Wikipédia:Stránky na zmazanie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Návod

Zoznam Stránky na zmazanie je miesto, kde sa diskutuje o stránkach, ktoré boli navrhnuté na zmazanie, ak nespĺňajú podmienky na zaradenie do Wikipédie. O každom návrhu sa diskutuje aspoň 5 dní (ak článok neporušuje zjavne princípy wiki) a konsenzus wikipediánov rozhodne o tom, či sa má stránka

 • ponechať,
 • zmazať,
 • spojiť s iným článkom a presmerovať na jeho stránku.

Každý návrh na zmazanie alebo hlas musí byť doplnený dôvodom, prečo by mala byť stránka zmazaná, ponechaná alebo spojená a presmerovaná. Články je možné v priebehu nominácie vylepšovať, čo musí správca zohľadniť pri zhodnotení diskusie pred samotným zmazaním. Tiež je potrebné skontrolovať Odkazy na túto stránku a upraviť existujúce odkazy tak, aby žiaden článok neodkazoval na vymazávanú stránku.

Staré návrhy sú archivované po uplynutí doby aspoň 5 dní (kvôli možnosti „odvolacieho konania“) od realizácie zmazania alebo rozhodnutia o nezmazaní.

Archívy: 2004200520062007200820092010201120122013201420152016
Ťien Chung-7[upraviť zdroj]

Táto stránka by mala byť zmazaná, keďže ide o duplicitnú stránku k článku Xian JH-7. Navyše názov stránky a tiež lietadla "Ťien Chung-7" nezodpovedá názvosloviu, zaužívanému na Západe, ani v stredoeurópskom geografickom priestore. Fonetické prepisy z čínštiny sa nepoužívajú v odbornej literatúre, ani v tlači a čitateľa, hľadajúceho informácie o JH-7 (ako sa lietadlo aj u nás označuje) to bude zbytočne pliesť. "Ťien Chung-7" je novotvar, ktorý nemá nikde vo svete obdobu.

Hlasovanie[upraviť zdroj]

Za[upraviť zdroj]

Proti[upraviť zdroj]

Zdržal sa[upraviť zdroj]

Diskusia[upraviť zdroj]

Od začiatku neplatný návrh: Wikipédia:Stránky na zmazanie píše: „Zoznam Stránky na zmazanie je miesto, kde sa diskutuje o stránkach, ktoré boli navrhnuté na zmazanie, ak nespĺňajú podmienky na zaradenie do Wikipédie.“ Tento článok ale dostatočne výzmamný je. Vasiľ (diskusia) 11:52, 11. marec 2016 (UTC)

Ja s Tebou súhlasím, že článok je dostatočne významný. Ja mám len výhrady voči jeho názvu, ktorý nie je zrovna šťastným prepisom z čínštiny. Hoci si postupoval podľa kodifikačnej príručky Pravidiel slovenského pravopisu, vytvoril si v podstate nový názov, ktorý u nás nikto nepozná. Zdomácneným názvom pre tento typ lietadla je JH-7 a pod tým ho aj ľudia budú vyhľadávať. Ako som už uviedol, odborná literatúra (napr. časopisy ATM, kniha Vojenská letadla - autor Václav Nemeček atď.) tento spôsob prepisu a názvoslovia nepozná. Názov "Ťien Chung-7" nepoužívajú ani žiadne slovenské médiá. Naopak, hovoria výhradne o JH-7:

Podobný prístup je uplatňovaný aj na českých stránkach, ktoré sú zdrojom informácií pre mnoho Slovákov:

Dá sa síce namietať, že sme na Slovensku a riadime sa Pravidlami slovenského pravopisu, ale faktom zostane, že pod novotvarom "Ťien Chung-7" nikto dané lietadlo hľadať nebude a k informáciám sa tak nedostane.Sokol Kat (diskusia) 17:45, 11. marec 2016 (UTC)

Mal by byť použitý tvar aký je v zdrojoch.--Jetam2 (diskusia) 22:07, 11. marec 2016 (UTC)
Zdroje hovoria, že názov je v čínštine 歼轰-7 a teda sa používa jeho prepis. Publicistika nie je pre názvy v encyklopédii smerodatná. Vasiľ (diskusia) 12:27, 14. marec 2016 (UTC)
Určite nie je možné brať ako „vzor“ správneho (a hlavne) spisovného slovenského tvaru články v slovenských médiách (a už vôbec nie v českých). Myslím, že nie je nijakou novinkou, že naši novinári neovládajú slovenčinu. Len námatkou som klikol na web spravodajskej televízie TA3 a našiel som tam tento názov: „Tlačová beseda A. Danka po sneme Slovenskej Národnej Strany“. Je hanba, ak novinári v prestížnom médiu nepoznajú pravopis a nevedia, že správne je Slovenská národná strana. Rozhodne preto nesúhlasím s Jetamom, že vyššieuvedené zdroje majú byť vzorom správneho názvu. Minimálne by to mali byť odborné slovenské zdroje. Pokiaľ ide o slovenských čitateľov, ktorí budú hľadať článok v našej elektronickej encyklopédii, tak po zadaní JH-7 do vyhľadávača budú presmerovaní na článok Ťien Chung-7. Nie som znalý v tejto oblasti, ale beriem to ako prepis znakov z inej sústavy do latinky. Podobne sa postupuje (a pokiaľ viem, aj v odborných kruhoch) napríklad pri ruských lietadlách (napríklad Як = v slovenčine „Jak“, v angličtine „Yak“). Ešte poznamenám, že kategoricky nie som proti premenovaniu článku, ale nevidím zatiaľ žiadne akceptovateľné argumenty. Tiež súhlasím s Vasiľom, že názov článku nie je dôvod na jeho zmazanie, a teda to považujem za neplatný návrh na zmazanie. --JanoB (diskusia) 16:30, 12. marec 2016 (UTC)
Google prekladá čínsky názov lietadla "殲轟-7" ako JH-7. Tento výraz sa v texte nachádza veľakrát, v rôznom kontexte a vždy je preložený ako "JH-7". Výraz "Ťien Chung-7" sa tam nevyskytuje ani raz. Google je schopný preložiť celý čínsky článok tak, že aj keď to nie je dokonalé, ide o pomerne zrozumiteľný slovenský preklad. Ako je možné, že zrovna v tejto skratke sa vždy zmýli?Sokol Kat (diskusia) 23:52, 12. marec 2016 (UTC)
Google translátor je strojový preklad a teda nič podstatné pre wiki. Vasiľ (diskusia) 12:27, 14. marec 2016 (UTC)
Nemám nič proti spisovnej slovenčine, ale v tomto prípade je prepis "Ťien Chung-7" dosť nešťastný. Máme tu roky zaužívaný názov JH-7 a pod ním to bude čitateľ vyhľadávať. Otrocké nasledovanie týchto pravidiel spôsobí, že budeme musieť vytvárať podobné novotvary, pod ktorými nikto u nás tieto lietadlá nepozná. Zároveň stratia redaktori akúkoľvek motiváciu písať články o niečom, čo sa kvôli neznámemu pomenovaniu k čitateľovi vôbec nedostane. Obdobná situácia je pri zaužívaných názvoch miest, ako sú Peking a Šanghaj, alebo pri mene Konfucius. Správny prepis je taktiež uvedený len v zátvorke, lebo nemá zmysel pliesť ľudí.
Z anglického názvu nech existuje presmerovanie, na to sú presne určené. K čitateľovi sa to dostane, to sa netreba báť.
Peking, Šanghaj sú zaužívané názvy (podľa zoznamu Úradu geodézie, kartografie a katastra SR), ktoré sú záväzné a nie je to chyba novinárov ako ten anglický názov. Konfucius je zaužívané meno, nie anglický prepis ani nič podobné. Vasiľ (diskusia) 09:46, 15. marec 2016 (UTC)
Ahoj Sokol Kat, rieši sa tu teda premenovanie článku nie jeho zmazanie. Ako znie označenie daného lietadla podľa Nemečkovej knihy Vojenská letadla?--Pelex (diskusia) 10:36, 15. marec 2016 (UTC)
Asi som to nepresne vyjadril, ale knihu Vojenská letadla som použil ako príklad toho, že názvy čínskych lietadiel sú u nás inak zaužívané, ako by sa spravil prepis pomocou kodifikačnej príručky. Konkrétne JH-7 tam uvedené nie je a knihu nemám práve pri sebe, takže neviem upresniť ten typ lietadla (myslím, že to je Q-5, môžem doložiť neskôr). Ide o staršiu prácu, ktorá je navyše v češtine, takže sa dá namietať, že nie je pre nás relevantná. Problém s odbornou literatúrou je však ten, že na Slovensku vlastne neexistuje. Zopár kníh bolo preložených do češtiny a v slovenčine je doslova len niekoľko článkov v odborných časopisoch, ako sú ATM a Letectví a kosmonautika. Konkrétne o JH-7 sa píše v časopise ATM 6/2012, ale ten je tiež v češtine. Nie som si vedomý, že by nejaký slovenský autor spracoval článok o JH-7, ale akákoľvek iná čínska vojenská technika je v slovenských článkoch pomenovávaná spôsobom, podobným tomuto. Možno mám k celej veci nesprávny prístup, ale vychádzam z toho, že Slovák sleduje prevažne slovenské a české informačné zdroje. V krajnom prípade ešte anglické a nemecké, ktoré ale vždy pracujú s týmto názvoslovím. Preto mi príde praktickejšie držať sa týchto zaužívaných názvov.Sokol Kat (diskusia) 12:14, 15. marec 2016 (UTC)

Výsledok hlasovania[upraviť zdroj]

PONECHANÉ / PREROBENÉ.

Immagine&Poesia[upraviť zdroj]

Crosswiki spam. Nedokázaná významnosť. Nízke zdrojovanie.--Jetam2 (diskusia) 16:36, 13. marec 2016 (UTC)

Hlasovanie[upraviť zdroj]

Za[upraviť zdroj]

 1. Symbol support vote.svg Za --Jetam2 (diskusia) 16:36, 13. marec 2016 (UTC)
 2. Symbol support vote.svg Za --Lalina (diskusia) 15:24, 14. marec 2016 (UTC)
 3. Symbol support vote.svg Za --Exestosik (diskusia) 15:35, 14. marec 2016 (UTC)
 4. Symbol support vote.svg Za --JanoB (diskusia) 22:11, 14. marec 2016 (UTC)

Proti[upraviť zdroj]

Zdržal sa[upraviť zdroj]

Diskusia[upraviť zdroj]

Ak je to cross wiki spam, tak to je na {{ZL|}}. Vasiľ (diskusia) 15:37, 14. marec 2016 (UTC)

Výsledok hlasovania[upraviť zdroj]

ZMAZANÉ.

Budúce Intel Core procesory[upraviť zdroj]

Argumenty:

 • hlboko neaktuálne, neudržiavané a v princípe ťažko udržiavateľné (predmet článku sa v čase priebežne mení). Zmysel má nanajvýš stručný odsek v čl. Intel Core.
 • už od začiatku neúplný preklad, obsahuje pasáže v angličtine
 • ani zdrojový článok, o ktorého preklad malo ísť, už neexistuje

--Teslaton (diskusia) 17:49, 17. apríl 2016 (UTC)

Hlasovanie[upraviť zdroj]

Za[upraviť zdroj]

 1. Symbol support vote.svg Za --Teslaton (diskusia) 17:49, 17. apríl 2016 (UTC)
 2. Symbol support vote.svg Za --Gepetito (diskusia) 19:05, 17. apríl 2016 (UTC)
 3. Symbol support vote.svg Za --Exestosik (diskusia) 19:07, 17. apríl 2016 (UTC)
 4. Symbol support vote.svg Za--Jetam2 (diskusia) 19:19, 17. apríl 2016 (UTC)
 5. Symbol support vote.svg Za--ILoveJuice (diskusia) 20:12, 17. apríl 2016 (UTC)
 6. Symbol support vote.svg Za-OJJ 09:07, 21. apríl 2016 (UTC)

Proti[upraviť zdroj]

Zdržal sa[upraviť zdroj]

Diskusia[upraviť zdroj]

Výsledok hlasovania[upraviť zdroj]

ZMAZANÉ.

Pomoc:Referencie/Pracovná verzia[upraviť zdroj]

V tomto stave to tu nemá čo hľadať. --BT 22:10, 23. apríl 2016 (UTC)

Hlasovanie[upraviť zdroj]

Za[upraviť zdroj]

 1. Symbol support vote.svg Za --BT 22:10, 23. apríl 2016 (UTC)
 2. Symbol support vote.svg Za --Wizzard (diskusia) 07:07, 24. apríl 2016 (UTC)
 3. Symbol support vote.svg Za --Gepetito (diskusia) 08:43, 24. apríl 2016 (UTC)
 4. Symbol support vote.svg Za --Exestosik (diskusia) 10:44, 24. apríl 2016 (UTC)
 5. Symbol support vote.svg Za Souhlas s výše uvedenými. -OJJ 08:17, 27. apríl 2016 (UTC)
 6. Symbol support vote.svg Za --Zajano (diskusia) 08:36, 27. apríl 2016 (UTC)

Proti[upraviť zdroj]

Zdržal sa[upraviť zdroj]

Diskusia[upraviť zdroj]

Výsledok hlasovania[upraviť zdroj]