Drew Barrymorová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Drew Barrymore
Drew Barrymore Berlin 2014.jpg
Celé meno Drew Blyth Barrymore
Narodenie 22. február 1975 (42 rokov)
Culver City, USA
Prezývky Daisy, D,
Roky pôsobenia 1978 – súčasnosť
Manžel Jeremy Thomas (1994–1995)
Tom Green (2001–2002)
Rodičia John Drew Barrymore, Jr., Ildiko Jaid
Zlatý glóbus
Najlepšia herečka v minisérii nebo televíznom filme
2009 - Grey Gardens

Drew Barrymorová (* 22. február 1975, Culver City, Kalifornia, USA) je americká herečka, producentka a režisérka.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodila sa v rodine s dlhou hereckou tradíciou. Jej prarodičia John Drew Barrymore a Dolores Costello boli herci, pričom najmä John bol vo svojej dobe veľmi uznávaným. Jej krstným otcom sa stal režisér Steven Spielberg.

Natáčať začala už v 11 mesiacoch svojho života, keď účinkovala ako batoľa v reklame na potravu pre psy.

Za jej prvý filmový debut sa považuje film Altered States z roku 1980. Rok na to získala úlohu Gertie v sci-fi filme E.T. - Mimozemšťan, ktorá ju preslávila. V roku 1984 dostala Zlatý glóbus za najlepšiu vedľajšiu úlohu vo filme Nezmieriteľné rozpory (orig. Irreconcilable Differences) . V roku 1989 hrala vo filme Far From Home (česky Městečko hrůzy).

Popularitu mladá herečka psychicky nezvládla: v 9 rokoch začala fajčiť, piť alkohol a užívať marihuanu, v 10 rokoch začala s kokaínom. Ako tínedžer skončila opakovane v odvykacích liečebniach. Neskôr toto životné obdobie spísala v knihe Stratené dievčatko z roku 1990. Jej ďalšou úlohou bola postava zlej a dospievajúcej zvodkyne vo komerčne neúspešnom filme Jedovatý brečtan. V januári roku 1995 nahá pózovala pre časopis Playboy.

Úspešným návratom sa stal až film Vreskot (1996). V tom istom roku ešte hrala vo filme Zbožné želanie.

Ďalšie úlohy:

Produkovala aj niekoľko filmov:

V roku 2009 režírovala svoj prvý film - Rollerky, v ktorom si aj sama zahrala.

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

Roku 2003 pózovala pre časopis Maxim spolu so svojimi priateľkami a kolegyňami z filmu Charlieho Anjeli (Lucy Liu a Cameron Diaz). 3. februára 2004 dostala svoju hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy.

Jej majetok je odhadovaný na 2,3 miliardy. V roku 2006 bola údajne druhou najlepšie platenou herečkou. Stala sa ambasádorkou Svetového potravinového programu Organizácie Spojených národov (WFP) a tejto organizácii darovala jeden milión amerických dolárov. V júni 2007 sa stala novou tvárou kolekcie šperkov talianskej módnej značky Gucci.

Bola dvakrát vydatá a to za Jeremyho Thomasa, ktorého si vzala 20. marca a rozviedli sa 28. apríla 1994. Jej druhým mužom bol komik Thomas Green, ktorého si vzala 7. júla a 2001 a rozviedli sa 25. októbra 2002. V roku 2003 priznala, že je bisexuálne orientovaná. Momentálne žije s Justinom Longom.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Drew Barrymore na českej Wikipédii.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]