Preskočiť na obsah

Citizendium

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Citizendium je projekt, ktorý založil 15. septembra 2006 jeden z dvoch zakladateľov a bývalý šéfeditor Wikipédie, Larry Sanger. Pôvodne malo ísť o „progresívne plynulý odklon (fork)“ od anglickej Wikipédie. Citizendium sa ale nakoniec stalo samostatným projektom.

Na rozdiel od Wikipédie nedovoľuje anonymné príspevky a kvalitu príspevkov má zaručiť jednak menovitá známosť registrovaných prispievateľov, ako aj lektorovanie príspevkov odbornými redaktormi. Prispievatelia rovnako musia uviesť svoj odborný životopis.

Na tlačovej konferencii 17. októbra 2006 Sanger vyhlásil, že Citizendium sa onedlho pokúsi zosadiť Wikipédiu z prvého miesta pre online hľadanie všeobecných informácií. Projekt Citizendium má spravovať nadácia Citizendium Foundation.

Základom Citizendia boli pri jeho založení vybrané heslá pôvodnej Wikipédie. Ak bol ale článok na Citizendiu lektorovaný či revidovaný, mal už ďalej žiť v tomto projekte v zmenenej podobe a vlastným životom. Pri zahájení beta verzie v marci 2007 ale Larry Sanger vyhlásil, že všetky heslá Citizendia budú pôvodné.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]