Diskusia:Mira Sorvinová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Prechýlenie[upraviť zdroj]

Jej otec sa nevolá Sorvin, takže toto je jasný príklad prečo neprechyľovať aspoň priezviská končiace samohláskami. --Lalina (diskusia) 00:46, 24. júl 2015 (UTC)

Nič také PSP nepíše. Vasiľ (diskusia) 05:58, 24. júl 2015 (UTC)

PSP nepíše, že jej otec sa nevolal Sorvin? Vasiľ, dobre vieš, že aj PSP umožňuje neprechyľovať minimálne mená známych umelkýň končiace samohláskami, tak ho nepoužívaj ako argument pre prechyľovanie bez výnimky. --Lalina (diskusia) 11:25, 24. júl 2015 (UTC)
Nechápem, prečo sa vyrába problém tam, kde nie je! Nadpis rešpektuje štandard uvedený v Pravidlách slovenského pravopisu. V prvom riadku je uvedený neprechýlený tvar priezviska v rodnom jazyku herečky. V prvej vete v sekcii životopis je uvedené priezvisko jej otca "Sorvino". Ak bude niekto hľadať herečku pod priezviskom „Sorvino“, wikipédia ho presmeruje na stránku „Mira Sorvinová“.--JanoB (diskusia) 20:30, 26. júl 2015 (UTC)
Nič sa nevyrába - po oddelení -ová ostane Sorvin, čo je nezmysel. Nadpis síce rešpektuje štandard uvedený v PSP, ale takisto nebolo podľa PSP nutné ho presúvať. Bola som zvedavá ako rýchlo ten článok niekto presunie. Len som si nemyslela, že to budeš práve Ty. --Lalina (diskusia) 23:38, 26. júl 2015 (UTC)
Lali, neber to osobne, v tomto ohľade som za prechyľovanie (a prípadne s malým množstvom výnimiek). Môj názor na túto tému je, myslím, v komunite dlhodobo známy, nikdy som sa tým netajil a nie raz som už takéto články presúval, bez ohľadu na to, kto bol autorom. Z mojej strany nejde o osobnú pomstu, zášť ani nič podobné. Ide o môj konformný postoj k téme a aj do budúcna pri všetkých článkoch, ktorých sa prechyľovanie týka a na ktoré narazím, budem postupovať rovnako = presúvať. V tejto čiastkovej téme sa nezhodneme, ale keďže nám obom ide o rozširovanie a skvalitňovanie sk-wiki, verím, že sme nepriatelia nikdy neboli a nebudeme. :-) --JanoB (diskusia) 17:06, 27. júl 2015 (UTC)
Neboj, neberiem to osobne a už tobôž nepovažujem nikoho za nepriateľa. Ale priezviská končiace samohláskami -a, -e, -o, -u sa nedajú prechýliť bez spotvorenia. Pekný príklad je Jane Fonda. Fondaová znie otrasne a Fondová je blbosť. Rovnako Stone, Cardinale, Deneuve (ešteže to je pseudonym). A PSP umožňuje neprechyľovať v takýchto prípadoch. Argument, že to je spomenuté len pod čiarou a podobne je od veci, lebo výnimky sa takto píšu. A každé pravidlo má výnimku. Priateľka sa vydala do Holandska a v našich dokladoch má neprechýlené priezvisko, ani jej nekončí na samohlásku. Keď sa chce, tak sa cesta nájde. Len to chcenie nejako robí problémy. --Lalina (diskusia) 17:51, 27. júl 2015 (UTC)

Lalina úplne s tebou súhlasím. Pri prechyľovaní cudzích ženských priezvisk podľa pravidiel pravopisu v slovenčine vzniká plno nezmyslov. PSP sú už skostnatené. Niečo by s tým kompetentní mali urobiť. (môj názor)--Luppus (diskusia) 18:19, 27. júl 2015 (UTC)

Milý Luppus, vonkoncom nejde o výlučný problém slovenského jazyka (a nejakého „skostnatenia“). Napríklad česká wiki je ukážková v nesystematickom prístupe k tejto oblasti. U nás platí, že prechyľujeme ženské priezviská, ale neprechyľujeme umelecké mená. U českých kolegov niektoré umelecké mená sú prechýlené (napr. cs:Shirley Boothová), iné zase nie sú (napr. cs:Rita Moreno). Takisto niektoré „pravé priezviská“ prechyľujú(napr. cs:Tarja Halonenová), iné zase nie (napr. cs:Dalia Grybauskaitė). Pravidlá neexistujú, majú v tom totálny chaos, ktorý by som nerád videl na slovenskej wiki. Som za to, aby sme mali pravidlá a rešpektovali ich. Ty sa zameriavaš na staroveké Grécko - pri menách z tohto obdobia si takisto nerobíš čo chceš, ale rešpektuješ pravidlá a podobu mien, ktoré v slovenčine stanovili odborné autority (aj keď sa nám podoba mena nemusí páčiť, lebo sa nám viac páči napríklad podoba, akú používajú iné jazyky, napr. nemčina). Ako príklad uvediem poetku Sapfo, ktorá sa mne osobne viac páči v nemeckej podobe de:Sappho, alebo Apolóna, ktorý sa v angličtine píše en:Apollo. Prosím, uvedomme si, že to nemôže byť diskusia o tom, čo sa mne páči/ako sa to mne páči. Lalina nehovorí pravdu, keď tvrdí, že PSP umožňujú neprechyľovať všetky priezviská končiace na samohlásku -a, -e, -o, -u. Pravda je, že podľa PSP sa môžu neprechyľovať ženské priezviská iba vo výnimočných prípadoch(!) - pri známych umelkyniach. A tu narážame na problém, ktorá umelkyňa je známa? Takisto PSP vôbec nepripúšťajú neprechyľovať mená vedkýň, športovkýň, političiek a podobne. Keďže doteraz nedošlo na sk-wiki ku konsenzu a prijatiu pravidla, rešpektujeme všeobecné ustanovenia PSP, kde je presne popísané, ako sa majú tvoriť slovenské podoby cudzojazyčných ženských priezvisk.--JanoB (diskusia) 19:20, 27. júl 2015 (UTC)
Problém je ešte oveľa závažnejší. Kto určí, čo je to umelkyňa?--Lišiak (diskusia) 20:00, 27. júl 2015 (UTC)
Milý JanoB! Ja som napísal len svoj názor pri problematike prech. žen. mien. Sám si pripustil ten problém, ktorá umelkyňa je už známa, alebo ešte nie je. Kto to vie presne určiť? Podľa mňa by sa cudzie ženské priezviská vôbec nemali prechyľovať. (spotvorovať) Opäť zdôrazňujem, že je to môj názor, ja PSP musím rešpektovať, i keď sa mi prechyľovanie cudz. ženských priezvisk vôbec nepáči.--Luppus (diskusia) 20:12, 27. júl 2015 (UTC)
So známosťou by nemal byť až taký problém - napr. držiteľky významných ocenení sú bezpochyby známe. V poradni povedala jazykovedkyňa, že známe ženy sa nemusia prechyľovať a ako príklad uviedla dokonca Angelu Merkel, ktorá nie je ani umelkyňa a ani jej priezvisko nekončí samohláskou. To však Bronto (keďže sa mu to nehodí) zamietol s tvrdením, že to povedala tetka na káve. Ako som už povedala - kto chce cestu nájde, ale s dogmatikmi sa nedá rozumne dohodnúť.--Lalina (diskusia) 21:27, 27. júl 2015 (UTC)
Lalina, kto bude určovať, ktoré meno bude prechýlené a ktoré nie? Ty osobne? Pani v jazykovej poradni? Ešte skôr, ako začnú návrhy neprechyľovať vôbec znovu zopakujem, že PSP (ktoré sú na Slovensku záväzné) nám kážu ženské priezviská cudzieho pôvodu prechyľovať a majú na to aj presne určený postup. V PSP je uvedené, že jedine v prípade známych umelkýň je možné neprechyľovať priezvisko. Pravopis je pravopis (nielen v slovenčine, ale v každom jazyku, ktorý má uzákonené záväzné pravidlá) a nikto z redaktorov wikipédie nie je kompetentný na to, aby ho svojvoľne prerábal.--JanoB (diskusia) 07:46, 28. júl 2015 (UTC)
Určiť významnosť nie je problém. Ak má osoba článok na Wikipédii je významná. Jedna vec je PSP a druhá vec je interpretácia PSP. Jazyková poradňa je práve na niečo takéto určená. Súhlasím, nikto z redaktorov nie je kompetentný, aby mená prerábal. Mali by sme sa držať zdrojov. Som si istý, že chudák Yoko Ono nie je uvádzaná pod "menom", ktoré sme jej pripísali.--Jetam2 (diskusia) 11:22, 28. júl 2015 (UTC)
Jóko Onová je pekný príklad ako sa dá doslova zohyzdiť meno „nevýznamnej osobnosti". Ešte k tej známej či neznámej umelkyni. Niekto sa stane veľkou hviezdou zo dňa na deň. To sa tie mená budú potom prepisovať? Jetam2 ty si to napísal správne, ak má osoba článok na Wikipédii je významná.--Luppus (diskusia) 05:58, 30. júl 2015 (UTC)
„ak má osoba článok na Wikipédii je významná...“ :-) Až kým niekto nenavrhne príslušnú stránku na zmazanie. Kritériom významnosti nemôže byť wikipédia - ona neurčuje, kto je významný. Má to byť naopak - kto sa stane významným, o tom sa vytvorí stránka/článok na wikipédii. Viem Luppus a Jetam, čo ste chceli povedať, ale snažím sa iba poukázať na to, že nemôžete automaticky vyvodzovať, že každý, o kom je článok na wikipédii, je významný. Dá sa to doložiť niekoľkými príkladmi, kedy tu článok o nejakej osobe existoval roky nepovšimnutý, potom ho niekto z redaktorov navrhol na zmazanie, lebo nebol významný. Komunita sa zhodla a článok vymazala. Takže určite nemôže platiť pravidlo, že kto má článok na wiki, je významný.--JanoB (diskusia) 19:25, 31. júl 2015 (UTC)
V tomto musím, vzhľadom na články o wrestleroch, pornohercoch či z OSUDU BB, s JanoB súhlasiť. Na druhej strane - držitelia vyznamenaní, profesných ocenení, či majstri sveta, ol. víťazi a pod., sú určite významní, takže kritéria sa pri troche dobrej vôle dajú určiť. --Lalina (diskusia) 19:38, 31. júl 2015 (UTC)