Iowa

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Iowa
Flag of Iowa.svg Iowa-StateSeal.svg
Vlajka Pečať
Map of USA highlighting Iowa.png
Ostatné štáty USA
Prezývka štátu The Hawkeye State
(Štát jastrabieho oka)
Hlavné mesto Des Moines
Najväčšie mesto Des Moines
Guvernér Kim Reynolds
Rozloha
Poradie 26. miesto
Celková 145 743 km²
Súš 144 708 km²
Voda 1 035 km²
% vody 0,71 %
Počet obyvateľov (podľa posledného sčítania)
Poradie 30. miesto
Obyvateľov 3 046 355
Rok sčítania 2010
Hustota obyvateľov
Poradie 33. miesto
Hustota 20,9 obyv./km²
Vstup do Únie
Poradie 29. v poradí
Dátum 28. december 1846
Geografické údaje
Zemepisná šírka 40°36' až 43°30' s. š.
Zemepisná dĺžka 89°05' až 96°31' z. d.
Šírka 320 km
Dĺžka 500 km
Nadmorská výška
Najvyššia 509 m n. m.
Stredná 335 m n. m.
Najnižšia 146 m n. m.
Ostatné údaje
Časová zóna Stredná: UTC-6/-5
ISO 3166-2 US-IA

Iowa je štát USA. Do únie vstúpil 28.decembra 1846 ako 29. v poradí a je pomenovaný po indiánskom kmeni Ajovov (Iowa). Hlavným mestom je Des Moines. V Iowe je veľký dôraz kladený na poľnohospodárstvo. Na veľmi úrodnej pôde sa pestuje najmä kukurica, sója a chová sa dobytok. Pýchou Iowy je bejzbalový tým Iowa Cubs.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Prvými Európanmi na území Iowy boli francúzski objavitelia Louis Joliet a Jacques Marquette. Popísali Iowu ako sviežu, zelenú a úrodnú zem. Pôvodne žilo na území Iowy niekoľko indiánskych kmeňov, z ktorých tu dodnes ostali len Líščí indiáni (Meskwaki) a Sókovia (Sauk). Prví americkí osadníci prišli oficiálne do Iowy v júni 1833. Išlo o rodiny z Illinois, Indiany a Missouri. Chicagska a Severozápadná železnica prepojila v roku 1867 mesto Council Bluffs, ktoré sa tak stalo východnou konečnou stanicou pre Union Pacific Railroad. V priebehu Americkej občianskej vojny bojovalo 75 000 Iowanov, z ktorých 13 001 zomrelo, väčšinou kvôli chorobám. Zo všetkých štátov Únie mala v občianskej vojne najväčšie percento vojakov práve Iowa (60 % mužov). V priebehu druhej svetovej vojny Iowa zažívala značný rozvoj poľnohospodárstva, najmä chovu dobytka a prasiat a pestovania kukurice. Po vojne sa ale ekonomická situácia farmárov značne zhoršila. Poľnohospodárska kríza 80. rokov 20. storočia sa odrazila na znížení pôrodnosti nielen v Iowe, ale aj na celom Stredozápade USA.

Geografia[upraviť | upraviť zdroj]

Iowa hraničí na severe s Minnesotou, na západe s Nebraskou a Južnou Dakotou, na juhu s Missouri a na východe s Wisconsinom a Illinois.

Východnou hranicou štátu prechádza rieka Mississippi. Hranicu na západe od Sioux City tvorí rieka Missouri. Na sever od Sioux City je to rieka Big Sioux River. Najväčšími jazerami sú Spirit Lake, West Okoboji Lake a East Okoboji Lake nachádzajúce sa na severozápade štátu. Umelými nádržami sú Lake Odessa, Saylorville Lake, Lake Red Rock a Rathbun Lake.

Krajina je rovinatá. Menšie kopce sa nachádzajú pri západnej hranici štátu. Na severovýchode, pri rieke Mississippi, sa nachádza vrchovina nazývaná Driftless Zone, pokrytá ihličnanmi, nezvyklými pre Iowu.

Najnižším bodom je Keokuk na juhovýchode Iowy (146 m n. m.). Najvyšším bodom je Hawkeye Point (509 m n. m.) nachádzajúci sa severne od Sibley na juhozápade štátu. Priemerná nadmorská výška štátu je 335 m n. m. Rozloha štátu je 145 743 km².

Iowa je rozdelená na 99 politických celkov, zvaných „counties“. Hlavným mestom je Des Moines, ktoré sa nachádza v Polk County.

Prírodnými rezerváciami, ktoré sú v jurisdikcii „National Park Service“, sú:

Podnebie[upraviť | upraviť zdroj]

V Iowe prevláda kontinentálne podnebie s teplotnými extrémami. Priemerná ročná teplota (Des Moines) je 10 °C. V zime tu sneží ale snehové zrážky sú malé. S jarou prichádzajú aj vyššie teploty. Iowské leto je známe vďaka svojim subtropickým teplotám dosahujúcim viac ako 40 °C (priemer 37,8 °C) a značným zrážkam, prejavujúcimi sa prudkými búrkami.

Demografia[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2010 dosahovala populácia Iowy 3 046 355 osôb[1], čo predstavuje nárast o 120 031 osôb, alebo 4,1% od roku 2000.

Podľa úradu pre sčítanie obyvateľstva populácia Iowy zahŕňala približne 97 000 osôb cudzieho pôvodu, čo predstavuje 3,3 % všetkých obyvateľov.

Etnické zloženie[upraviť | upraviť zdroj]

 • Belosi - 93,5%
 • Černosi - 2,2%
 • Pôvodní Američania (Indiáni) - 0,2%
 • Ázijčania - 1,5%
 • Ostatné rasy - 1,5%
 • Dve alebo viac rás - 1,1%
 • Obyvatelia hispánskeho pôvodu, bez ohľadu na rasu, tvorili 3,7% populácie.

Najvýznamnejšie rodové línie v Iowe:

 • Nemecká (35,7 %)
 • Írska (13,5 %),
 • Anglická (9,5 %),
 • Americká (6,6 %),
 • Nórska (5,7 %).

Predkovia väčšiny Iowanov pochádzajú zo severnej Európy. Žije tu veľa obyvateľov nemeckého pôvodu, (jeden z troch Iowanov sa pri sčítaní obyvateľstva v roku 2000 hlásil k nemeckému pôvodu), rovnako ako obyvateľov s predkami z Anglicka, Škandinávie alebo Holandska.

Ženy tvoria približne 50,9 % obyvateľstva.

Náboženstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Ekonomika[upraviť | upraviť zdroj]

Hrubý národný produkt Iowy za rok 2003 dosiahol vyše 103 miliárd dolárov. Príjem na hlavu v rovnakom roku činil 28 340 dolárov. Medzi najvýznamnejšie poľnohospodárske produkty patrí chov ošípaných, dobytka a nadväzujúci mliekárenský priemysel, pestovanie kukurice, sóje a ovsa. Významná priemyselná produkcia zahrňuje výrobu potravín, strojov, elektrických zariadení, chemických produktov a spracovanie kovov. Iowa je v USA najväčším producentom etanolu. Des Moines je centrom poisťovníctva.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]