Kresťan

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Slávni kresťania

Slovo kresťan je odvodené od slova Kristus (gr. christianos - „kristovec“).

Podľa kresťanskej teológie zakotvenej v Biblii je kresťanom každý človek, ktorý vyznal svoje hriechy, v srdci uveril v Ježiša Krista a prijal Ho osobne za svojho Spasiteľa a Pána [1]. (Ale tým, čo Ho prijali, dal moc stať sa deťmi Božími, tým, čo veria v Jeho meno: Biblia, Jánovo evanjelium 1,12. [2]) Websterov slovník [3] definuje kresťana ako „osobu vyznávajúcu vieru v učení Ježiša Krista.” Prvýkrát boli Kristovi učeníci nazvaní kresťanmi v gréckej Antiochii v prvom storočí n.l. (Biblia, Skutky apoštolov 11,26. [2])

Kresťan skrze vieru v Krista milosťou získava spasenie (rozumej zachránenie od večného oddelenia od Boha) ako Boží dar, ktorý si nemôže zaslúžiť žiadnymi skutkami ani morálnym životom. (Lebo milosťou ste spasení skrze vieru. A to nie sami zo seba; je to dar Boží; nie zo skutkov, aby sa nikto nechválil: Biblia, Efezským 2,8-9. [2]) J. M. Boice túto pravdu zhrnul následovne: "Sme ospravedlnení milosťou na základe Kristovej obety." [1]

  • Kresťania patria do spoločenstva rovnako veriacich, ktoré sa nazýva Kristova Cirkev. Krst je verejným vyznaním toho, že človek uveril v Krista a rozhodol sa Ho nasledovať. Hlavou Cirkvi je podľa kresťanskej teológie zmŕtvychvstalý Ježiš Kristus. Kresťan dúfa v Krista, v posmrtný život v Nebeskom kráľovstve v spoločenstve Boha Otca, Ježiša Krista, Ducha svätého, ostatných kresťanov a Božích anjelov. Učenie niektorých cirkví, že kresťanom sa človek stáva prijatím krstu, nie je založené na Biblii, ale na cirkevnej tradícii.

Svätou knihou kresťanov je Biblia, živé Božie Slovo, skrze ktoré môžu ľudia spoznávať Boha, Jeho charakter, sami seba a Boží zámer s nimi.

Citát:

Lebo tak Boh miloval svet, že svojho jednorodeného Syna dal, aby nezahynul, ale večný život mal každý, kto verí v Neho. Lebo neposlal Boh Syna na svet, aby odsúdil svet, ale aby ho spasil. Biblia, Jánovo evanjelium 3,16-17 [2]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b 1938-, Boice, James Montgomery,. Základy křesťanské víry. Praha : Návrat domů, 1999. (1. vyd.) Dostupné online. ISBN 8072550055.
  2. a b c d Biblia. [s.l.] : ECAV, Reedícia r. 2015. ISBN 9788071404866. S. 1181.
  3. Dictionary by Merriam-Webster: America's most-trusted online dictionary. online slovník (USA). Dostupné online [cit. 2018-04-11]. (po anglicky)