Larry Sanger

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Larry Sanger
americký filozof
americký filozof
Narodenie16. júl 1968 (50 rokov)
Bellevue, Washington, USA)
Odkazy
Webstránkalarrysanger.org
CommonsSpolupracuj na Commons Larry Sanger

Larry Sanger, pôvodnym menom Lawrence Mark Sanger (* 16. júl 1968, Bellevue, Washington, USA) je americký filozof, jeden zo zakladateľov encyklopédie Wikipédia a Citizendium.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Bellevue v štáte Washington. Vyrastal v aljašskom meste Anchorage. Jimmy Wales, zakladateľ projektov Nupedia a Wikipédia, ho zamestnal v spoločnosti Bomis ako šéfredaktora Nupedie. Sanger je považovaný za spoluzakladateľa Wikipédie spolu s Walesom. Wales však odmieta tento čestný titul uznať a priznáva mu len úlohu dôležitého zamestnanca pod svojim vedením.

Potom ako sa Sanger zoznámil s konceptom wiki, navrhol, aby bol princíp aplikovaný na encyklopédiu. Na jeho návrh Wales založil webovú lokalitu. Sanger bol jediným plateným redaktorom Wikipédie od 15. januára 2001, do svojej rezignácie 1. marca 2002.

Sanger dosiahol B.A vo filozofii na Reed College v roku 1991 a MA a PhD. vo filozofii na Ohio State University v roku 2000. Jeho diplomová práca bola na tému: Epistemic Circularity: An Essay on the Problem of Meta-Justification. Ako filozof sa venuje problematike epistemológie.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]