Žena

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Žena v svadobných šatách

Žena je:

  • v širšom zmysle: ľudský jedinec ženského pohlavia
  • v užšom zmysle: dospelý jedinec ženského pohlavia, pričom sa dospelosť najčastejšie definuje dosiahnutím veku 18 rokov.

Niekedy sa slovo žena používa aj pre označenie roly v spoločnosti. Žena, ktorá porodila dieťa je matka. Dieťa ženského pohlavia je dievča, pričom tento termín sa niekedy používa aj pre mladé ženy.

Pre označenie samičieho a teda aj ženského pohlavia v biológii sa používa symbol planéty Venuše. Je to štylizované znázornenie zrkadla bohyne Venuše — koliesko s malým krížikom (Unicode: ♀). Symbol reprezentuje ženskosť a v stredovekej alchýmii označoval meď.

Slovo žena vzniklo z gréckeho slova gyne, čo je taktiež základom slova v medicínskom odbore gynekológia. V latinčine sa žena povie Femina, ktoré pravdepodobne vzniklo zo slova fellare, čo odkazuje na dojčenie.

Biológia[upraviť | upraviť zdroj]

Ženská dospelosť je obdobie v živote ženy, ktoré prichádza po detstve a dospievaní alebo puberte. Zvyčajne trvá od 18. roku života až po konečnú smrť.

Z hľadiska biológie sa na reprodukčnom systéme podieľajú ženské pohlavné orgány, zatiaľ čo sekundárne pohlavné znaky sa podieľajú iba na starostlivosti o deti alebo v niektorých kultúrach na priťahovanie partnera. Navyše ženské vaječníky k regulačnej funkcií produkujú hormóny produkujúce ženské pohlavné bunky, zvané vajíčka, ktoré po oplodnení mužských buniek (spermií) vytvárajú nového genetického jedinca. O vyvíjajúci plod sa stará a chráni ho orgán maternica, ktorý ho tiež po pôrode zo seba vytlačí. Pošva slúži pri rozmnožovaní a pôrode, ale taktiež pri močení[ako?]. Prsia sa vyvinuli z potných žliaz na produkciu mlieka a výživu pre dojčatá, ktorá je charakteristická a spojuje všetky cicavce. U dospelých žien sú prsia všeobecne výraznejšie ako u niektorých iných cicavcoch a neslúžia len na produkciu mlieka, ale aj pri rozdielnosti pohlavia,ako druhotný pohlavný znak.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]