Puberta

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Puberta (iné názvy: pubescencia, pubertálne obdobie, čiastočné synonymum: adolescencia) označuje proces, počas ktorého prebiehajú fyzické zmeny, vďaka ktorým sa z detského tela stáva dospelý jedinec schopný reprodukcie. Jedinec v puberte sa volá pubescent. V užšom zmysle puberta nezahŕňa tzv. prepubertu (iný názov: predpuberta).

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Puberta (vrátane prepuberty) trvá približne medzi desiatym až pätnástym rokom u dievčat, u chlapcov začína zhruba o rok neskoršie. U dievčat sa prejavuje rastom ochlpenia v oblasti prirodzenia, rastom pŕs a počiatkami menštruácie. U chlapcov sa prejavuje naberaním svalovej hmoty, rastom ochlpenia a fúzov, mutáciou hlasu a prvým výronom semena (polúcia). Obdobie pohlavného dozrievania je spojené s nástupom funkcie pohlavných žliaz. V prvej polovici puberty sa zrýchli rast, ktorý je na jej konci prakticky ukončený.

Po puberte sú jedinci schopní sa rozmnožovať.[chýba zdroj] Pubescenti kladú väčší dôraz na samostatnosť a uvedomovanie si vlastnej osobnosti, zvýrazňuje sa ich citová stránka a sexuálne záujmy. Kvôli prudkým zmenám v organizme sú v tomto období dospievajúci značne zraniteľní.

Iné zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Puberta