Jessica Chastainová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jessica Chastain
Jessica Chastain by Gage Skidmore.jpg
Celé menoJessica Michelle Chastain
Narodenie 24. marec 1977 (44 rokov)
Sacramento, Kalifornia, USA
Povolanieherečka
Roky pôsobenia2004 – súčasnosť
ManželGian Luca Passi de Preposulo (od 2017)
Deti1

Jessica Michelle Chastain (* 24. marec 1977, Sacramento, Kalifornia, USA) je americká herečka a držiteľka niekoľkých filmových ocenení.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Chastainová sa narodila v roku 1977 v meste Sacramento, v Kalifornií. Jej otec je rockový hudobník Michael Monasterio a matka je Jerri Renée Hastey, rodená Chastain. V období, kedy sa Chastainová narodila boli jej rodičia v tínedžerskom veku. S otcom nevyrastala. Má dve sestry a dvoch bratov. Jej sestra Juliet spáchala v roku 2003 samovraždu, po ťažkej drogovej závislosti.

Chastainová sa začala zaujímať o herectvo už v detstve. Pravidelne chodila na amatérske predstavenia s inými deťmi a seba samú považovala za ich riaditeľku. Ako študentka základnej školy El Camino v Sacramente bola skôr samotárkou a v škole moc nevynikala.

Neskôr navštevovala Sacramento City College v rokoch 19961997, počas ktorej bola členkou diskusného tímu inštitúcie.

V roku 1998 dokončila vysokoškolské vzdelanie s titulom bakalár výtvarných umení. Tiež sa zúčastnila konkurzu do Juilliard School v New Yorku, kde bola prijatá a získala štipendium financované hercom Robinom Williamsom.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Po ukončení štúdia na Juilliard School, sa zúčastnila akcie pre študentov posledného ročníka v Los Angeles, kde ju televízny producent John Wells objavil. Následne sa presťahovala do Los Angeles a v roku 2004 sa objavila v mydlovej opere Dark Shadows ako Carolyn Stoddard.

Chastainová v roku 2017

V roku 2008 debutovala v dráme Jolene. Tento dánsky film, je založený na poviedke E.L.Doctorowovej, ktorá je inšpirovaná piesňou Dolly Parton, Jolene. Herecký výkon Chastainovej, bol pozitívne ocenený a na Medzinárodnom filmovom festivale v Seattli získala cenu za najlepšiu herečku.

V roku 2010 sa objavila v dramatickom filme The Debt. Vo filme si zahrala po boku herečky Helen Mirren. Mala tiež úlohu Mary Debenham, v epizóde seriálu Agatha Christie: Poirot.

Po boku herca Brada Pitta si zahrala vo filme The Tree of Life z roku 2011. V rovnakom roku hrala v oscarovom filme Čiernobiely svet, po boku herečiek Violy Davis, Octavie Spencer a Bryce Dallas Howard. Film jej priniesol doposiaľ najväčší herecký úspech. Vo filme sa predstavila ako Celia Foote, ctižiadostivá žena, ktorá v 60. rokoch minulého storočia rozvíja svoj priateľský vzťah s jej černošskou slúžkou, ktorú hrala Octavia Spencer. Za svoj herecký výkon získala svoju prvú nomináciu na Academy Awards.

Svoj hlas prepožičala jaguárovi v animovanom filme Madagascar 3 z roku 2012. Hrala tiež vo filme Zero Dark Thirty, jej postava bola Kathryn Bigelow. Film vyšiel v roku 2013. Film sa zaoberá problematikou z 11. septembra 2001. Za svoj herecký výkon vo filme získala ocenenie Zlatý glóbus, nomináciu na Academy Award, BAFTA či SAG. Bola považovaná za novú verziu herečky Meryl Streep.

Prijala v roku 2013 úlohu v hororovom filme Mama. Kritik Richard Roeper jej herecký výkon považoval za dôkaz toho, že je jednou z najlepších herečiek svojej generácie. V rovnakom roku hrala postavu depresívnej ženy, ktorá zmizla od svojho manžela, ktorého hral herec James McAvoy. Film mal názov The Disappearance of Eleanor Rigby a mal tri verzie, z ktorých sa každá pozerá na situáciu z iného pohľadu.

Jessica Chastain v roku 2016 na Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes

V roku 2014, sa objavila vo filme Julie, na ktorého réžií sa podieľala tiež herečka Liv Ullmannová. Tiež účinkovala v sci-fi filme Interstellar. Tento film zarobil na celom svete vyše 675 miliónov dolárov. O rok neskôr, hrala v sci-fi filme Martian.

V roku 2017 hrala postavu Molly Bloom, ženu, ktorá prevádzkovala herne hazardných hier, za čo ju aj zatkla FBI vo filme Molly Game. Tiež súhlasila s hraním postavy Beverly Marsh, v druhej časti filmu It: Chapter II.

V roku 2020 sa objaví v niekoľkých filmoch ako príklad The Divison, po boku herca Jakea Gyllenhaala či Eve. Na rok 2021 má v pláne vyjsť film 355, v ktorom bude hrať po boku herečiek ako Diane Kruger, Penélope Cruz či Lupita Nyong'o.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

Chastainová patrí k herečkám, ktoré si veľmi prísne strážia svoje súkromie. Tiež má veľmi rada zvieratá, predovšetkým psy a je vegánkou. V roku 2017 sa vydala za taliana Giana Luca Passi de Preposuloa. V roku 2018 si pár adoptoval dcéru s ktorou žijú v New Yorku. Chastainová je feministka a často sa vyjadruje k diskriminácií žien v Hollywoode. V roku 2018 sa objavila spolu s niekoľkými herečkami v dokumentárnom diele This Changes Everything, ktorý hovoril o chudobnom zastúpení žien v hollywoodskych filmoch.

Podporuje tiež charitatívne organizácie, ktoré propagujú duševné zdravie. Patrí k najlepšie obliekaným ženám Hollywoodu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Jessica Chastain na anglickej Wikipédii.