Wikipédia:Stránky na zmazanie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Návod

Zoznam Stránky na zmazanie je miesto, kde sa diskutuje o stránkach, ktoré boli navrhnuté na zmazanie, ak nespĺňajú podmienky na zaradenie do Wikipédie. O každom návrhu sa diskutuje aspoň 5 dní (ak článok neporušuje zjavne princípy Wikipédie) a konsenzus wikipediánov rozhodne o tom, či sa má stránka

 • ponechať,
 • zmazať,
 • spojiť s iným článkom a presmerovať na jeho stránku.

Každý návrh na zmazanie alebo hlas musí byť doplnený dôvodom, prečo by mala byť stránka zmazaná, ponechaná alebo spojená a presmerovaná. Články je možné v priebehu nominácie vylepšovať, čo musí správca zohľadniť pri zhodnotení diskusie pred samotným zmazaním. Tiež je potrebné skontrolovať Odkazy na túto stránku a upraviť existujúce odkazy tak, aby žiaden článok neodkazoval na vymazávanú stránku.

Staré návrhy sú archivované po uplynutí doby aspoň 5 dní (kvôli možnosti „odvolacieho konania“) od realizácie zmazania alebo rozhodnutia o nezmazaní.

Archívy: 2004200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019

Zoznam slovenských časopisov[upraviť zdroj]

Akože finálny zoznam všetkých slovenských časopisov... Fakt ich tu chýba veľa. Takýto zoznam sa nemôže tváriť, že obsahuje všetko. Nie sú tam zahrnuté ani všetky periodiká zo Zoznamu periodickej tlače Ministerstva kultúry SR. Presne takéto zoznamy, ktoré nie je v ľudských silách dobrovoľníkov komunity a náhodných okoloidúcich udržiavať, tu vytvárať nemôžeme. Navrhnem zoznam zmazať.--Pelex (diskusia) 07:45, 16. apríl 2019 (UTC)

Ešte by som dodal, že je to vlastný výskum.--Pelex (diskusia) 12:19, 22. apríl 2019 (UTC)

Hlasovanie[upraviť zdroj]

Za[upraviť zdroj]

 1. Symbol support vote.svg Za argumenty uvedené v návrhu vyššie.--Pelex (diskusia) 07:45, 16. apríl 2019 (UTC)
 2. Symbol support vote.svg Za Osobne si myslím, že celkovo zoznamy na wiki, nie sú veľmi encyklopedické články (pokiaľ si to samotná tématika nevyžaduje, napr. zoznam chemických prvkov, zoznam pápežov a pod. Ale musia to byť občasne sa meniace a jednoznačne vymenovateľné zoznamy). Na zoznamy (a hlavne takéto, ktoré nie je možné vymenovať všetky záznamy) tu máme predsa kategórie. Pokiaľ by sa vytvorila kategória "Slovenský časopis" a všeky články, ktoré sú, resp. ktoré v budúcnosti vzniknú, budú označené kategóriu, môžeme vytvárať takýto zoznam. --KasciJ 07:53, 16. apríl 2019 (UTC)
 3. Symbol support vote.svg Za Neúplné, ľudová tvorba. Vasiľ (diskusia) 12:12, 17. apríl 2019 (UTC)
 4. Symbol support vote.svg Za V súčasnej podobe to do hlavného NS nepatrí – prakticky neozdrojované, bez jasných kritérií, neúplné, bez zásadnejšej pridanej hodnoty v podobe doplnkových údajov (roky vychádzania, vydavateľ, miesto a pod.). Ako pomocný zoznam v inom NS pokojne. --Teslaton (diskusia) 17:00, 17. apríl 2019 (UTC)
 5. Symbol support vote.svg Za Ako interný zoznam na podnecovanie k vytváraniu článkov fajn, ako stránka, ktorú by mal vedieť bežný čitateľ, nie. Treba to presunúť do iného menného priestoru, no z hlavného zmazať. --Luky001 (diskusia) 17:11, 17. apríl 2019 (UTC)

Proti[upraviť zdroj]

 1. Symbol oppose vote.svg Proti Zoznam bol vytvorený na sprehľadnenie a podnietenie vytvorenia článkov o dôležitých časopisoch na Slovensku. Sumarizácia článkov, ktoré už tu sú. Otázkou sú ako "uchopiť" položky ako napr. žáner časopisu. Predtým bolo veľmi neprehľadné, ktoré články tu už sú a ktoré nie. Inojazyčné wikipédie majú už v rôznych formách tieto zoznamy. Sk wikipédia je jednou z mála, ktorá nemá takýto prehľad. Samozrejme že s meniacim situáciom v periodikách sa mení aj tento zoznam a rozširuje a dopĺňa. Viac je uvedené nižšie v diskusii.--Tom78 (diskusia) 15:39, 16. apríl 2019 (UTC)
 2. Symbol oppose vote.svg Proti Súhlas s argumentom vyššie. --Wizzard (diskusia) 05:47, 17. apríl 2019 (UTC)
 3. Symbol oppose vote.svg Proti ajkeď pripúšťam chyby toho článku, nevidím to na zmazanie. --Exestosik (diskusia) 10:02, 17. apríl 2019 (UTC)
 4. Symbol oppose vote.svg Proti --Spider 001757 (diskusia) 12:38, 17. apríl 2019 (UTC)

Zdržal sa[upraviť zdroj]

Diskusia[upraviť zdroj]

Nebolo by užitočnejšie doplniť zoznam s uvedením, že nejde o úplný súpis? Možno k existujúcim dať ext. link + doplniť aspoň zameranie - mnohým (najmä študentom) by to pomohlo pri hľadaní zdrojov... Celkom rozumiem námietkám i argumentom a viem, že s udržiavaním aktuálnosti (nielen zoznamov) máme dlhodobý problém, no ak by sme boli podobne nekompromisní, musela by sa zmazať tretina článkov.--Pe3kZA 08:18, 16. apríl 2019 (UTC)

Nesúhlasím, práve toto je dosť zavádzajúce. Nie je tam ani uvedené či sú to existujúce alebo zaniknuté časopisy. Nie je v ľudských silách to udržiavať v aktuálnej podobe. Mažeme tento zoznam, nie tretinu článkov.--Pelex (diskusia) 08:39, 16. apríl 2019 (UTC)
Pri hľadaní článkov nebolo hneď jasné čitateľovi ktoré sú tu a ktoré nie. V kategórii neboli dostatočne rozdelené do podkategórií. Čiže všetky časopisy treba dať do odbornej podkategórie aj do kategórie Slovenské časopisy? V zozname MK SR nie sú údaje o časopisoch, ktoré sa už nevydávajú a ktoré majú napríklad články aj tu. V tomto zozname ministerstva kultúry nie sú ani významné časopisy ktorým sa skončilo vydávanie a nie sú zatiaľ ani na wikipédii. Na inojazyčných wikipédiach sú tiež zoznamy vydávaných alebo zaniknutých časopisov:

Chcel som to urobiť čo najjednoduchšie. preto som tam nedal info či ešte vychádzajú alebo už nie, možno chyba. Bolo lepšie vytvoriť šablónú slovenských časopisov ako zoznam slovenských časopisoch?

Keď sa pozriete napríklad na en:Category:Lists of magazines by country alebo en:Category:Magazines by country a nájdete - prekliknete jednotlivé krajiny alebo jazyky, tak skoro každá inojazyčná wikipédia má nielen kategóriu ale aj zoznam časopisov ktoré sa v danom jazyku alebo krajine vydávajú. Talianska wikipédia má dokonca šablónu časopisov vydávaných v talianskom jazyku - it:Template:Periodici italiani priamo v kategórii - it:Categoria:Riviste italiane.

Inšpiráciou boli aj české zoznamy ale to bolo príliš zložité na aktuálne udržiavanie cs:Seznam českých časopisů / cs:Seznam českých časopisů - dodatek. Majú to rozdelené na zoznam, kde sú vytvorené články na českej wikipédii a dodatek je zoznam časopisov, ktoré nemajú vytvorené články na českej wikipédii. Problém by bo vydavateľ, keďže to sa môže meniť a nemuselo by to byť aktuálne. Pri zoznamoch bol už v minulosti problém s externými odkazmi, tak odkaz som nedával. --Tom78 (diskusia) 15:21, 16. apríl 2019 (UTC)

 1. Čiže hore v úvode zoznamu treba napísať, toto je neúplný, náhodný zoznam vytvorený bez zdrojov (viac menej) anonymným používateľom, ktorý nemá k téme žiadnu odbornosť ani kompetencie.
 2. Chýbajú tam základné veci. Nerozlišuje sa medzi časopismi typu Voloviny bez ofiny a odbornými časopismi, ktoré majú význam aj z medzinárodného hľadiska (napr. Geologica Carpathica tam chýba). Viete napr. čo sú to karentované časopisy? Viaceré z toho zoznamu tu chýbajú, a to je to najlepšie čo na poli vedeckých časopisov na v tejto krajine vychádza alebo vychádzalo. Chýbajú to napr. slovenské geologické časopisy. Myslím si, že tu musí chýbať aj X ďalších a preto si myslím tento zoznam je úplne nanič. Takýto prístup na zostavovanie zoznamu je nanič. Ostatné sú trápne výhovorky. Dal ste si robotu s niečím, čo nie je vo vašich silách skompletizovať. Je mi to ľúto.--Pelex (diskusia) 10:40, 17. apríl 2019 (UTC)

@Luky001: Na dosiahnutie presunu mimo hlavný NS je ale potrebné zahlasovať za, pretože pokiaľ návrh neprejde, bude zoznam ponechaný v hlavnom... --Teslaton (diskusia) 17:04, 17. apríl 2019 (UTC)

@Teslaton: Neviem, ktorý menný priestor sa na toto hodí, no dobre, mením hlas. Znovu :). --Luky001 (diskusia) 17:09, 17. apríl 2019 (UTC)

Výsledok hlasovania[upraviť zdroj]