Internetový robot

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Internetový robot skrátene bot je počítačový program, ktorý pre svojho majiteľa opakovane vykonáva nejakú rutinnú činnosť na internete - obvykle odosiela a spracováva požiadavky na služby vzdialených serverov.

Príklady robotov[upraviť | upraviť zdroj]

Častým príkladom robotov sú vyhľadávací roboti internetových vyhľadávačov, v angličtine crawler, spider, gatherer . Tento typ robotov prechádza jednotlivé webové stránky, hľadá na nich odkazy na nové stránky, indexuje obsah spracovávaných stránok a umožňuje ich následné prehľadávanie. Podobným príkladom môže byť robot na kontrolu odkazov (linkchecker). Prechádza zadanú množinu stránok (opäť nasleduje odkazy) a hľadá na nich neplatné odkazy. Robot môže informácie do stránok aj vkladať, existujú napr. roboti vkladajúci komentárový spam. Takýto robot vyhľadáva formuláre na webe a vkladá do nich reklamný text.

Existujú taktiež roboti, ktorí získavajú emailové adresy do databáz pre rozosielanie spamu a to vyhľadávaním na internete. E-mail obvykle rozpoznajú podľa prítomnosti zavináča – @. Preto sa odporúča e-mailové adresy na internete nezverejňovať priamo, ale pre človeka jednoducho pochopiteľným spôsobom ich opísať, napr. meno (zavináč) doména.sk.

Spamovací roboti však e-mailové adresy môžu získať taktiež sledovaním odpovedí vzdialených SMTP serverov. Uskutočňujú na vzdialený poštový server tzv. slovníkový útok, kedy sa pokúšajú doručiť e-mail na adresy zložené z obvyklých mien a priezvisk, obľúbených názvov a prezývok . Tieto adresy sú preto ohrozenejšie. Ako protiopatrenie sa odporúča napr. rozšírenie adresy o ďalšie znaky.

Robot nemusí pracovať len s webovými stránkami, IRC robot môže počúvať na IRC kanály a reagovať na zaslané príkazy, či do IRC kanálu nejakú konverzáciu odosielať.