Jessica Chastainová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jessica Chastain
v roku 2015
Celé menoJessica Michelle Chastain
Narodenie 24. marec 1977 (46 rokov)
Sacramento, Kalifornia, USA
Povolanieherečka
Roky pôsobenia2004 – súčasnosť
ManželGian Luca Passi de Preposulo (od 2017)
Deti2

Jessica Michelle Chastain (* 24. marec 1977, Sacramento, Kalifornia, USA) je americká filmová a televízna herečka, držiteľka ceny Academy Awards v kategórii Najlepšia herečka v hlavnej úlohe, za jej herecký výkon vo filme Očami Tammy Faye (2021).

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Chastainová sa narodila v roku 1977 v meste Sacramento, v Kalifornií. Jej otec je rockový hudobník Michael Monasterio a matka je Jerri Renée Hastey, rodená Chastain. V období, kedy sa Chastainová narodila boli jej rodičia v tínedžerskom veku. S otcom nevyrastala. Má dve sestry a dvoch bratov. Jej sestra Juliet spáchala v roku 2003 samovraždu, po ťažkej drogovej závislosti.

Chastainová sa začala zaujímať o herectvo už v detstve. Pravidelne chodila na amatérske predstavenia s inými deťmi a seba samú považovala za ich riaditeľku. Ako študentka základnej školy El Camino v Sacramente bola skôr samotárkou a v škole moc nevynikala.

Neskôr navštevovala Sacramento City College v rokoch 19961997, počas ktorej bola členkou diskusného tímu inštitúcie.

V roku 1998 dokončila vysokoškolské vzdelanie s titulom bakalár výtvarných umení. Tiež sa zúčastnila konkurzu do Juilliard School v New Yorku, kde bola prijatá a získala štipendium financované hercom Robinom Williamsom.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Po ukončení štúdia na Juilliard School, sa zúčastnila akcie pre študentov posledného ročníka v Los Angeles, kde ju televízny producent John Wells objavil. Následne sa presťahovala do Los Angeles a v roku 2004 sa objavila v mydlovej opere Dark Shadows ako Carolyn Stoddard.

Chastainová v roku 2017

V roku 2008 debutovala v dráme Jolene. Tento dánsky film, je založený na poviedke E.L.Doctorowovej, ktorá je inšpirovaná piesňou Dolly Parton, Jolene. Herecký výkon Chastainovej, bol pozitívne ocenený a na Medzinárodnom filmovom festivale v Seattli získala cenu za najlepšiu herečku.

V roku 2010 sa objavila v dramatickom filme Dlh. Vo filme si zahrala po boku herečky Helen Mirren. Mala tiež úlohu Mary Debenham, v epizóde televízneho seriálu Agatha Christie: Poirot.

Po boku herca Brada Pitta si zahrala vo filme Strom života, z roku 2011. V rovnakom roku hrala v oscarovom filme Čiernobiely svet, po boku herečiek Violy Davis, Octavie Spencer a Bryce Dallas Howard. Film jej priniesol doposiaľ najväčší herecký úspech. Vo filme sa predstavila ako Celia Foote, ctižiadostivá žena, ktorá v 60. rokoch minulého storočia rozvíja svoj priateľský vzťah s jej černošskou slúžkou, ktorú hrala Octavia Spencer. Za svoj herecký výkon získala svoju prvú nomináciu na Academy Awards.

Svoj hlas prepožičala jaguárovi v animovanom filme Madagascar 3 z roku 2012. Hrala tiež vo filme 30 minút po polnoci. Film vyšiel v roku 2012. Film sa zaoberá atentátom z 11. septembra 2001. Za svoj herecký výkon vo filme získala ocenenie Zlatý glóbus, nomináciu na Academy Award, BAFTA či SAG. Bola považovaná za novú verziu herečky Meryl Streep.

Prijala v roku 2013 úlohu v hororovom filme Mama. Kritik Richard Roeper jej herecký výkon považoval za dôkaz toho, že je jednou z najlepších herečiek svojej generácie. V rovnakom roku hrala postavu depresívnej ženy, ktorá zmizla od svojho manžela, ktorého hral herec James McAvoy. Film mal názov The Disappearance of Eleanor Rigby a mal tri verzie, z ktorých sa každá pozerá na situáciu z iného pohľadu.

Jessica Chastain v roku 2016 na Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes

V roku 2014, sa objavila vo filme Julie, na ktorého réžií sa podieľala herečka Liv Ullmannová. Účinkoval v sci-fi filme Interstellar. Tento film zarobil na celom svete vyše 675 miliónov dolárov. O rok neskôr, hrala v sci-fi filmoch Marťan a Purpurový vrch, kde za svoj herecký výkon získala ocenenie Saturn Awards.

V roku 2017 hrala postavu Molly Bloom, ženu, ktorá prevádzkovala herne hazardných hier, za čo ju aj zatkla FBI vo filme Mollyina hra. V rovnakom roku prijala rolu Beverly Marsh, v druhej časti filmu To: Kapitola 2.

V roku 2020 stvárnila hlavnú postavu vo filme Ava: Bez súcitu. Na rok 2021 mal v pláne vyjsť film 355, v ktorom bude hrať po boku herečiek ako Diane Kruger, Penélope Cruz či Lupita Nyong'o. Nakoniec sa kvôli ochoreniu COVID-19 premiéra odložila a premiéru mal v roku 2022. Chastainová si zahrala hlavnú úlohu v životopisnom filme o Tammy Faye Bakker, s názvom Očami Tammy Faye. Vo filme sa objavila po boku herca Andrewa Garfielda a za svoj herecký výkon získala cenu Academy Awards. Za stvárnenie Tammy Faye, bola nominovaná na Zlatý glóbus v kategórii Najlepšia herečka a v rovnakom roku získala aj druhú nomináciu, tentokrát v kategórii Najlepšia herečka v minisérii alebo TV filme, za svoj herecký výkon v televíznom seriály Scény z manželského života, ktorý mal päť epizód. Chastainová stvárnila hlavnú úlohu po boku Oscara Isaaca.

V októbri 2022 mal premiéru film Dobrá sestra, ktorý bol natočený na základe skutočných udalostí.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Chastainová patrí k herečkám, ktoré si veľmi prísne strážia svoje súkromie. Tiež má veľmi rada zvieratá, predovšetkým psy a je vegánkou. V roku 2017 sa vydala za taliana Giana Luca Passi de Preposuloa. V roku 2018 sa páru narodila dcéra (pomocou náhradného materstva) s ktorou žijú v New Yorku a neskôr sa im narodila aj druhá dcéra. Chastainová je feministka a často sa vyjadruje k diskriminácií žien v Hollywoode. V roku 2018 sa objavila spolu s niekoľkými herečkami v dokumentárnom diele This Changes Everything, ktorý hovoril o chudobnom zastúpení žien v hollywoodskych filmoch.

Podporuje tiež charitatívne organizácie, ktoré propagujú duševné zdravie. Patrí k najlepšie obliekaným ženám Hollywoodu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Jessica Chastain na anglickej Wikipédii.