Jessica Chastainová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jessica Chastain
Jessica Chastain TIFF 2015.jpg
Celé menoJessica Michelle Chastain
Narodenie 24. marec 1977 (43 rokov)
Sacramento, Kalifornia, USA
Povolanieherečka
Roky pôsobenia2004 – súčasnosť
ManželGian Luca Passi de Preposulo (od 2017)
Deti1

Jessica Michelle Chastain (* 24. marec 1977, Sacramento, Kalifornia, USA) je americká herečka a držiteľka niekoľkých filmových ocenení.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Chastainová sa narodila v roku 1977 v meste Sacramento, v Kalifornií. Jej otec je rockový hudobník Michael Monasterio a matka je Jerri Renée Hastey, rodená Chastain. V období, kedy sa Chastainová narodila boli jej rodičia v tínedžerskom veku. S otcom nevyrastala. Má dve sestry a dvoch bratov. Jej sestra Juliet spáchala v roku 2003 samovraždu, po ťažkej drogovej závislosti.

Chastainová sa začala zaujímať o herectvo už v detstve. Pravidelne chodila na amatérske predstavenia s inými deťmi a seba samú považovala za ich riaditeľku. Ako študentka základnej školy El Camino v Sacramente bola skôr samotárkou a v škole moc nevynikala.

Neskôr navštevovala Sacramento City College v rokoch 19961997, počas ktorej bola členkou diskusného tímu inštitúcie.

V roku 1998 dokončila vysokoškolské vzdelanie s titulom bakalár výtvarných umení. Tiež sa zúčastnila konkurzu do Juilliard School v New Yorku, kde bola prijatá a získala štipendium financované hercom Robinom Williamsom.

Kariéra[upraviť | upraviť kód]

Po ukončení štúdia na Juilliard School, sa zúčastnila akcie pre študentov posledného ročníka v Los Angeles, kde ju televízny producent John Wells objavil. Následne sa presťahovala do Los Angeles a v roku 2004 sa objavila v mydlovej opere Dark Shadows ako Carolyn Stoddard.

Chastainová v roku 2017

V roku 2008 debutovala v dráme Jolene. Tento dánsky film, je založený na poviedke E.L.Doctorowovej, ktorá je inšpirovaná piesňou Dolly Parton, Jolene. Herecký výkon Chastainovej, bol pozitívne ocenený a na Medzinárodnom filmovom festivale v Seattli získala cenu za najlepšiu herečku.

V roku 2010 sa objavila v dramatickom filme The Debt. Vo filme si zahrala po boku herečky Helen Mirren. Mala tiež úlohu Mary Debenham, v epizóde seriálu Agatha Christie: Poirot.

Po boku herca Brada Pitta si zahrala vo filme The Tree of Life z roku 2011. V rovnakom roku hrala v oscarovom filme The Help, po boku herečiek Violy Davis, Octavie Spencer a Bryce Dallas Howard. Film jej priniesol doposiaľ najväčší herecký úspech. Vo filme sa predstavila ako Celia Foote, ctižiadostivá žena, ktorá v 60. rokoch minulého storočia rozvíja svoj priateľský vzťah s jej černošskou slúžkou, ktorú hrala Octavia Spencer. Za svoj herecký výkon získala svoju prvú nomináciu na Academy Awards.

Svoj hlas prepožičala jaguárovi v animovanom filme Madagascar 3 z roku 2012. Hrala tiež vo filme Zero Dark Thirty, jej postava bola Kathryn Bigelow. Film vyšiel v roku 2013. Film sa zaoberá problematikou z 11. septembra 2001. Za svoj herecký výkon vo filme získala ocenenie Zlatý glóbus, nomináciu na Academy Award, BAFTA či SAG. Bola považovaná za novú verziu herečky Meryl Streep.

Prijala v roku 2013 úlohu v hororovom filme Mama. Kritik Richard Roeper jej herecký výkon považoval za dôkaz toho, že je jednou z najlepších herečiek svojej generácie. V rovnakom roku hrala postavu depresívnej ženy, ktorá zmizla od svojho manžela, ktorého hral herec James McAvoy. Film mal názov The Disappearance of Eleanor Rigby a mal tri verzie, z ktorých sa každá pozerá na situáciu z iného pohľadu.

Jessica Chastain v roku 2016 na Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes

V roku 2014, sa objavila vo filme Julie, na ktorého réžií sa podieľala tiež herečka Liv Ullmannová. Tiež účinkovala v sci-fi filme Interstellar. Tento film zarobil na celom svete vyše 675 miliónov dolárov. O rok neskôr, hrala v sci-fi filme Martian.

V roku 2017 hrala postavu Molly Bloom, ženu, ktorá prevádzkovala herne hazardných hier, za čo ju aj zatkla FBI vo filme Molly Game. Tiež súhlasila s hraním postavy Beverly Marsh, v druhej časti filmu It: Chapter II.

V roku 2020 sa objaví v niekoľkých filmoch ako príklad The Divison, po boku herca Jakea Gyllenhaala či Eve. Na rok 2021 má v pláne vyjsť film 355, v ktorom bude hrať po boku herečiek ako Diane Kruger, Penélope Cruz či Lupita Nyong'o.

Osobný život[upraviť | upraviť kód]

Chastainová patrí k herečkám, ktoré si veľmi prísne strážia svoje súkromie. Tiež má veľmi rada zvieratá, predovšetkým psy a je vegánkou. V roku 2017 sa vydala za taliana Giana Luca Passi de Preposuloa. V roku 2018 si pár adoptoval dcéru s ktorou žijú v New Yorku. Chastainová je feministka a často sa vyjadruje k diskriminácií žien v Hollywoode. V roku 2018 sa objavila spolu s niekoľkými herečkami v dokumentárnom diele This Changes Everything, ktorý hovoril o chudobnom zastúpení žien v hollywoodskych filmoch.

Podporuje tiež charitatívne organizácie, ktoré propagujú duševné zdravie. Patrí k najlepšie obliekaným ženám Hollywoodu.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Jessica Chastain na anglickej Wikipédii.