Naomie Harrisová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Naomie Harrisová
Celé menoNaomie Melanie Harris
Narodenie 6. september 1976 (47 rokov)
Londýn, Anglicko, Spojené kráľovstvo
Povolanieherečka
Roky pôsobenia1987 – súčasnosť
PriateľPeter Legler (od 2012)

Naomie Harrisová (angl. Naomie Melanie Harris; * 6. september 1976, Londýn, Anglicko, Spojené kráľovstvo) je anglická herečka. Bola nominovaná na filmové ocenenie Academy Awards, za jej herecký výkon vo filme Moonlight, z roku 2016.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Harrisová sa narodila a vyrastala v Londýne. Jej matka v detstve aj s jej rodičmi emigrovali do Londýna z Jamajky. Jej otec pochádzal z Trinidad a Tobago. Vyrastala len s matkou, ktorá sa neskôr druhý krát vydala. Harrisová má dvoch nevlastných súrodencov. Vyštudovala herectvo v Londýne.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Pred kamerou sa objavila od svojich deviatich rokov. Väčší priestor sa jej podarilo získať vo filme O 28 dní..., kde si zahrala po boku Cilliana Murphyho. V roku 2004 si zahrala menšiu rolu v trileri Trauma. V roku 2006 sa objavila vo filme Piráti Karibiku: Truhlica mŕtveho muža ako Tia Dalma, pohanská čarodejnica, ktorá je uväznená v ľudskom tele a tiež sa objavila vo filme Miami Vice. O rok neskôr si zopakovala rolu Tii Dalmy v ďalšej časti Piráti z Karibiku: Na konci sveta. Po boku Anny Maxwell Martin si zahrala v televíznom filme Poppy Shakespeare z roku 2008.

Od februára do mája 2011 stvárnila Elizabeth Lavenze v divadelnom predstavení Frankenstein. V roku 2012 sa objavila vo filme Skyfall, kde stvárnila postavu slečny Moneypenny. Túto rolu si zopakovala aj v roku 2015 vo filme Spectre či v roku 2021, Nie je čas zomrieť. V roku 2013 si zahrala v životopisnom filme Mandela: Cesta za slobodou.

V roku 2016 stvárnila drogovo závislú matku hlavnej postavy v kriticky uznávanom filme Moonlight. Film získal filmové ocenenie Academy Awards pre najlepší film a Harrisová získala svoju prvú nomináciu na rovnaké ocenenie v kategórii Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe. V rovnakom roku si zahrala po boku Kate Winslet, Helen Mirren a Willa Smitha vo filme Druhá šanca žiť.

V roku 2020 stvárnila jednu z úloh v televíznom seriáli Tretí deň. O rok neskôr hrala vo filmoch Venom 2: Carnage prichádza a Labutia pieseň po boku herca Mahershala Aliho.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Zhruba v jedenástich rokoch Harrisovej diagnostikovali skoliózu. Kvôli čomu musela podstúpiť spinálnu fúziu; trvalo jej zhruba mesiac naučiť sa znovu chodiť. V mladosti tiež trpela adenomyózou. Od roku 2012 je jej partnerom Peter Legler. Pár nemá deti. Vo februári 2017 bola vymenovaná za dôstojníka Rádu britského impéria, za jej zásluhy v dráme. V roku 2019 bola uvedená na Powerliste (rebríček 100 najvplyvnejších Britov černošského pôvodu).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Naomie Harris na anglickej Wikipédii.