Amy Adamsová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Amy Adamsová
AmyAdamsOscarsFeb09.jpg
Celé menoAmy Lou Adams
Narodenie 20. august 1974 (43 rokov)
Vicenza, Taliansko
Povolanieherečka
Roky pôsobenia1999 – súčasnosť
ManželDarren Le Gallo
Deti1

Amy Lou Adamsová (* 20. august 1974, Vicenza, Taliansko) je americká herečka. Preslávila sa predovšetkým stvárnením nevinno-naivných postáv. Patrí medzi najlepšie platené herečky Hollywoodu a bola päť krát nominovaná na Oscara. V roku 2014 a 2015 získala za hlavné úlohy vo filmoch American Hustle a Big Eyes Zlatý glóbus.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodila sa ako štvrtá zo siedmich detí Američanov Richarda Kenta a Kathryn Adamsovej. Má štyroch bratov a dve sestry. Počas rokov na Douglas County High School chodila Amy do zboru a jej ambíciou bolo stať sa baletkou. Po absolvovaní strednej školy sa presťahovala so svojou matkou do Atlanty, kde zistila že divadlo sa viac hodí k jej osobnosti a začala pracovať ako hosteska v Hooters. Prácu však opustila po tom, čo si zarobila na svoje prvé auto. Následne začala pracovať ako tanečnica v rôznych divadlách.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

V apríli roku 2008 sa Amy zasnúbila s hercom Darrenom Le Gallom, ktorého stretla v roku 2001 v dramatickej triede. V máji 2010 sa páru narodila dcéra - Avianna Olea Le Gallo.

1999 – 2005[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1999 prišla jej prvá príležitosť si zahrať vo filme Krása na zabitie po boku herečiek ako Kirstie Alleyová, Kirsten Dunstová, Denise Richardsová či Brittany Murphy a presťahovala sa do Los Angeles v Kalifornii.

O rok dostala ponuku si zahrať v druhom diely drámy Veľmi nebezpečné známosti ktorý však zaznamenal veľmi negatívne reakcie. Amy si od roku 2000 – 2002 zahrala aj v niekoľko seriáloch ako príklad Smallville či Dr. Vegas.

V roku 2002 sa objavila v komédií Slúžiť Sáre po boku herca Matthewa Perryho. Presadila sa aj ako naivná sestrička s rovnátkami ktorá podľahne kúzlu Leonarda Di Capria v komédií Chyť ma, ak to dokážeš. Do podvedomia divákov sa dostala vďaka nezávislému filmu Junebug vďaka ktorému si zaslúžila aj nomináciu na Oscara. Nasledovali ďalšie filmy a kariéra Amy sa nesmierne zvyšovala.

2006 – 2010[upraviť | upraviť zdroj]

Svoj herecký talent preukázala aj v Disneyho romantickej komédií Začarovaní, kde stvárnila presvedčivo rozprávkovú princeznú Giselle. Za túto snímku získala nomináciu na Zlatý glóbus. Na konci roku 2008 hrala v adaptácii Johna Patricka Shanleyho, Pochybnosti kde sa ukázala ako mladá a nevinná sestra Jamesová a druhá nominácia na Oscara bola na svete. Počas roku 2009 sa ukázala po boku Bena Stillera v druhom diely filmu Noc v múzeu. Film zaznamenal rozporuplné reakcie od kritikov ale nakoniec sa zhodli že Amy dodala filmu elán. V tom istom roku sa aj objavili spolu s Meryl Streepovou vo filme Julie a Julia.

V roku 2010 sa ukázala vo filme Fighter kde stvárnila Charlene Flemingovú, agresívnu a odvážnu priateľku írskeho boxera Mickyho Warda. Za túto rolu bola opäť nominovaná na Oscara za najlepší výkon herečky vo vedľajšej úlohe. V ďalšej snímke sa Amy vrátila k Disneymu a to v úspešnom filme Muppets kde ukázala aj jej spevácky talent.

2011 – 2013[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2012 si Amy zahrala vo filmoch Majster, kde predviedla dokonalý výkon v úlohe Peggy Doddovej, nemilosrdnej a manipulatívnej manželky náboženského vodcu, ktorý jej opäť vyniesol nomináciu na Oscara, Zlatý glóbus aj BAFTA. V tom istom roku sa objavila ešte vo filmoch On the Road a Späť v hre.

V roku 2013 sa objavila v najočakávanejšom filme Muž z ocele spoločne s hercom Henrym Cavillom, kde si zahrala Lois Lane. Za film Špinavý trik získala v roku 2014 svoj prvý Zlatý glóbus.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]