Diskusia s redaktorom:Jetam2

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Archív do 2011 · Archív 2012 · Archív 2013 · Archív 2014 · Archív 2015 · Archív 2016 · Archív 2017 · Archív 2018

WAM 2018[upraviť zdroj]

Ahoj, jak se dívám, tak na Tvé diskusi nemáš zprávy ohledně WAM 2018. Pokud máš čas, je vhodné aby's články zkontroloval v toolu také (protože Lišiak je "jenom" člověk a mohl udělat chybu). Mám Tě přidat do seznamu těch, kterým mají chodit organizátorské informace ohledně Ázijského mesiaca? Kdyžtak pingni --Patriccck 20:47, 7. december 2018 (UTC)

@Patriccck: Ahoj. Díky za upozrnění. Proberu to ještě s Lišiakom. Ale přidej, budu rád. Díky.--Jetam2 (diskusia) 20:50, 7. december 2018 (UTC)
Jsi tam. --Patriccck 21:00, 7. december 2018 (UTC)

Weighing in Growth team work[upraviť zdroj]

@Jetam2: : thank you for weighing in when the Growth team was discussing ideas on what we would build. Your thoughts on the new editor experience were helpful. We've made a lot of progress in the last few months, and I'm hoping you could take a look at some of our current work and post any thoughts you have. We're working on a "help panel" (comments can go here), and on the next steps for the "Personalized first day" project (comments can go here). And maybe in the new year, we can talk about whether things that we're building could be a good fit for Slovak Wikipedia at some point. Thank you for any time you can give! -- MMiller (WMF) (diskusia) 22:13, 7. december 2018 (UTC)

WAM Postcard collection[upraviť zdroj]

Dear organiser,

Thanks for your patience, I apologise for the delay in sending the Google form for address collection. Please share this form and the message with the participants who created 4 or more than 4 articles during WAM. We will send the reminders directly to the participants from next time, but please ask the participants to fill the form before January 10th 2019.

Things to do:

 1. If you're the only organiser in your language edition, Please accept your article, keeping the WAM guidelines in mind.
 2. Please report the local Wikipedia Asian Ambassador (who has most accepted articles) on this page, if the 2nd participants have more than 30 accepted articles, you will have two ambassadors.
 3. Please update the status of your language edition in this page.


Note: This form is only accessed by WAM international team. All personal data will be destroyed immediately after postcards are sent. If you have problems accessing the google form, you can use Email This User to send your address to my Email. Thanks :) --Saileshpat using MediaWiki message delivery (diskusia) 21:15, 19. december 2018 (UTC)

@Jetam2: Chcel by som sa len spýtať, či ste už spolu s Lišiakom nejako informovali zúčastnených redaktorov so 4 a viac článkami, aby vyplnili daný formulár. Ja osobne som ho už vyplnil, len aby aj ostatní vedeli, aby dostali pohľadnice za svoju prácu. --Luky001 (diskusia) 12:08, 22. december 2018 (UTC)
@Luky001: Myslím, že @Lišiak: v maily písal aj na toto.--Jetam2 (diskusia) 08:30, 23. december 2018 (UTC)
@Luky001: Áno, v e-maile som zaslal bližšie inštrukcie (na e-mail treba odpovedať kvôli zaslaniu poukážky venovanej Wikimediou SK).--Lišiak(diskusia) 12:33, 23. december 2018 (UTC)
@Lišiak: Aj o pohľadniciach od hlavných org, či?--Jetam2 (diskusia) 13:14, 23. december 2018 (UTC)
@Jetam2: Áno, samozrejme. Podľa odpovedí na e-maily usudzujem, že zatiaľ traja zo štyroch súťažiacich vyplnili dotazník.--Lišiak(diskusia) 13:58, 23. december 2018 (UTC)

Greta Thunbergová[upraviť zdroj]

Small wikipedia book.jpg Oznam
Vďaka za úpravy v článku Greta Thunbergová, nie sú však dostatočne doložené zdrojmi. Nakoľko Wikipédia je založená na overiteľnosti poskytovaných informácií, je potrebné tvrdenia v článkoch dokladať citáciami spoľahlivých zdrojov. Ďakujeme za pochopenie.

V životopise aj inde chýbaju zdroje. Veľa zdaru! ILoveJuice (diskusia) 06:05, 22. december 2018 (UTC)

@ILoveJuice: Ako sarkazmus budiž, je to ale trochu na hrane [1]. Resp. aby to bolo konštruktívne, hodila by sa skôr š. {{chýba citácia}} za konkrétne tvrdenia, ktoré si našiel nedoložené resp. problematické vo vzťahu k uvádzaným cit. --Teslaton (diskusia) 06:47, 22. december 2018 (UTC)
Jeden je so starým otcom, hej. Lepšie by bolo označiť čo si našiel. Lebo inak mi to príde tiež trochu trucpodnik.--Jetam2 (diskusia) 15:08, 22. december 2018 (UTC)

Epic Games[upraviť zdroj]

Ak si si prečítal históriu tak iba história Epic Games bola na zmazanie a nie celý článok! --ARychlik (diskusia) 21:05, 24. december 2018 (UTC)

I tak som si nie celkom istý ako si to myslel.--Jetam2 (diskusia) 22:49, 24. december 2018 (UTC)

Článok Priatelia (seriál)[upraviť zdroj]

Ahoj Jetam2,
rozmýšľam nad nomináciou tohto článku, ktorého prevažný obsah je mojou prácou, na Najlepší článok, tak by som sa Ťa ešte predtým chcel spýtať, či by si sa na to nemohol pozrieť. Či to má šancu uspieť. Vďaka za pomoc, --Luky001 (diskusia) 15:20, 2. január 2019 (UTC)

Ahoj. Vidím síce pár neorefovaných vecí, ale myslím, že to má potenciál. Držím palce.--Jetam2 (diskusia) 14:49, 5. január 2019 (UTC)

Invitation to Organize Wiki Loves Love 2019[upraviť zdroj]

WLL Subtitled Logo subtitled b (transparent).svg

Wiki Loves Love (WLL) is an International photography competition of Wikimedia Commons to subject love testimonials happening in the month of February 2019.

The primary goal of the competition is to document love testimonials through human cultural diversity such as monuments, ceremonies, snapshot of tender gesture, and miscellaneous objects used as symbol of love; to illustrate articles in the worldwide free encyclopedia Wikipedia, and other Wikimedia Foundation (WMF) projects. February is around the corner and Wiki Loves Love team invites you to organize and promote WLL19 in your country and join hands with us to celebrate love and document it on Wikimedia Commons. The theme of 2019 is Festivals, ceremonies and celebrations of love.

To organize Wiki Loves Love in your region, sign up at WLL Organizers page. You can also simply support and spread love by helping us translate the commons page in your local language which is open for translation.

The contest starts runs from 1-28 February 2019. Independent from if there is a local contest organised in your country, you can help by making the photo contest Wiki Loves Love more accessible and available to more people in the world by translating the upload wizard, templates and pages to your local language. See for an overview of templates/pages to be translated at our Translations page.

Imagine...The sum of all love!

Wiki Loves Love team

--MediaWiki message delivery (diskusia) 12:33, 6. január 2019 (UTC)

Please support the Sustainability Initiative![upraviť zdroj]

Please support the Sustainability Initiative!

Hello Jetam2, I saw that you are one of the authors of the Greta Thunbergová article. Because I am looking for ways to reduce the environmental impact of Wikipedia itself, I wanted to ask you to check out the Sustainability Initiative and to add your name to the list of supporters so that I can show that many community members are behind this effort. Thanks! --Gnom (diskusia) 11:00, 4. február 2019 (UTC)

@Gnom: Hi Gnom! Thank you for pointing this out but I have already signed this initiative (at Wikimedia 2017 afaik). Greta Thunberg is an inspiration and I hope that with the user group we will be able to have an environmental editathon in the near future. Thanks!--Jetam2 (diskusia) 18:11, 4. február 2019 (UTC)
Hi Jetam2, you're right, sorry for that! Please spread the word! --Gnom (diskusia) 18:30, 4. február 2019 (UTC)
No problem at all. Thank you for the initiative!--Jetam2 (diskusia) 18:38, 4. február 2019 (UTC)

Maxeen[upraviť zdroj]

K článku:

 • „V roku 2003 pri podpísanej zmluve s vydavateľstvom“
 • „Členovia skupiny Maxeen citovali vplyvy ranej tvorby skupiny U2, skupiny The Police, Joea Jacksona, skupín The Replacements, The Jam a viacerých ďalších dodávateľov klasickej pop-rockovej hudby“
 • „Názov skupiny je holdom žene, ktorá im pomohla začať a inšpirovala z hudby niečo vytvoriť. “
 • „Pri poslednej zostave skupina Maxeen pozostávala z“
 • „aby presadzoval iné kariérne ciele“

Toto nie sú slovenské vety, ale zlý preklad článku, ktorý mal už dávno byť zmazaný. Ak to nevieš opraviť, je výrazne lepšia cesta nechať to zmazať. Vasiľ (diskusia) 11:42, 6. február 2019 (UTC)

Hej, čo sa štylistiky týka, sú tieto strojovo preložené čl. vyloženým utrpením na čítanie, keďže to sú vetné konštrukcie a slovné zvraty mechanicky preklopené z angličtiny a v slovenčine neprirodzené. --Teslaton (diskusia) 11:47, 6. február 2019 (UTC)
IP, ktorá ich zakladala to robila bez zdroja a bez snahy o dosiahnutie nejakého štandardu. Plus opakované zakladania s tým istým obsahom, čo je samo o sebe dôvod na rýchle zmazanie. Akosi stále nedokážem pochopiť, prečo tieto príspevky trvá tak dlho zmazať. Vasiľ (diskusia) 11:58, 6. február 2019 (UTC)
Lebo na prvý pohľad vyzerajú presvedčivo a vyžaduje hodne energie zahĺbiť sa do nich a posúdiť, či to ešte je alebo už nie je jazykovo únosné. A pre toho, kto sa do nich nezahĺbi (= neprečíta si ich celé) vyzerá volanie po ich mazaní ako bezdôvodný delecionizmus.
Ja sa do toho preto tiež púšťam len keď mám fakt čas, inak ich „alibisticky“ nechávam na posúdení niekomu, kto snáď momentálne čas má. --Teslaton (diskusia) 12:03, 6. február 2019 (UTC)
Je to tak, no, treba viacej času na posúdenie, resp. spracovanie. Nie je mi ani celkom jasné prečo bol preklad hneď na výmaz, bolo to skôr na urgent. Je síce fakt, že článok je bez zdroja, ale v poslednom čase sa to tu napriek snahe pár ľudí stále hemží podobnými článkami. Takže... what to do?--Jetam2 (diskusia) 12:12, 6. február 2019 (UTC)
Bolo by vhodné tento okruh prekladov zahrnúť do diskusie o pripravovanom pravidle o minimálnych kritériách na článok v krčme. Prediskutovať to a možno aj explicitne tento typ článkov pomenovať v návrhu pravidla.--Lišiak(diskusia) 12:23, 6. február 2019 (UTC)
Veď hej, diskutujeme a diskutuujeme a jasné závery ako sa zachovať, aby bol prístup rovnaký neprichádzajú. Na Autopilot Off nemám čas ani chuť zachraňovať aj keď nesúhlasím s rýchlym výmazom miesto urgentu.--Jetam2 (diskusia) 12:25, 6. február 2019 (UTC)

Wikimania Ambassador[upraviť zdroj]

Hi!

I noticed that you have signed up as a Wikimedia Diversity Ambassador, after the Diversity Conference held in Stockholm 2017. In August this year, Wikimania will take place in Stockholm, and our goal is to use Ambassadors to reach out to local communities, to spread the news about the conference and the outcomes afterwards. The conference theme (still to be announced) will connect closely to diversity. If you would like to be involved as a Wikimania ambassador, please sign up at the Ambassador page at the Wikimania wiki!

A first thing to do, if you would like to help out, would be to translate the scholarship page at the Wikimania wiki into the language(s) you speak!

Best, Eric Luth (WMSE) (diskusia) 09:10, 13. február 2019 (UTC)

@Eric Luth (WMSE): THank you for the note, Eric! Signed up already.--Jetam2 (diskusia) 09:54, 13. február 2019 (UTC)
Fantastic! Great! Hope to see you in Stockholm :) Eric Luth (WMSE) (diskusia) 09:55, 13. február 2019 (UTC)

Growth team updates #5[upraviť zdroj]

Welcome to the fifth newsletter for the new Growth team!  

The Growth team's objective is to work on software changes that help retain new contributors in mid-size Wikimedia projects.

New projects for discussion[upraviť zdroj]

We began the "Personalized first day" project with the welcome survey so that we could gather information about what newcomers are trying to accomplish. The next step is to use that information to create experiences that help the newcomers accomplish their goal – actually personalizing their first day. We asked for community thoughts in the previous newsletter, and after discussing with community members and amongst our team, we are now planning two projects as next steps: "engagement emails" and "newcomer homepage".

 • Engagement emails: this project was first discussed positively by community members here back in September 2018, and the team how has bandwidth to pursue it. The idea is that newcomers who leave the wiki don't get encouraged to return to the wiki and edit. We can engage them through emails that send them the specific information they need to be successful – such as contact from a mentor, the impact of their edits, or task recommendations. Please read over the project page, and comment on its discussion page with any ideas, questions, or concerns. Do you think this is a good idea? Where could we go wrong?
 • Newcomer homepage: we developed the idea for this project after analyzing the data from the welcome survey and EditorJourney datasets. We saw that many newcomers seem to be looking for a place to get started – a place that collects their past work, options for future work, and ways to learn more. We can build this place, and it can connect to the engagement emails. The content of both could be guided by what newcomers say they need during their welcome survey, and contain things like contact from a mentor, impact of their edits, or task recommendations. Please read over the project page, and comment on its discussion page with any ideas, questions, or concerns. Do you think this is a good idea? Where could we go wrong?

Initial reports on newcomer activity[upraviť zdroj]

We have published initial reports on each of the team's first two projects. These reports give the basic numbers from each project, and there are many more questions we will continue to answer in future reports. We're excited about these initial findings. They have already helped us define and design parts of our future projects.

 • Welcome survey: the initial report on welcome survey responses is available here. Some of the main findings:
  • Most users respond to the survey, giving it high response rates of 67% and 62% in Czech and Korean Wikipedias, respectively.
  • The survey does not cause newcomers to be less likely to edit.
  • The most common reason for creating an account in Korean Wikipedia is to read articles—not for editing—with 29% of Korean users giving that responses.
  • Large numbers of respondents said they are interested in being contacted to get help with editing: 36% in Czech and 53% in Korean.
 • Understanding first day: the initial report on what newcomers do on their first day is available here. Some of the main findings:
  • Large numbers of users view help or policy pages on their first day: 42% in Czech and 28% in Korean.
  • Large numbers of users view their own User or User Talk page on their first day: 34% in Czech and 39% in Korean.
  • A majority of new users open an editor on their first day – but about a quarter of them do not go on to save an edit during that time.

Help panel deployment[upraviť zdroj]

The help panel was deployed in Czech and Korean Wikipedias on January 10. Over the past four weeks:

 • About 400 newcomers in each wiki have seen the help panel button.
 • About 20% of them open up the help panel.
 • About 50% of those who open it up click on one of the links.
 • About 5% of Czech users ask questions, and about 1% of Korean users ask questions.

We think that the 20% open rate and 50% click rate are strong numbers, showing that a lot of people are looking for help, and many want to help themselves by looking at help pages. The somewhat lower numbers of asking questions (especially in Korean Wikipedia) has caused us to consider new features to allow people to help themselves. We're going to be adding a search bar to the help panel next, which will allow users to type a search that only looks for pages in the Help and Wikipedia namespaces.

How to create a good feedback page?[upraviť zdroj]

What is the way to built a good help page? What blocks you when writing an help page? Your replies will help to create better help contents to newcomers, that would be used on Help panel.

Growth team's newsletter prepared by the Growth team and posted by bot, 14:15, 13. február 2019 (UTC) • Give feedbackSubscribe or unsubscribe.