Amy Ryanová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Amy Ryanová
Amy Ryan Gersh NY Official 1.31.13.jpg
Celé menoAmy Beth Dziewiontkowski
Narodenie 3. máj 1968 (54 rokov)
New York, New York, USA
Povolanieherečka
Roky pôsobenia1987 – súč.
ManželEric Slovin (od 2011)
Deti1

Amy Beth Dziewiontkowski (* 3. máj 1968, New York, New York, USA) profesionálne známa ako Amy Ryan, je americká herečka. Je známa svojou rozsiahlou divadelnou a filmovou kariérou. V roku 2007 získala nomináciu na Academy Awards, za jej herecký výkon vo filme Zbohom, baby.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Narodila sa do rodiny Pamely Ryan (neskôr si prevzala umelecké meno po svojej matke) a Johna Dziewiontkowského. Má anglických, poľských a írskych predkov. Má sestru Lauru, s ktorou si v detstve privyrábala roznášaním novín Daily News. V sedemnástich rokoch absolvovala NYC Performing Arts School. Od ukončenia školy pracuje v divadlách mimo Broadway.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Účinkovala v niekoľkých divadelných hrách mimo Broadway, tiež v regionálnych divadlách a aj priamo na Broadwayi. V rokoch 2000 a 2005 získala nominácie za svoje divadelné herecké výkony na ocenenie Tony Awards. V roku 2016 získala pozitívne hodnotenie za jej herecký výkon v divadelnom predstavení Láska, láska, láska, získala tiež divadelné ocenenie Obie, tiež nominácie na Drama Desk a Drama League za najlepší divadelný výkon.

V roku 2000 si tiež zahrala po boku Laury Linney a Marka Ruffala vo filme, Na mňa sa môžeš spoľahnúť. V roku 2003 bola obsadená do jednej z vedľajších úloh v televíznom seriály The Wire. Herec a režisér Albert Brooks, si ju vybral aby si zahrala v jeho režírovanej komédii, Hľadá sa komédia v moslimskom svete.

V roku 2007 stvárnila rolu drogovo závislej matky vo filme Zbohom, baby. Jej herecký výkon bol pozitívne prijatý filmovými kritikmi, tiež získala niekoľko nominácii napríklad na Academy Awards či Zlatý glóbus a niekoľko z nich, tiež získala, napríklad Satelite Awards či Critics' Choice Movie Award. O rok neskôr, ju obsadil Clint Eastwood, do filmu Výmena, kde si zahrala po boku Angeliny Jolie.

V roku 2011 získala hlavnú ženskú úlohu vo filme Win Win, ktorý dostal priemerné recenzie a Ryanová získala niekoľko hereckých ocenení regionálnych filmových kritikov. V roku 2014 sa pripojila k hereckému obsadeniu filmu Birdman.

Po boku Stevea Carella a Timotheého Chalameta, si zahrala v životopisnej dráme Krásny chlapec, z roku 2018. O rok neskôr, si zahrala po boku Emmy Thompson v komédii Late Night. V roku 2020 stvárnila hlavnú úlohu v dráme Lost Girls. V roku 2021 sa pripojila k hereckému obsadeniu televízneho seriálu Only Murders in the Building.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2011 sa vydala za Erica Slovina, s ktorým má dcéru, narodenú v októbri 2009.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Amy Ryan na anglickej Wikipédii.