Portoriko

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Portoriko
Vlajka Portorika Znak Portorika
Vlajka Znak
Národné motto:
Joannes est nomen eius
Štátna hymna:
La Borinqueña
LocationPuertoRico.svg
Miestny názov  
 • dlhý Commonwealth of Puerto Rico
 • krátky Puerto Rico
Hlavné mesto San Juan
18°27′ s.š. 66°6′ z.d.
Najväčšie mesto San Juan
Úradné jazyky Španielčina, angličtina


Štátne zriadenie
Slobodný pridružený štát
Vznik 10. december 1898
Rozloha
 • celková
 • voda (%)
 
9 104 km² (169.)  
 km² (1.6 %)
Počet obyvateľov
 • odhad (júl 2007)
 • hustota (júl 2007)
 
3 944 259

438/km²
Mena americký dolár (USD)
Časové pásmo
 • Letný čas
Atlantický čas (UTC-4)
nie je (UTC-4)
Internetová doména .pr
Smerové telefónne číslo +1-787

Portoriko (po španielsky a po anglicky: Puerto Rico, čo doslova znamená „bohatý prístav“) je ostrov a politicky tzv. nezačlenené (unincorporated) územie USA, ktoré má vo vzťahu k USA postavenie tzv. „spoločenstva“ (commonwealth) resp. po španielsky „slobodného a pridruženého štátu“ (estado libre asociado). Pri amerických prezidentských voľbách z roku 2012 sa Portoriko v pridruženom referende vyslovilo pre plné členstvo v rámci federácie Spojených štátov.[1]

Geografia[upraviť | upraviť zdroj]

Portoriko sa nachádza v Karibiku medzi Karibským morom a Severoatlantickým oceánom, východne od Dominikánskej republiky. Jeho zemepisná šírka je 18 15 N a dĺžka 66 30 W. Maximálna dĺžka z východu na západ (z Punta Puerca do Punta Higuero) je 180 km, maximálna šírka zo severu na juh (od Isabella po Punta Colón) je 65 km.

K hlavnému ostrovu (šp.„Isla Grande“, angl. Main Island) patria tri menšie ostrovy. Východne ležia turisticky lákavé ostrovy Vieques (často nazývaný aj „Isla Nena“) a Culebra. Smerom na západ sa nachádza neobývaný ostrov Mona s bohatstvom fauny a flóry.

Portoriko napriek nie veľkej rozlohe je miestom množstva bohatstva viac prírodného charakteru. El Yunke je prírodná rezervácia a zároveň jediný tropický dažďový prales na území USA. Nájdete v ňom množstvo chránených živočíchov a rastlín. Značná časť z nich je endemická.

Hlavné mesto - San Juan[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavným mestom Portorika je San Juan (založené v r. 1508 Juanom Ponce de Leónom) Hlavné mesto má najmä na pobreží miesta bohaté na historické budovy a stavby. Napríklad veľká pevnosť El Morro na severe neďaleko slávnej ulice Fortaleza alebo San Sebastian. To sú miesta, ktoré svedčia o pokusoch iných mocností prebrať Španielsku tieto ostrovy. To sa podarilo až začiatkom minulého storočia USA. San Juan vznikol ako prvé prístavné mesto a časom rástol oveľa rýchlejšie, než ostatné v čase kolonizácie rovnako vyspelé lokality. V San Juan je sídlo vlády, ktorá podlieha USA, a tiež je tu sídlo viacerých spoločností, ktoré na Portoriku fungujú.

Jazyk[upraviť | upraviť zdroj]

Španielčina a angličtina sú oficiálnymi jazykmi, ale španielčina je bezpochyby dominujúca. Angličtinou hovorí asi 1/4 obyvateľov.

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

Z Portorika tiež pochádza viacero známych osobností a spevákov. Napríklad Benitio del Toro, J. Phoenix, Michelle Rodriguez a ďalší. Na západnom ostrove Mona sa nachádza starý maják z dielne známeho architekta menom Gustav Eiffel, tiež autor Eiffelovej veže a Sochy Slobody z Liberty Island v New Yorku.

Kriminalita[upraviť | upraviť zdroj]

Kriminalita na Portoriku nie je výrazne vyššia než na Floride v USA. Vo veľkej časti sa však na nej podieľajú prisťahovalci a neprispôsobiví občania. Portoriko je tiež pašeráckym a priekupníckym rajom. Neraz sa práve na Portoriku podarilo odhaliť tranzity drogových trás do USA.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Puerto Rico wants to become the 51st state of the US [online]. BBC.co.uk, 7. novembra 2012, [cit. 2012-11-08]. Dostupné online. (anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]