Mira Sorvinová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mira Sorvinová
Sorvinová vo Viedni v roku 2013
americká herečka
Celé menoMira Katherine Sorvinová
Narodenie 28. september 1967 (53 rokov)
New York, New York, USA
Roky pôsobenia1992 – súčasnosť
ManželChristopher Backus (od 2004)
RodičiaPaul Sorvino
Lorraine Ruth Davisová
Cena Akadémie
Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe
1995Mocná Afrodité
Zlatý glóbus
Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe
1995Mocná Afrodité

Mira Katherine Sorvinová (angl. Mira Katherine Sorvino; * 28. september 1967, New York, New York, USA) je americká herečka, držiteľka Zlatého glóbusu a Oscara za vedľajšiu úlohu v Allenovej komédii Mocná Afrodité z roku 1995.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Pochádza z hereckej rodiny, jej otec Paul Sorvino je tiež herec. Po maturite študovala na Harvard University. V rámci jednoročného výmenného pobytu žila v Pekingu a plynule hovorí mandarínskou čínštinou.[1] V roku 1989 ukončila Harvard v odbore východoázijské štúdia s vyznamenaním - magna cum laude.[2]

Po návrate zo štúdií sa začala venovať herectvu, najskôr pracovala v New Yorku aj ako asistentka réžie a produkčná v produkčnej spoločnosti Roberta De Nira Tribeca. Prvú väčšiu rolu získala na začiatku 90. rokov v televíznom seriáli Swans Crossing a v dvoch nezávislých nízkorozpočtových filmoch z roku 1993 - Amongst Friends a New York Cop.

Ku komerčnému filmu jej pomohol režisér Robert Redford v roku 1994, kedy si zahrala v jeho snímke Quiz Show . Prelomovou rolou sa stala postava prostitútky a príležitostnej pornoherečky Lindy Ash vo filme Mocná Afrodité z roku 1995, za ktorú dostala Oscara a Zlatý glóbus, čo odštartovalo ďalšiu kariéru. Súbežne si zahrala tiež v Austerovej komédii Blue in the Face. Nomináciu na cenu Emmy a Zlatý glóbus získala nasledujúci rok 1996 za stvárnenie titulnej úlohy Marilyn Monroe v televíznom životopisnom filme Norma Jean & Marilyn. V roku 1996 sa objavila v romantickej dráme Teda Demmeho Nádherné dievčatá.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. BRENNAN, Sandra. Mira Sorvino [online]. [Cit. 2014-02-11]. Dostupné online.
  2. Notable Graduates [online]. [Cit. 2012-05-07]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Mira Sorvino na českej Wikipédii.