopranovci, v časti z roku 2001 s názvom „The Telltale Moozadell“.

Pred koncom štúdia ju jej matka podporila, aby sa prihlásila do divadelného konzervatória Collaborative Arts Project 21 (CAP21) na fakulte Tish School of the Arts, NYU. Stala sa jednou z 20 ľudí, ktorí boli predčasne prijatí a vo svojich 17 rokoch žila na internáte NYU na 11th Street.[18] Okrem zdokonaľovania skladateľských schopností, napísala eseje a analytické práce o umení, náboženstve, sociálnych otázkach a politike, vrátane dizertačných prác o popových umelcoch Spencerovi Tunickovi a Damienovi Hirstovi.[19][20]

2005 – 2007: Začiatky kariéry[upraviť | upraviť zdroj]

Gaga opustila CAP21 v 19-tich rokoch, v druhom semestri druhého ročníka na vysokej škole a rozhodla sa sústrediť na hudobnú kariéru.[21] Jej otec súhlasil s tým že jej bude platiť nájomné celý rok pod podmienkou, že ak sa jej nepodarí presadiť, vráti sa späť na Tisch. V lete roku 2005 sa usadila v malom byte na Rivington Street, nahrala niekoľko sprievodných skladieb s hip-hopovým spevákom Melle Melom pre audio knihu The Portal in the Park od Cricket Casey.[22]

Gaga (vpravo) vystupuje s Lady Starlight na festivale Lollapalooza, 2007

S niekoľkými priateľmi z NYU – gitaristom Calvinom Piom, basgitaristom Elim Silvermanom a bubeníkom Alexom Beckhamom v septembri toho istého roku založila hudobnú skupinu Stefani Germanotta Band (SGBand).[12][18] Skupina hrala vlastnoručne napísané piesne aj klasické rockové skladby, napr. od Led Zeppelin. Počas hrania v kluboch si našla malú základňu fanúšikov a upútala pozornosť hudobného producenta Joea Vulpisa.

Skupina čoskoro predávala svoje rozšírené albumy Words a Red and Blue (obidva z roku 2005) na koncertoch po celom New Yorku a zároveň sa stala pevnou súčasťou klubovej scény miestneho centra Lower East Side. SGBand dosiahla vrchol svojej kariéry v roku 2006. Gaga denne cestovala do New Jersey aby tam pracovala na nových piesňach, ktoré napísala so svojim hudobným producentom. V máji 2006 začali spolu chodiť a on tvrdil, že prezývku „Lady Gaga“ vytvoril po piesni od skupiny Queen, „Radio Ga Ga“.[23] Speváčka bola práve v časoch, kedy si snažila vymyslieť svoje umelecké meno, keď dostala textovú správu od jej producenta Fusariho s nápisom „Lady Gaga“. Priznal: „Každý deň, keď Stef prišla do štúdia, namiesto pozdravu ahoj, som chcel začať spievať Radio Ga Ga.“ Textová správa bola výsledkom funkcie automatickej opravy textu, kedy zmenila „radio“ na „lady“. Fusari priznal, že Gaga odpísala: „To je ono, už ma nikdy nevolaj Stefani.“[24][25]

V priebehu roku 2007 spolupracovala s Lady Starlight, ktorá jej pomohla vytvoriť si vlastný štýl. Začali hrať na vystúpeniach v Mercury Lounge, The Bitter End a Rockwood Music Hall. V auguste 2007 boli Gaga a Starlight pozvané, aby zahrali na americkom hudobnom festivale Lollapalooza. Ich výkon bol prijatý s pozitívnou kritikou.

2008 – 2010: The Fame a The Fame Monster[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2008 sa Gaga presťahovala do Los Angeles, aby dokončila svoj ​​debutový album a založila svoj ​​vlastný kreatívny tím Haus of Gaga. Album The Fame vyšiel 19. augusta 2008. Ako prvý vyšiel singel „Just Dance“, ktorý predchádzal vydaniu albumu o štyri mesiace. Singel mal okamžitý úspech a vyhral Grammy Award nominácie (za „Najlepšiu tanečnú nahrávku“) a stal sa jedným z najpredávanejších singlov po celom svete. Ďalším singlom sa stal hit „Poker Face“, ktorý dosiahol úspech v mnohých hudobných rebríčkoch a predalo sa ho 9,8 milióna kusov po celom svete. Singel získal cenu za „Najlepšiu tanečnú nahrávku“ na 52. Grammy Awards a mal nominácie na „Pieseň roka“ a „Záznam roka“. Gaga v roku 2009 začala svoje prvé koncertné turné s názvom The Fame Ball Tour. The Fame sám bol nominovaný na album roka, keď vyhral „Best Dance/Electronica Album“. Súčasní kritici album chválili.

Pri svojich cestách po celom svete napísala album The Fame Monster, ktorý bol vydaný v novembri 2009. Toto EP je rozšírenou verziou albumu The Fame. Obsahuje osem piesní, pričom každá z nich vyjadruje temné stránky slávy z osobnej skúsenosti. Pilotným singlom sa stal „Bad Romance“, ktorý triumfoval v osemnástich krajinách a dosiahol horné dva v USA, Austrálii a na Novom Zélande. Pribudla výhra na Grammy Awards za „Najlepší ženský popový hlasový výkon“ a „Najlepšie hudobné video“. V jej nasledujúcom singly „Alejandro“ spolupracovala s módnym fotografom Stevenom Kleinom v hudobnom videu. Video bolo považované za veľmi kontroverzné. Kritikmi bolo chválené za myšlienku a temnú atmosféru, ale katolícka liga Gaga obvinili za jej údajné rúhanie. V roku 2010 MTV Video Music Awards, Gaga vyhrala 8 z jej 13 nominácií, vrátane kategórie „Video roka“ za „Bad Romance“ (nominovaný spolu s „Telephone“), The Fame Monster získal celkom šesť nominácií na 53. Grammy Awards a vyhral „Best Pop Vocal Album“ a „Album roka“.

V novembri 2009 zahájila svetové turné s názvom The Monster Ball Tour, ktoré začalo len niekoľko týždňov po vydaní albumu a pár mesiacov potom, čo dokončila The Fame Ball Tour. Po dokončení v máji 2011, kritikmi uznávané a komerčne veľmi úspešné turné, zarobilo 227,4 miliónov dolárov, čo je jeden z najvyšších ziskov z koncertných turné všetkých čias. Koncert odohrávajúci sa v Madison Square Garden v New Yorku bol natočený pre HBO s názvom Lady Gaga Presents the Monster Ball Tour: At Madison Square Garden. Neskôr bol záznam vydaný aj ako DVD a Blu-ray.

Speváčka bola diagnostikovaná choroba lupus. Toto odhalenie spôsobilo značné zdesenie medzi fanúšikmi čo ju viedlo k tomu, aby riešila túto záležitosť. V rozhovore s Larrym Kingom povedala, že dúfa, že zabráni prejavom príznakov tým, že udržuje zdravý životný štýl.

2011 – 2014: Born This Way, Artpop a Cheek to Cheek[upraviť | upraviť zdroj]

Gaga 23. mája 2011 vydala svoj druhý štúdiový album s názvom Born This Way. Opísala ho ako mix elektronickej hudby, rock 'n ' rollu a popu v anthemic štýle. Album je o tom „čo nás drží v noci, a o tom čo z nás robí strach“ Gaga sa vyjadruje o albume ako o „niečom čo je oveľa hlbšie, než parochňa alebo rúž alebo šaty z mäsa“. Akon poznamenal, že Gaga ide s hudbou na „ďalšiu úroveň“. Po vydaní dostal album všeobecne kladné hodnotenie od hudobných kritikov, ktorí chválili jeho škálu rôznych štýlov a jej vokály. Albumu sa predalo 1,1 milióna kópií v jeho prvom týždni v USA, debutoval na vrchole Billboard 200 a mal veľký úspech v ďalších 20 krajinách. Celosvetovo sa ho predalo 8 miliónov kópií. Born This Way získal tri Grammy nominácie vrátane tretej po sebe idúcej za „Album roka“.

V mesiacoch pred jeho odhalením Gaga vydala single „Born This Way“, „Judas“ a „The Edge of Glory“ a tiež propagačný singel „Hair“. Prvý singel a titulnú skladbu „Born This Way“ prvýkrát zaspievala naživo na 53. Grammy Awards v predstavení, v ktorom sa Gaga „zrodila“ z vajca. Pieseň sa zaoberá sebaprijatím bez ohľadu na rasu alebo sexuálnu orientáciu. Predalo sa 3,9 miliónov digitálnych kópií v USA v auguste 2013. „Born This Way“ sa stal jej ôsmy singel, ktorému sa podarilo prekročiť predaj vo výške dvoch miliónov. Celosvetový predaj činil 8,2 milióna kópií do novembra 2011 a bol jedným z jej piatich najpredávanejších singlov po celom svete. Kritici ocenili umelecké a kultúrne odkazy a chválili poňatie sprievodného hudobného videa, v ktorom Gaga opisuje vznik novej rasy uprostred surrealistických obrazov.

V klipe „Judas“ je Gaga zosobnením Márie Magdalény a je tu zobrazených mnoho biblických postáv ako Ježiš Kristus a Judáš Iškariotský. Klip bol kritizovaný za svoje náboženské odkazy, ale získal uznanie od tých čo tvrdili, že význam videa je iný. Judas tiež vyvrcholil v prvej desiatke v niekoľkých významných hudobných trhov. Tretím singlom bola pieseň „The Edge of Glory“. Klip k piesni bol nízkonákladový a je jednoduchý. Ďalšími singlami z albumu boli piesne „You and I“ a „Marry The Night“, ale ani jeden nezopakoval úspech svojich predchodcov, aj keď ich hudobné videá sú podľa kritikov „bláznivé a ambiciózne“.

Turné s názvom Born This Way Ball začalo až po necelom roku od vydania albumu. Lady Gaga ho odštartovala v kórejskom Soule 27. apríla 2012. Proti turné bolo veľa protestov, hlavne zo strany náboženských skupín, ktoré na turné pozerali ako na satanské a oslavujúce protináboženské hodnoty. Dňa 12. februára Gaga oznámila, že zvyšok turné je zrušený a dňa 20. februára 2013 na svojom blogu uviedla, že mala operáciu bedrového kĺbu a že sa zotavuje. Celkovo bolo odohraných 98 koncertov a tržby dosiahli viac ako 181 miliónov dolárov. Záznam z turné sa nestihol natočiť a k dispozícii sú len neoficiálne záznamy.

Začiatkom roka 2012 počas Born This Way Ball začala Gaga písať nové piesne spolu s producentom Fernandom Garibayom. Manažér Gaga, Vincent Herbert, povedal, že nový materiál je plný „šialene veľkých kúskov“, Gaga začala spolupracovať s Terrym Richardsonom na dokumentárnom filme popisujúcom jej život, Haus of Gaga a vývoj albumu Artpop. Pilotný singel „Applause“ vyšiel namiesto 19. augusta už 12. augusta kvôli úniku častí piesne na internete. Album Artpop vyšiel 6. novembra 2013 prostredníctvom bežných komerčných predajní, rovnako ako aj prostredníctvom aplikácie vyvinutej spoločnosťou Haus of Gaga. Prvý týždeň sa v USA predalo 258-tisíc kópií a predajnosť nesplnila očakávania. Niektorí ho dokonca označovali za „prepadák“. Napriek tomu bol jedným z najpredávanejších albumov roku 2013. Hudobní kritici boli rozdelení vo svojich hodnoteniach albumu Artpop. Gaga vydala z albumu tri single, a to pilotný „Applause“, koncom októbra 2013 „Do What U Want“. K tejto piesni nebol vydaný videoklip, hoci natočený bol. Pôvodne mala byť druhým singlom pieseň „Venus“, ale po veľkom úspechu „Do What U Want“ sa stala „Venus“ len promo singlom. Tretím a posledným singlom z albumu je pieseň „G.U.Y.“. Singel vyšiel na speváčkine 28. narodeniny 28. marca 2014 a nemal veľký komerčný úspech.

Gaga má za sebou svoj filmový debut vo filme Machete zabíja (Machete Kills) od režiséra Roberta Rodrigueza v úlohe La chameleón. Film sa objavil v kinách 11. októbra 2013. Ďalej si zahrala vo filme Sin City 2 (Sin City: A Dame To Kill For), taktiež od Rodrigueza,ktorý bol prepustený do kín 22. augusta 2014. Gaga sa 16. novembra objavila v epizóde Saturday Night Live, kde vystúpila so singlom „Do What U Want“, s R. Kellym. V ten istý mesiac sa speváčka objavila v Deň vďakyvzdania v televíznom špeciáli Lady Gaga and The Muppets Holiday Spectacular kde vystúpila aj s Eltonom Johnom. Gaga vystúpila na záverečnej show v slávnej Roseland Ballroom v New Yorku, ktorá bola neodmysliteľnou súčasťou mestského nočného života takmer 100 rokov. Show s názvom Lady Gaga Live at Roseland Ballroom sa odohrala v dňoch 28., 30., 31. marca, 2. apríla, ale pre veľký záujem boli pridané ďalšie dve vystúpenia 4. a 6. apríla a napokon finálne vystúpenie 7. apríla 2014 po ktorom sa toto miesto definitívne uzavrelo.

Turné s názvom ArtRave: The Artpop Ball začalo 4. mája 2014 vo Fort Lauderdale v USA.

Okrem filmových debutov sa speváčka venovala aj nahrávaniu nového jazzového albumu na ktorom spolupracovala s Tonym Bennettom. Album sa volá Cheek to Cheek a bol vydaný 19. septembra 2014.[26] Z albumu vyšli dva single, „Anything Goes“ a „I Can′t Give You Anything But Love“. Album získal cenu Grammy v kategórii „Best Traditional Pop Vocal Album“.[27]

Gaga spievala národnú hymnu USA na Super Bowl 50, 7. február 2016

2015 – 2017: American Horror Story a Joanne[upraviť | upraviť zdroj]

Gaga 22. decembra 2014 potvrdila, že začala pracovať na novom albume.[28] Spoluprácu na novom albume potvrdili Giorgio Moroder[29] a tiež RedOne[30], ktorý sa spolupodielal na piesňach ako „Poker Face“, „Bad Romance“, „Hair“ a iné. So skladateľkou Diane Warren napísala a naspievala pieseň k dokumentárnemu filmu The Hunting Ground s názvom „Till It Happens To You“. Song získal nomináciu na Grammy Awards a na Oscars Awards. [31] 22. februára 2015 vystúpila na 87. ročníku udeľovania Oscarov s piesňami z muzikálu The Sound of Music.

Speváčka prostredníctvom svojho účtu na Twitteri potvrdila účinkovanie v piatej sérii American Horror Story s názvom Hotel.[32] Gaga dňa 15. februára 2016 vystúpila na 58. ročníku Grammy Awards, kde vzdala poctu zosnulému Davidovi Bowiemu. Vystúpenie bolo podľa kritikov veľmi energetické, a okuzlujúce. Stala sa tak jediným človekom v histórií, ktorý v tom istom mesiaci (vôbec roku) odohral vystúpenie na Super Bowl, Grammy a Oscars.

Jej piaty štúdiový album Joanne, vyšiel 21. októbra 2016. Prvým singlom sa stala pieseň „Perfect Illusion“, ktorá vyšla v septembri a debutovala na prvých priečkach vrátane Francúzska. Na podporu albumu sa Gaga pustila do 3-etapového turné s názvom Dive Bar Tour. Pieseň Million Reasons vyšla ako druhý singel 8. novembra 2016. Ako singel mala z tohto albumu najväčší komerčný úspech a nadradila pôvodne vybranú skladbu A-Yo. Posledným a najmenej komečne úspešným singlom bola skladba Joanne, ktorá vyšla,po viac než roku - 22. decembra 2017. Od 1. augusta 2017 do 1. februára 2018 prebiehalo svetové turné Joanne World Tour, ktoré bolo predčasne ukončené kvôli speváčkiným zdravotným problémom.

2018 - súčasnosť: A Star Is Born, príprava šiesteho štúdiového albumu[upraviť | upraviť zdroj]

V auguste 2016 sa Lady Gaga stala jednou z dvoch hlavných protagonistov - pôvodne neznáma speváčka Ally - vo filme A Star Is Born. Natáčanie začalo nasledujúci rok v marci a slávnostná premiéra bola na Medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach 31. augusta 2018. Jedná sa o tretí remake pôvodného rovnomenného filmu z roku 1937. 5. októbra vyšiel sountrackový album A Star Is Born, ktorému predchádzalo vydanie piesne Shallow.

Speváčka potvrdila, že začala pracovať na novom albume. V nahrávacích štúdiách bola s producentmi ako DJ White Shadow, Boys Noize, BloodPop a Sophie.

Štýl a vplyvy[upraviť | upraviť zdroj]

Ovplyvnili ju rockoví umelci ako David Bowie, Debbie Harry z Blondie či Freddie Mercury z Queen, rovnako ako popové Ikony 80-tych a 90-tych Madonna a Michael Jackson. Madonna pre časopis Rolling Stone povedala že v nej vidí samu seba na začiatku 80-tych rokov. Lady Gaga na otázku porovnaní s Madonnou povedala, že nechce byt predvídateľná, ale učiniť v pope revolúciu, ktorá bola naposledy spustená pred 25-timi rokmi práve Madonnou.

Hudba Lady Gaga je veľmi rozličná. Skladá hudbu Popovú, Rock- Popovú, Jazzovú, Dance-Pop, Dance-Rockovú, Country-Popovú, Country-Rock, Funk, Rnb. Od roku 2010 je Gaga považovaná mnohými celosvetovými magazínmi ako kráľovná popu. Navyše, magazín Rolling Stone ju označil spolu s Michael Jacksonom ako kráľovnú a kráľa popu.

Vyhlásila o sebe, že zbožňuje módu, ktorá je pre ňu všetko. Lásku k móde zdedila po svojej matke, ktorá bola podľa jej slov vždy udržiavaná a krásna. Keď skladá novú pieseň premýšľa čo bude mať na pódiu na sebe. Čo sa týka módy, vystupovania a hereckej interpretácie necháva sa Lady Gaga inšpirovať Grace Jonesovou. Má vlastný produkčný tím, nazývaný Haus of Gaga, ktorý pre ňu pripravuje odev, účesy, líčenie a kostýmy na javisko. Jej obľúbený filozof je Rainer Maria Rilke.

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

Lady Gaga je držiteľkou viac ako 200 ocenení. Medzi jej najznámejšie patrí 6 Grammy Awards, 13 MTV Video Music Awards, 1 Golden Globe Award, 12 Guinness World Records, 3 Brit Awards, 1 American Music Award, 9 World Music Awards a cena Songwriters Hall of Fame, ktorú dostala ako prvý umelec vôbec za to, že výrazným spôsobom zmenila pop hudbu a dosiahla v nej status „pop ikona“.

Okrem hudobných a hereckých cien je Lady Gaga držiteľkou aj prestížnej ceny módnej ikony CFDA Fashion Award. Gaga je jedným z mála umelcov, ktorí boli ocenení cenou módnej aj hudobnej ikony.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

Je veľkou zastankyňou práv LGBT a verejne to prehlasuje. Je tzv. gay ikona. Od mája 2006 do januára 2007 mala Gaga za svojho obchodného partnera a výrobcu Roba Fusariho. V marci 2010 Fusari žaloval speváčku kvôli 30,5 mil. dolárom. Vyhlasoval, že ho odkopla, zatiaľ čo ona sa preslávila.

V júli 2011 sa zoznámila s hercom a modelom Taylorom Kinney. Prvýkrát sa stretli pri práci na hudobnom videu pre jej pieseň „Yoü and I“ a čoskoro potom začali spolu chodiť. Na Valentína, 14. februára 2015 ju požiadal o ruku. V júli 2016, prostredníctvom sociálnych sietí oznámili, že sa po piatich rokoch rozišli.

Z turné Born This Way Ball, kostým z mäsa.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdiové albumy[upraviť | upraviť zdroj]

EP[upraviť | upraviť zdroj]

Soundtracky[upraviť | upraviť zdroj]

Koncertné turné[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. US Copyright [online]. . Dostupné online.
 2. SAXBURG, Lynn. Concert Review: Lady Gaga's Fame Ball [online]. Ottawa Citizen, 2009-03-28, [cit. 2009-04-04]. Dostupné online.
 3. It's Lady Gaga's 27th Birthday! We Celebrate With Her 10 Style Highlights Of The Year. Grazia, 2013-03-28. Dostupné online [cit. 2015-10-23].
 4. NAOREEN, Nuzrat. Monitor: Court trips, birthdays, and more. Entertainment Weekly, 2013-03-29, s. 30. Dostupné online [cit. 2013-05-24].
 5. Lady Gaga: Singer, songwriter [online]. [Cit. 2015-10-23]. Dostupné online.
 6. Lady Gaga's Universe: Mom Cynthia Germanotta [online]. 2011-05-25, [cit. 2014-03-25]. Dostupné online.
 7. Mom accompanies Gaga to control her wild ways [online]. Sify, 2011-04-05, [cit. 2011-10-20]. Dostupné online.
 8. Lady Gaga's Universe: Dad Joseph Germanotta [online]. 2011-05-25, [cit. 2014-03-25]. Dostupné online.
 9. PIERCE, Kathleen. Just call him pop culture's sleuth. Boston Globe, 2011-05-14. Dostupné online [cit. 2014-04-23].
 10. CARPENTER, Cassie. Lady Gaga brings two pizza boxes home after tweeting about father's 'delicious' Italian restaurant. Georgia Newsday, 2013-11-16. Dostupné online [cit. 2014-08-22].
 11. HARMAN, Justine. Lady Gaga's Little Sister: I Support the Spectacle [online]. 2011-09-20, [cit. 2016-06-06]. Dostupné online.
 12. a b MORGAN, Johnny. Gaga. [s.l.] : Sterling Publishing, 2010. ISBN 1-4027-8059-1.
 13. BARBER, Lynn. Shady lady: The truth about pop's Lady Gaga. The Sunday Times (London), 2009-12-06. Dostupné online [cit. 2010-06-14].
 14. MONTOGOMERY, James. Lady Gaga's 'Alejandro' Director Defends Video's Religious Symbolism [online]. MTV News, 2010-06-09, [cit. 2011-01-11]. Dostupné online.
 15. HATTIE, Collins. Lady GaGa: the future of pop?. The Sunday Times (London), 2008-12-14. Dostupné online [cit. 2009-12-06].
 16. STURGES, Fiona. Lady Gaga: How the world went crazy for the new queen of pop. The Independent, 2009-05-16. Dostupné online [cit. 2009-05-26].
 17. BREAM, Jon. Don't Gag on Gaga. Star Tribune, 2009-03-21. Dostupné online [cit. 2010-01-23].
 18. a b GRIGORIADIS, Vanessa. Growing Up Gaga. New York, 2010-03-28. Dostupné online [cit. 2010-03-29].
 19. CARLTON, Andrew. Lady Gaga: 'I've always been famous, you just didn't know it'. The Telegraph, 2010-02-16. Dostupné online [cit. 2011-02-09].
 20. FLORINO, Rick. Interview: Lady GaGa [online]. Artistdirect, 2009-01-30, [cit. 2009-02-18]. Dostupné online.
 21. HARRIS, Chris. Lady GaGa Brings Her Artistic Vision Of Pop Music To New Album [online]. MTV News, 2008-06-09, [cit. 2009-05-07]. Dostupné online.
 22. MUSTO, Michael. Lady Gaga Did a Children's Book In 2007!. The Village Voice, 2010-01-19. Dostupné online [cit. 2010-01-19].
 23. Lady Gaga Sued By Producer Rob Fusari. Billboard, 2010-03-18. Dostupné online [cit. 2013-10-08].
 24. ROSE, Lisa. Lady Gaga's outrageous persona born in Parsippany, New Jersey. The Star-Ledger, 2010-01-21. Dostupné online [cit. 2010-01-23].
 25. Lady Gaga Biography [online]. Contactmusic.com, [cit. 2009-02-20]. Dostupné online.
 26. http://www.today.com/entertainment/lady-gaga-tony-bennett-reveal-their-jazz-albums-release-date-1D79990755
 27. http://www.huffingtonpost.com/2015/02/08/grammy-winners-list-2015_n_6600948.html
 28. http://www.idolator.com/7575074/lady-gaga-is-working-on-the-follow-up-to-artpop-i-want-it-to-be-a-surprise
 29. http://www.theguardian.com/music/2015/jan/27/giorgio-moroder-producing-tracks-lady-gaga-album
 30. http://www.billboard.com/articles/columns/pop-shop/6443520/lady-gaga-back-in-the-studio-with-redone?mobile_redirection=false
 31. http://www.billboard.com/articles/news/6451064/diane-warren-lady-gaga-song-till-it-happens-to-you-hunting-ground
 32. http://tvline.com/2015/02/25/lady-gaga-american-horror-story-cast-fx-season-5/

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]