Wikislovník

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wikislovník
Logo slovenského Wikislovníka
URLsk.wiktionary.org
SloganSlobodný slovník
KomerčnáNie
Typ stránkyOnline slovník
RegistráciaVoliteľná
VlastníkWikimedia Foundation
TvorcaJimmy Wales
komunita Wikimedie
Spustenie12. december 2002
RatingAlexa rank: 458 (jún 2019)[1]
Náhľad stránky
Snímok obrazovky Hlavnej stránky slovenského Wikislovníka Snímok obrazovky Hlavnej stránky slovenského Wikislovníka

Wikislovník (angl. Wiktionary) je mnohojazyčný a otvorený webový projekt určený na vytvorenie slobodného úplného slovníka vo všetkých prirodzených jazykoch a niekoľkých umelých. Jeho heslá môžu obsahovať definície, výslovnosť, skloňovanie, príklady použitia, podobné výrazy, obrázky na ilustráciu a ďalšie možnosti. Stránka je spoločne upravovaná cez wiki a jej názov vznikol spojením ov wiki a slovník. Rovnako ako jeho sesterské projekty, akou napríklad Wikipédia, je prevádzkovaný Wikimedia Foundation a písaný dobrovoľníkmi, ktorí sa volajú Wikislovníkári. Je dostupný v 171 jazykoch a jednej jazykovej verzii pre jednoduchú angličtinu. Jeho slovenská mutácia dosiahla dňa 18. januára 2019 25 000 hesiel. Vďaka softvéru MediaWiki môže skoro každý s prístupom na internet vytvárať a upravovať heslá.

História a vývoj[upraviť | upraviť zdroj]

Wikislovník bol spustený 12. decembra 2002 po návrhu Daniela Alstona a nápadu Larryho Sangera, spoluzakladateľa Wikipédie. Prvou neanglickou jazykovou verziou bol francúzsky Wikislovník spolu s poľským, ktoré boli spustené 28. marca 2004. Od vtedy vzniklo veľa ďalších jazykových verzií. Wikislovník bol hostovaný na dočasnej doméne (wiktionary.wikipedia.org) do 1. mája 2004, kedy sa presunul na súčasnú doménu. V novembri 2016 obsahoval Wikislovník viac 25,9 milióna hesiel naprieč svojimi jazykovými verziami. Najväčšou verziou je anglická s viac ako 6 miliónami hesiel. Štyridsaťjeden Wikislovníkov má viac ako 100 000 hesiel.

Použitie botov na vytváranie veľkého množstva hesiel je v grafe viditeľne prudkými nárastmi na ôsmich najväčších jazykových verziách

Väčšina hesiel a veľa definícií na najväčších jazykových verziách bolo vytvorených botmi, ktorí našli kreatívne spôsoby na vytváranie hesiel alebo (zriedka) automaticky naimportovali tisíce hesiel z predošle publikovaných slovníkov. Sedem z osemnástich botov registrovaných na anglickom Wikislovníku vytvorili 163 000 hesiel.

Ďalší z týchto botov, „ThirdPersBot“, bol zodpovedný za pridanie množstva slovies v tretej osobe (angličtina), ktoré by nemali svoje heslá v normálnych slovníkoch. Z 648 970 definícií, ktoré anglický Wikislovník ponúka pre 501 171 slov, je 217 850 z nich takéhoto typu, čiže ide iba o iný tvar hesla. To znamená, že jeho pokrytie je o niečo menšie ako u hlavných monojazykových tlačených slovníkov. The Oxford English Dictionary obsahuje 615 000 hesiel, zatiaľ čo Merriam-Webster's Third New International Dictionary of the English Language, Unabridged má 475 000 hesiel.

Anglický Wikislovník sa nespolieha na botov do takej miery ako niektoré jazykové verzie. Francúzsky a vietnamský Wikislovník importovali veľké sekcie Free Vietnamese Dictionary Project (FVDP), ktoré ponúkajú bezplatný obsah bilingválnych slovníkov z a do vietnamčiny. Tieto importy hesiel tvoria prakticky celý obsah vietnamskej jazykovej verzie. Skoro všetky nemalajské heslá v malajskom Wikislovníku boli botom skopírované z iných verzií. Podobne ako anglický Wikislovník, francúzsky importoval približne 20 000 hesiel z databázy čínskych, japonských a kórejských znakov. Francúzsky Wikislovník výrazne vzrástol v roku 2006 vďaka veľkej účasti botov, ktoré kopírovali heslá zo starých, voľne dostupných slovníkov, ako napríklad ôsmej edície Dictionnaire de l'Académie française (1935, okolo 35 000 slov) a používali boty na pridanie slov z iných Wikislovníkov s francúzskymi prekladmi. Ruská verzia narástla o 80 000 hesiel po tom, ako bot „LXBot“ pridal štandardizované heslá (s nadpismi, no bez definícií) pre slová z angličtiny a nemčiny.

V roku 2017 mal anglický Wikislovník viac ako 500 000 jednotlivých definícií a viac ako 900 000 definícií (vrátane odvodených tvarov).

Logá[upraviť | upraviť zdroj]

Wikislovník historicky postrádal jednotné logo naprieč jazykovými verziami. Niektoré verzie používajú logo, ktoré zobrazuje slovníkové heslo o termíne „Wikislovník“, založené na predošlom logu anglického Wikislovníka, ktoré nadizajnoval Briion Vibber, developer MediaWiki. Pretože pri textovom logu by nastal problém pri rôznych jazykoch, na Meta-Wiki sa od septembra do októbra 2006 konala štvorfázová súťaž na vybratie nového loga. Niektoré komunity si osvojili víťazné logo, ktoré vytvoril „Smurrayinchester“, 3x3 drevené dlaždice, na každej je znak z iného písma. V hlasovaní sa však nezúčastnilo toľko komunít Wikislovníkov, ako niektorí členovia komunity dúfali a niektoré väčšie wiki si ponechali svoje textové logá.

V apríli 2009 sa diskusia znovu rozbehla. Tentokrát bolo vybraté logo od „AAEngelman“ s otvorenou knihou. Proces adopcie nového loga sa potom zastavil. V nasledujúcich rokoch niektoré wiki nahradili textové logo niektorým z dvoch nových lôg. V roku 2012 používalo lokalizovanú verziu loga z roku 2006 55 jazykových verzií. V júli 2016 anglický Wikislovník prešiel na variant tohto loga. 4. júla 2016 používalo logo z roku 2006 135 jazykových verzií, čo je 61% všetkých hesiel, 33 jazykových verzií používalo textové logo (36%) a tri jazykové verzie (3%) používajú logo z roku 2009.

Presnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Na zabezpečenie presnosti má anglický Wikislovník pravidlá, ktoré vyžadujú, aby bolo heslo atestované. Heslá vo veľkých jazykoch, ako je angličtina a čínština, musia byť overené:

  1. jasne rozšírené použitie, alebo
  2. použitie v trvalo zaznamenaných médiách, prenášanie významu v najmenej troch nezávislých prípadoch trvajúcich najmenej jeden rok.

Pri menej zdokumentovaných jazykoch a mŕtvych jazykoch je dostatočné overenie jedno použitie v trvalo zaznamenanom médiu alebo jedna zmienka v referenčnej práci.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Wiktionary Competitive Analysis, Marketing Mix and Traffic - Alexa [online]. www.alexa.com, [cit. 2019-06-27]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Wiktionary na anglickej Wikipédii.