University of Cambridge

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Oficiálny znak Univerzity Cambridge

University of Cambridge (iné názvy: po slovensky aj Cambridgeská univerzita, Univerzita v Cambridgei, neformálne Cambridge University, Cambridge) sídli v meste Cambridge v Anglicku a je druhá najstaršia univerzita v anglicky hovoriacom svete.

Trvale sa radí medzi 5 najlepších svetových univerzít. Podľa rebríčka QS je momentálne najlepšou univerzitou na svete = 1. miesto. [1] Spoločne s univerzitami v Oxforde, University College London, LSE a Imperial College London tvoria G5, skupinu super-elitných univerzít vo Veľkej Británii. Cambridge je tiež členom Russell Group, skupiny najprestížnejších výskumných univerzít v Británii.

Tradične si ju vyberajú na štúdium členovia kráľovskej rodiny (kráľ Eduard VII., kráľ Juraj VI., princ Henry z Gloucesteru, princ William z Gloucesteru a Edinburghu a princ Charles sú absolventami) a produkovala doteraz 83 [2] držiteľov Nobelovej ceny.

Univerzita má 31 fakúlt (colleges). Tieto fakulty hrajú významnú rolu v sociálnom živote študentov. Od nich závisia aj štipendiá a granty o ktoré sa môžu študujúci uchádzať.

Zoznam fakúlt[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. QS: [1], publikované 2011, dostupné 4.8.200++ (po anglicky)
  2. Seznam laureátů

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]