Amy Adamsová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Amy Adamsová
Amy Adams at 2019 BAFTA after party (cropped).jpg
Celé menoAmy Lou Adams
Narodenie 20. august 1974 (46 rokov)
Vicenza, Taliansko
Povolanieherečka
Roky pôsobenia1999 – súčasnosť
ManželDarren Le Gallo
Deti1

Amy Lou Adamsová (* 20. august 1974, Vicenza, Taliansko) je americká herečka. Preslávila sa predovšetkým stvárnením nevinno-naivných postáv. Patrí medzi najlepšie platené herečky Hollywoodu a bola päť krát nominovaná na Oscara. V roku 2014 a 2015 získala za hlavné úlohy vo filmoch American Hustle a Big Eyes Zlatý glóbus.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Narodila sa ako štvrtá zo siedmich detí Američanov Richarda Kenta a Kathryn Adamsovej. Má štyroch bratov a dve sestry. Počas rokov na Douglas County High School chodila Amy do zboru a jej ambíciou bolo stať sa baletkou. Po absolvovaní strednej školy sa presťahovala so svojou matkou do Atlanty, kde zistila že divadlo sa viac hodí k jej osobnosti a začala pracovať ako hosteska v Hooters. Prácu však opustila po tom, čo si zarobila na svoje prvé auto. Následne začala pracovať ako tanečnica v rôznych divadlách.

Osobný život[upraviť | upraviť kód]

V apríli roku 2008 sa Amy zasnúbila s hercom Darrenom Le Gallom, ktorého stretla v roku 2001 v dramatickej triede. V máji 2010 sa páru narodila dcéra - Avianna Olea Le Gallo.

Kariéra[upraviť | upraviť kód]

V roku 1999 prišla jej prvá príležitosť si zahrať vo filme Krása na zabitie po boku herečiek ako Kirstie Alleyová, Kirsten Dunstová, Denise Richardsová či Brittany Murphy a presťahovala sa do Los Angeles v Kalifornii.

O rok dostala ponuku si zahrať v druhom diely drámy Veľmi nebezpečné známosti ktorý však zaznamenal veľmi negatívne reakcie. Amy si od roku 2000 – 2002 zahrala aj v niekoľko seriáloch ako príklad Smallville či Dr. Vegas.

V roku 2002 sa objavila v komédií Slúžiť Sáre po boku herca Matthewa Perryho. Presadila sa aj ako naivná sestrička s rovnátkami ktorá podľahne kúzlu Leonarda Di Capria v komédií Chyť ma, ak to dokážeš. Do podvedomia divákov sa dostala vďaka nezávislému filmu Junebug vďaka ktorému si zaslúžila aj nomináciu na Oscara. Nasledovali ďalšie filmy a kariéra Amy sa nesmierne zvyšovala.

Svoj herecký talent preukázala aj v Disneyho romantickej komédií Začarovaní, kde stvárnila presvedčivo rozprávkovú princeznú Giselle. Za túto snímku získala nomináciu na Zlatý glóbus. Na konci roku 2008 hrala v adaptácii Johna Patricka Shanleyho, Pochybnosti kde sa ukázala ako mladá a nevinná sestra Jamesová a druhá nominácia na Oscara bola na svete. Počas roku 2009 sa ukázala po boku Bena Stillera v druhom diely filmu Noc v múzeu. Film zaznamenal rozporuplné reakcie od kritikov ale nakoniec sa zhodli že Amy dodala filmu elán. V tom istom roku sa aj objavili spolu s Meryl Streepovou vo filme Julie a Julia.

V roku 2010 sa ukázala vo filme Fighter kde stvárnila Charlene Flemingovú, agresívnu a odvážnu priateľku írskeho boxera Mickyho Warda. Za túto rolu bola opäť nominovaná na Oscara za najlepší výkon herečky vo vedľajšej úlohe. V ďalšej snímke sa Amy vrátila k Disneymu a to v úspešnom filme Muppets kde ukázala aj jej spevácky talent.

V roku 2012 si Amy zahrala vo filmoch Majster, kde predviedla dokonalý výkon v úlohe Peggy Doddovej, nemilosrdnej a manipulatívnej manželky náboženského vodcu, ktorý jej opäť vyniesol nomináciu na Oscara, Zlatý glóbus aj BAFTA. V tom istom roku sa objavila ešte vo filmoch On the Road a Späť v hre.

V roku 2013 sa objavila v najočakávanejšom filme Muž z ocele spoločne s hercom Henrym Cavillom, kde si zahrala Lois Lane. Za film Špinavý trik získala v roku 2014 svoj prvý Zlatý glóbus. Vo filme Big Eyes (2014) si zahrala neuznanú umelkyňu Margaret Keane, ktorej obrazy "big-eyed waifs" plagiarizoval jej manžel Walter Keane. Získala druhý po sebe Zlatý glóbus za najlepšiu herečku v komédii alebo hudobnej a získala nomináciu BAFTA za najlepšiu herečku.

V roku 2016 potvrdila svoju účasť vo filme Batman vs Superman: Dawn of Justice, ktorá bola druhým pokračovaním filmu Man of Steel. Napriek negatívnemu kritickému prijatiu za uprednostňovanie vizuálnych efektov nad koherentným rozprávaním film získal viac ako 870 miliónov dolárov na to, aby sa zaradil medzi najvyrovnanejšie vydania. S Jakeom Gyllenhaalom si zahrala vo filme Nocturnal Animals a ku koncu roku 2016 si zahrala postavu lingvistky Louise Banksovú, ktorá sa zaujíma mimozenšťanmi a podobnými javmi. Za túto filmovú rolu získala nomináciu na Zlatý Glóbus. V roku 2017, si zopakovala úlohu Lois Lane vo filme Justice League.

V roku 2018 dostala hlavnú úlohu v seriály Sharp Objects, kde hrá po boku Patricie Clarkson, seriál hovorí o novinárke ktorá sa snaží vyriešiť smrť dvoch malých dievčat. Seriál má len osem epizód. Tiež sa v roku 2018 predstaví vo filmoch Backseat s Christianom Baleom, zopakuje si úlohu Giselle v druhej časti Enchanted (Disenchanted) a v roku 2019 si po boku Julianne Moore a Garyho Oldmana vo filme The Woman in the Window.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]