Preskočiť na obsah

Wikiúdaje

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Wikidata)
O použití projektu Wikiúdaje na Wikipédii pozri Wikipédia:Wikiúdaje.
Slovenské logo Wikiúdajov
Neoficiálne video o Wikiúdajoch

Wikiúdaje (angl. Wikidata) je projekt kolektívne upravovanej podpornej databázy pre Wikipédiu. S návrhom projektu prišla nemecká pobočka nadácie Wikimedia, Wikimedia Deutschland. Wikiúdaje majú vytvoriť spoločné úložisko databázových údajov (napríklad dátumov narodenia), podobne ako je Wikimedia Commons spoločné úložisko pre fotografie alebo zvukové súbory, ktoré potom môžu byť používané inými projektmi (napríklad Wikipédiou, Wikizdrojami, Wikisprávami...). Je to prvý nový projekt nadácie od roku 2006, kedy bola spustená Wikiverzita.

Prvými dátami, ktoré sú centralizované na Wikiúdajoch, sú medzijazykové odkazy prepájajúce články na Wikipédii v rôznych jazykoch (tzv. interwiki).[1]

Vytvorenie projektu bolo podporené darmi od Allenovho inštitútu umelej inteligencie, Nadácie Gordona a Betty Mooreovcov a Google v celkovej hodnote 1,3 milióna eur.[2]

Na projekte pracoval tím vývojárov od jari roku 2012. 30. októbra toho istého roku boli Wikiúdaje oficiálne spustené, zatiaľ bez ostrých dát. Prvé nasadenie bolo 14. januára 2013 na maďarskej Wikipédii. Nasledovali hebrejská, talianska a následne aj anglická Wikipédia. Na zvyšných 281 Wikipédií boli Wikiúdaje nasadené 6. marca 2013.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. PINTSCHEROVÁ, Lydia. Wikidata: the next step for Wikipedia and more. Information Today, 2012-05-15. Dostupné online [cit. 2012-11-04]. (anglicky)
  2. DICKINSON, Boonsri. Paul Allen Invests In A Massive Project To Make Wikipedia Better [online]. Business Insider, 2012-03-30, [cit. 2014-06-21]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Wikiúdaje
  • Spolupracuj na Meta-Wiki Meta-Wiki ponúka informácie na tému Wikiúdaje

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Wikidata na českej Wikipédii.