Lois Smith

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Lois Smith
Lois Smith 1955.jpg
v roku 1955
Celé menoLois Arlene Humbert
Narodenie 3. november 1930 (92 rokov)
Topeka, Kansas, USA
Povolanieherečka
Roky pôsobenia1952 – súčasnosť
ManželWesley Smith (1948 – r.1970)
Deti1

Lois Smithová, celým menom Lois Arlene Humbertová Smithová (neprechýlene Lois Arlene Humbert Smith; * 3. november 1930, Topeka, Kansas, USA) je americká herečka. V roku 2007 bola uvedená do Siene slávy amerického divadla za jej výnimočný prínos pre divadlo. V roku 2013 získala cenu Obie za celoživotné dielo za vynikajúce výkony mimo Broadway.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Smithová v roku 2017.

Smithová sa narodila ako Lois Arlene Humbert v meste Topeka, v štáte Kansas, ako najmladšia zo šiestich detí. Jej otec zomrel v roku 1950 vo veku 54 rokov. Do jej rodiny patrili jej dve sestry Alice a Marvelle a traja bratia William, Dilman a Phillip, ktorí sú už všetci zosnulí. Jej otec presťahoval rodinu do Seattlu, keď mala Smithová 11 rokov, a intenzívne sa angažoval v cirkvi, kde uvádzal hry, v ktorých vystupovala aj mladá Smithová. Študovala divadlo na Washingtonskej univerzite, ale štúdium nedokončila.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Smithová debutovala na Broadwayi v roku 1952 v divadelnej inscenácii Time Out for Ginger spoločne s Nancy Malone a Melvynom Douglasom. V roku 1955 získala svoju prvú hlavnú úlohu v divadelnej iscenáciiThe Young and Beautiful.

Od roku 1965 do roku 1967 Smithová hrala v niekoľkých hrách ako člen Theatre of the Living Arts vo Philadelphii s Andre Gregorym. Je celoživotnou členkou divadla Ensemble Studio Theatre, ktoré založil Curt Dempster v roku 1968. V roku 1973 sa vrátila späť na Broadway. Okrem toho, má za sebou niekoľko úspešných divadelných úloh vo viacerých divadlách. Smithová patrí k uznávaným divadelným herečkám Spojených štátov.

Vo filme v roku 1955 v réžii Elia Kazana v dramatickom filme East of Eden s Jamesom Deanom, Julie Harris a Jo Van Fleet. V roku 1970 si zahrala po boku Jacka Nicholsona a Karen Black vo filme Malé životné etudy, kde za svoj herecký výkon obdržala ocenenie Národnej spoločnosti filmových kritikov za najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe.

Hosťovala v rôznych televíznych seriáloch, ako napríklad: Odložený prípad, Frasier či Pohotovosť. V roku 2007 si zahrala svokru Felicity Huffman, v televíznom seriály Zúfalé manželky a o rok neskôr, si zahrala starú mamu Anny Paquin, v televíznom seriály True Blood: Pravá krv. V rokoch 2019 a 2020 hosťovala v televíznych seriáloch Ray Donovan a On Becoming a God in Central Florida.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Ako osemnásťročná sa vydala za Wesleyho Dalea Smitha, s ktorým sa zoznámila na vysokej škole; rozviedli sa v roku 1970. Mali jednu dcéru Moon Elizabeth Smith.

Okolo roku 1951 sa Smithová a jej manžel rozhodli odísť zo Seattlu do New Yorku, aby začali svoju profesionálnu kariéru. Potom, čo pracovala s Eliom Kazanom na East of Eden, ju povzbudil, aby študovala u Lee Strasberga v Actors Studio, čo aj urobila. V prvých rokoch v New Yorku ju tiež viedol John Van Druten.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Lois Smith

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Lois Smith na anglickej Wikipédii.