Maggie Gyllenhaalová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Maggie Gyllenhaal
Maggie Gyllenhaal at the 82nd Academy Awards (cropped 2).jpg
Celé menoMargalit Ruth Gyllenhaal
Narodenie 16. november 1977 (45 rokov)
New York, New York, USA
Povolanieherečka, producentka
Roky pôsobenia1992 – súčasnosť
ManželPeter Sarsgaard (od 2009)
Deti2

Maggie Gyllenhaalová (angl. Margalit Ruth Gyllenhaal; * 16. november 1977, New York, New York, USA) je americká herečka. V roku 2014 obdržala ocenenie Zlatý glóbus za svoj herecký výkon v televíznom seriály Ctihodná žena.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Gyllenhaalová sa narodila na Manhattane a je dcérou Naomi Gyllenhaalovej a Stephena Gyllenhaala. Má mladšieho brata, Jakea Gyllenhaala, ktorý je tiež herec a nevlastného brata z otcovej strany, Lukea.

Svoje detstvo však prežila v Los Angeles. Navštevovala školu Harvard-Westlake. Vyštudovala angličtinu na Columbia University. V Londýne študovala na Kráľovskej univerzite dramatického umenia.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1992 sa objavila vo filme Waterland, ktorý režíroval jej otec. V roku 2001 stvárnila jednu z vedľajších úloh vo filme Donnie Darko, kde si zahrala po boku svojho brata Jakea. Účinkovala aj v divadle. Jej divadelný debut bol v Berkeley Repertory Theatre za ktorý získala priaznivé recenze od divadelných kritikov.

V roku 2002 sa objavila v čiernej komédii Sekretárka. Za svoj herecký výkon získala ocenenie National Board, nomináciu na Zlatý glóbus a Independent Spirit Award. V rovnakom roku získala vedľajšiu úlohu vo filme Adaptácia. V roku 2003 sa objavila po boku herečiek ako Julia Roberts, Kristen Dunst a Julia Stiles vo filme Úsmev Mony Lízi.

V roku 2005 sa pridala k hereckému obsadeniu filmu Trust the Man. O rok neskôr, sa objavila v komediálnej dráme Šťastné konce, po boku Jasona Rittera, Laury Dern a Toma Arnolda. V rovnakom roku získala hlavnú úlohu vo filme Sherrybaby, za ktoré získala ocenenie na filmovom festivale v Karlových Varoch.

V roku 2009 nahradila herečku Katie Holmes, vo filme Temný rytier. V rovnakom roku získala úlohu vo filme Crazy Heart, za ktorú získala svoju prvú nomináciu na Academy Awards. Po boku Hugha Dancyho si zahrala vo filme Hystéria z roku 2011.

V roku 2014 získala hlavnú úlohu v televíznom seriály Ctihodná žena. Seriál mal len osem častí a získal úspech nielen kvôli deju ale aj vďaka hereckému výkonu Gyllenhaalovej. Ten pozitívne hodnotili viacerí filmoví kritici a dokonca ho označili za najlepší herecký výkon v jej kariére.

V roku 2018 sa pripojila k hereckému obsadeniu televízneho seriálu The Deuce: Špina Manhattanu. Objavila sa vo všetkých troch sériách. V rovnakom roku sa objavila vo filme Básnik zo škôlky.

V roku 2021 režírovala film The Lost Daughter, v hlavných úlohách s Oliviou Colman a Dakotou Johnson. Film získal tri nominácie na Academy Awards.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2002 začala chodiť s jej hereckým kolegom Petrom Sarsgaardom. V roku 2009 sa zosobášili a majú spolu dve dcéry, narodené v roku 2006 a 2012.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Maggie Gyllenhaal na anglickej Wikipédii.