Harvard University

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Univerzitné námestie

Harvard University alebo po slovensky Harvardova univerzita (často nesprávne Harvardská univerzita) je najstaršia stále fungujúca univerzita na území Spojených štátov a jedna z najprestížnejších univerzít na svete, nachádzajúca sa v Cambridgei v štáte Massachusetts. Jej najstaršia časť, Harvard College (do 13. marca 1639 názov New College), ktorá je spolu Harvard Extension School (1910) inštitúciou univerzity pre bakalárske štúdium, bola založená v roku 1636 (7. novembra 1636 bola odsúhlasená dotácia na založenie školy). Pomenovaná je podľa duchovného Johna Harvarda, absolventa University of Cambridge, ktorý škole odkázal polovicu svojho dedičstva (780 libier a knižnicu s cca 320 zväzkami kníh).

Harvardova univerzita je súkromnou a výskumnou univerzitou a patrí do Ivy League („Brečtanová liga“), športového združenia ôsmich elitných univerzít na severovýchode USA. Prednášal na nej napríklad William James, C. I. Lewis, Talcott Parsons alebo Hilary Putnam.

Prominentní absolventi[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Harvard University na nemeckej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).