Preskočiť na obsah

Wikimedia Commons

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Logo Wikimedia Commons

Wikimedia Commons (tiež nazývaná „Commons“) je úložisko voľne použiteľných obrázkov, zvukov a iných multimediálnych súborov nachádzajúce sa https://commons.wikimedia.org/. Je to jeden z projektov Wikimedia Foundation. Súbory nahrané do tohto úložiska môžu byť priamo použité inými projektmi na Wikimedia serveroch, vrátane Wikipédia, Wikibooks a Wikinews.

Použitie obrázkov[upraviť | upraviť zdroj]

Obrázky nahrané na Wikimedia Commons môžu byť použité v iných Wikimedia projektoch. Syntax pre použitie obrázkov je rovnaká ako pre obrázky na lokálnych Wiki projektoch. V prípade, že existuje lokálny obrázok na nejakej Wiki, bude použitý prednostne, až v druhom rade (teda ak lokálna verzia neexistuje) bude použitý obrázok rovnakého mena z Commons repozitára.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Projekt bol založený 7. septembra, 2004. V novembri 2004 dosiahol míľnik 10 000 nahraných súborov s médiami. Bol takisto prvým projektom Wikimedie, ktorý používal Mediawiki 1.4.

Jazyky[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavným jazykom pre Commons je angličtina, ale rozhranie sa dá nastaviť pre ľubovoľný jazyk (v používateľských nastaveniach). Niektoré stránky už boli preložené aj do iných jazykov.

Autorské práva[upraviť | upraviť zdroj]

Od roku 2004 Wikimedia Commons nepovoľuje nahrávanie pod inými ako bezplatnými licenciami, vrátane licencií, ktoré zakazujú komerčné použitie materiálov alebo pre tzv. „fair use“ (použitie za určitých podmienok aj bez súhlasu majiteľa autorských práv; Copyright Act of 1976, 17 U.S.C. § 107). Povolené licenčné podmienku zahrňujú GFDL, Creative Commons (niekoľko variant) a tzv. public domain.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]