Preskočiť na obsah

Kansas (štát USA)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kansas
Vlajka Pečať

Ostatné štáty USA
Prezývka štátuThe Sunflower State (Slnečnicový štát)
Hlavné mestoTopeka
Najväčšie mestoWichita
GuvernérLaura Kelly
Rozloha
Poradie15. miesto
Celková213 096 km²
Súš211 900 km²
Voda1 196 km²
% vody0,6 %
Počet obyvateľov (podľa posledného sčítania)
Poradie35. miesto
Obyvateľov2 913 123
Rok sčítania2017 (odhad)
Hustota obyvateľov
Poradie40. miesto
Hustota13,5 obyv./km²
Vstup do Únie
Poradie34. v poradí
Dátum29. január 1861
Geografické údaje
Zemepisná šírka37° až 40° s. š.
Zemepisná dĺžka94°35' až 102°3' z. d.
Šírka343 km
Dĺžka660 km
Nadmorská výška
Najvyššia1 232 m n. m.
Stredná610 m n. m.
Najnižšia207 m n. m.
Ostatné údaje
Časová zónaCentral : UTC-6/-5
Mountain: UTC-7/-6
Všetky okresy okrem 4 západných
používajú CST
ISO 3166-2US-KS

Kansas je štát ležiaci na stredozápade USA. Jeho názov je odvodený od rieky Kansas, ktorá cez štát preteká. Názov je prevzatý od pôvodných obyvateľov Kansa čo v preklade znamená „ľudia južného vetra“. Tisícky rokov bol Kansas domovom rôznych kmeňov domorodého obyvateľstva. Kmene žili väčšinou v dedinách vo východnej časti štátu v údoliach pozdĺž rieky. Kmene v západnej časti štátu boli kočovné a žili väčšinou z lovu bizónov. Kansas bol prvýkrát osídlený európskymi Američanmi v roku 1830, ale osídlenie sa začalo rozvíjať až v 50-tych rokoch 19. storočia počas politických vojen kvôli otroctvu.

Keď americká vláda v roku 1854 začala oficiálne osídľovanie, abolicionisti z Nového Anglicka a proti-otrokársky osadníci zo susedného Missouri sľubovali rabovanie a obsadenie územie v prípade, že sa Kansas stane slobodným štátom alebo sa stane otrokárskym štátom. Táto oblasť bola ohniskom násilia a chaosu v počiatočných dňoch spôsobený ozbrojenými zrážkami je dnes známy ako Krvácajúci Kansas. Abolicionisti nakoniec zvíťazili a 29. januára 1861 Kansas vstúpil do Únie ako slobodný štát. Po skončení občianskej vojny začala populácia Kansasu prudko narastať vplyvom vlny prisťahovalcov, ktorí začali osídľovať prériu a začali obrábať pôdu. V súčasnosti je Kansas jedným z najproduktívnejším poľnohospodárskym štátom s vysokou produkciou slnečnice, pšenice a sóje.

Kansas je 15. najrozľahlejší štát a 33. najľudnatejší štát z 50 štátov USA. Hlavné mesto je Topeka.

História[upraviť | upraviť zdroj]

USA kúpili územie Kansasu v roku 1803 od Francúzska ako súčasť kúpy Louisiany. V tom istom roku bol ako pridružené územie pripojený k Únii. V roku 1821 sa Kansas stal súčasťou štátu Missouri. 30. marca 1854 vznikli oddelením od Missouri dva štáty: Nebraska a Kansas. Mnoho osadníkov cestujúcich cez Kansas do Kalifornie a Utahu si nakoniec tento štát vybralo ako svoj domov a usadili sa tu. Tunajším hlavným lákadlom bola veľmi úrodná pôda, a čo znamenalo dostatok potravín. 29. januára 1861 sa Kansas stal plnoprávnym 34. štátom Únie. 19. februára 1861 bol Kansas prvým štátom v USA, kde sa zaviedli prohibičné zákony a zakázala sa akákoľvek konzumácia alkoholu.

Geografia[upraviť | upraviť zdroj]

Južnú hranicu Kansasu tvorí Oklahoma, východnú Missouri a severnú Nebraska. Na západe susedí so štátom Colorado. Kansas leží presne uprostred medzi oboma oceánmi. K Atlantickému aj k Tichému oceánu je to rovnako ďaleko. Nachádza sa tu zemepisné centrum Northamerica. Tento bod je používaný ako centrálny referenčný bod pre všetky štátne mapy.

Kansas je skoro rovinatá krajina, na západe mierne zvlnená. Prevláda tu mierne podnebie a je tu dobrá pôda pre poľnohospodárstvo. Cesty sú tu lemované nekonečnými obilnými lánmi a silami.

  • Najvyšší bod štátu, Mount Sunflower, leží vo výške 1 231 m nad morom.
  • Najnižší bod štátu leží vo výške 207 m nad morom.
  • Priemerná nadmorská výška je 600 m.
  • Šírka štátu je 340 km.
  • Dĺžka štátu je 645 km.

Ekonomika[upraviť | upraviť zdroj]

HDP Kansasu v roku 2008 bola 122 miliárd dolárov, čo ho radilo na 32. miesto v USA. Ročný príjem na hlavu bol 35 013 dolárov (to je 2 917 dolárov mesačne, v prepočte 2 216 €).

  • Poľnohospodárskymi produktmi sú: dobytok, pšenica, sója, chov prasiat, zrno, kukurica.
  • Priemyselnými produktmi sú: dopravné a poľnohospodárske zariadenia, spracovávanie potravín, chemické produkty, stroje, ťažba ropy a iných surovín, textilná výroba.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kansas na českej Wikipédii.