Wikislovník

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Wikislovník

Logo slovenského Wikislovníka
URLsk.wiktionary.org
SloganSlobodný slovník
KomerčnáNie
Typ stránkyOnline slovník
RegistráciaVoliteľná
VlastníkWikimedia Foundation
TvorcaJimmy Wales
komunita Wikimedie
Spustenie12. december 2002
RatingAlexa rank: 458 (jún 2019)[1]
Náhľad stránky
Snímok obrazovky Hlavnej stránky slovenského Wikislovníka Snímok obrazovky Hlavnej stránky slovenského Wikislovníka

Wikislovník (angl. Wiktionary) je mnohojazyčný a otvorený webový projekt určený na vytvorenie slobodného úplného slovníka vo všetkých prirodzených jazykoch a niekoľkých umelých. Jeho heslá môžu obsahovať definície, výslovnosť, skloňovanie, príklady použitia, podobné výrazy, obrázky na ilustráciu a ďalšie možnosti. Stránka je spoločne upravovaná cez wiki a jej názov vznikol spojením slov wiki a slovník. Rovnako ako jeho sesterské projekty, akou napríklad Wikipédia, je prevádzkovaný Wikimedia Foundation a písaný dobrovoľníkmi, ktorí sa volajú Wikislovníkári. Je dostupný v 171 jazykoch a jednej jazykovej verzii pre jednoduchú angličtinu. Jeho slovenská mutácia dosiahla dňa 18. januára 2019 25 000 hesiel. Vďaka softvéru MediaWiki môže skoro každý s prístupom na internet vytvárať a upravovať heslá.

História a vývoj[upraviť | upraviť zdroj]

Wikislovník bol spustený 12. decembra 2002 po návrhu Daniela Alstona a nápadu Larryho Sangera, spoluzakladateľa Wikipédie. Prvou neanglickou jazykovou verziou bol francúzsky Wikislovník spolu s poľským, ktoré boli spustené 28. marca 2004. Od vtedy vzniklo veľa ďalších jazykových verzií. Wikislovník bol hostovaný na dočasnej doméne (wiktionary.wikipedia.org) do 1. mája 2004, kedy sa presunul na súčasnú doménu. V novembri 2016 obsahoval Wikislovník viac 25,9 milióna hesiel naprieč svojimi jazykovými verziami. Najväčšou verziou je anglická s viac ako 6 miliónami hesiel. Štyridsaťjeden Wikislovníkov má viac ako 100 000 hesiel.

Použitie botov na vytváranie veľkého množstva hesiel je v grafe viditeľne prudkými nárastmi na ôsmich najväčších jazykových verziách

Väčšina hesiel a veľa definícií na najväčších jazykových verziách bolo vytvorených botmi, ktorí našli kreatívne spôsoby na vytváranie hesiel alebo (zriedka) automaticky naimportovali tisíce hesiel z predošle publikovaných slovníkov. Sedem z osemnástich botov registrovaných na anglickom Wikislovníku vytvorili 163 000 hesiel.

Ďalší z týchto botov, „ThirdPersBot“, bol zodpovedný za pridanie množstva slovies v tretej osobe (angličtina), ktoré by nemali svoje heslá v normálnych slovníkoch. Z 648 970 definícií, ktoré anglický Wikislovník ponúka pre 501 171 slov, je 217 850 z nich takéhoto typu, čiže ide iba o iný tvar hesla. To znamená, že jeho pokrytie je o niečo menšie ako u hlavných monojazykových tlačených slovníkov. The Oxford English Dictionary obsahuje 615 000 hesiel, zatiaľ čo Merriam-Webster's Third New International Dictionary of the English Language, Unabridged má 475 000 hesiel.

Anglický Wikislovník sa nespolieha na botov do takej miery ako niektoré jazykové verzie. Francúzsky a vietnamský Wikislovník importovali veľké sekcie Free Vietnamese Dictionary Project (FVDP), ktoré ponúkajú bezplatný obsah bilingválnych slovníkov z a do vietnamčiny. Tieto importy hesiel tvoria prakticky celý obsah vietnamskej jazykovej verzie. Skoro všetky nemalajské heslá v malajskom Wikislovníku boli botom skopírované z iných verzií. Podobne ako anglický Wikislovník, francúzsky importoval približne 20 000 hesiel z databázy čínskych, japonských a kórejských znakov. Francúzsky Wikislovník výrazne vzrástol v roku 2006 vďaka veľkej účasti botov, ktoré kopírovali heslá zo starých, voľne dostupných slovníkov, ako napríklad ôsmej edície Dictionnaire de l'Académie française (1935, okolo 35 000 slov) a používali boty na pridanie slov z iných Wikislovníkov s francúzskymi prekladmi. Ruská verzia narástla o 80 000 hesiel po tom, ako bot „LXBot“ pridal štandardizované heslá (s nadpismi, no bez definícií) pre slová z angličtiny a nemčiny.

V roku 2017 mal anglický Wikislovník viac ako 500 000 jednotlivých definícií a viac ako 900 000 definícií (vrátane odvodených tvarov).

Logá[upraviť | upraviť zdroj]

Wikislovník historicky postrádal jednotné logo naprieč jazykovými verziami. Niektoré verzie používajú logo, ktoré zobrazuje slovníkové heslo o termíne „Wikislovník“, založené na predošlom logu anglického Wikislovníka, ktoré nadizajnoval Briion Vibber, developer MediaWiki. Pretože pri textovom logu by nastal problém pri rôznych jazykoch, na Meta-Wiki sa od septembra do októbra 2006 konala štvorfázová súťaž na vybratie nového loga. Niektoré komunity si osvojili víťazné logo, ktoré vytvoril „Smurrayinchester“, 3x3 drevené dlaždice, na každej je znak z iného písma. V hlasovaní sa však nezúčastnilo toľko komunít Wikislovníkov, ako niektorí členovia komunity dúfali a niektoré väčšie wiki si ponechali svoje textové logá.

V apríli 2009 sa diskusia znovu rozbehla. Tentokrát bolo vybraté logo od „AAEngelman“ s otvorenou knihou. Proces adopcie nového loga sa potom zastavil. V nasledujúcich rokoch niektoré wiki nahradili textové logo niektorým z dvoch nových lôg. V roku 2012 používalo lokalizovanú verziu loga z roku 2006 55 jazykových verzií. V júli 2016 anglický Wikislovník prešiel na variant tohto loga. 4. júla 2016 používalo logo z roku 2006 135 jazykových verzií, čo je 61% všetkých hesiel, 33 jazykových verzií používalo textové logo (36%) a tri jazykové verzie (3%) používajú logo z roku 2009.

Presnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Na zabezpečenie presnosti má anglický Wikislovník pravidlá, ktoré vyžadujú, aby bolo heslo atestované. Heslá vo veľkých jazykoch, ako je angličtina a čínština, musia byť overené:

  1. jasne rozšírené použitie, alebo
  2. použitie v trvalo zaznamenaných médiách, prenášanie významu v najmenej troch nezávislých prípadoch trvajúcich najmenej jeden rok.

Pri menej zdokumentovaných jazykoch a mŕtvych jazykoch je dostatočné overenie jedno použitie v trvalo zaznamenanom médiu alebo jedna zmienka v referenčnej práci.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Wiktionary Competitive Analysis, Marketing Mix and Traffic - Alexa [online]. www.alexa.com, [cit. 2019-06-27]. Dostupné online. Archivované 2009-06-02 z originálu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Wiktionary na anglickej Wikipédii.