Nupedia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nupedia
Nupedia, the open content encyclopedia 2000-08-15.png
Typ stránkyinternetová encyklopédia
Jazykangličtina, nemčina, španielčina, francúzština, taliančina
TvorcaJimmy Wales, Larry Sanger

Nupedia bola webová encyklopédia v angličtine, ktorej články licencované ako voľný obsah písali dobrovoľní prispievatelia so zodpovedajúcimi odbornými znalosťami. Založil ju Jimmy Wales pod hlavičkou firmy Bomis v marci 2000[1] s Larry Sangerom ako šéfredaktorom. Svoju činnosť ukončila v septembri 2003. Je známa predovšetkým ako predchodca Wikipédie.

Nupedia nebola verejne upravovateľná wiki encyklopédia, bola založená na procese peer review (obdoba recenzie), ktorý mal zaručiť kvalitu porovnateľnú s komerčnými encyklopédiami. Požiadavky na prispievateľov do Nupedie boli pomerne vysoké – "Redaktori by mali byť vo svojom odbore skutočnými expertmi a (s niekoľkými výnimkami) mali by vlastniť titul Doktor (PhD.)PhD.". Na druhú stranu však mali experti pracovať na článkoch zadarmo.

Pred ukončením svojej činnosti Nupedia vyprodukovala 25 článkov[2], ktoré prešli celým schvaľovacím procesom a 74 ďalších článkov bolo vo vývoji.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. http://www.theatlantic.com/doc/200609/wikipedia/
  2. Chen Shun-Ling: Self-governing online communities in Web 2.0: privacy, anonymity and accountability in Wikipedia (PDF; 950 kB) Albany Law Journal. 5. May 2010.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Nupedia

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Nupedia na českej Wikipédii.