Connecticut

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
State of Connecticut
Flag of Connecticut.svg Seal of Connecticut.svg
Vlajka Pečať
Map of USA highlighting Connecticut.png
Ostatné štáty USA
Prezývka štátu The Constitution State (štát Ústavy)
The Nutmeg State (štát muškátového orieška)
Hlavné mesto Hartford
Najväčšie mesto Bridgeport
Guvernér Dannel Malloy
Rozloha
Poradie 48. miesto
Celková 14 371 km²
Súš 12 559 km²
Voda 1 809 km²
% vody 12,6 %
Počet obyvateľov (podľa posledného sčítania)
Poradie 29. miesto
Obyvateľov 3 574 097
Rok sčítania 2010
Hustota obyvateľov
Poradie 4. miesto
Hustota 284,58 obyv./km²
Vstup do Únie
Poradie 5. v poradí
Dátum 9. január 1788
Geografické údaje
Zemepisná šírka 40°58' až 42°3' s. š.
Zemepisná dĺžka 71°47' až 73°44' z. d.
Šírka 113 km
Dĺžka 177 km
Nadmorská výška
Najvyššia 725 m n. m.
Stredná 152 m n. m.
Najnižšia 0 m n. m.
Ostatné údaje
Časová zóna EST: UTC-5/DST-4
ISO 3166-2 US-CT

Connecticut je štát USA, ktorý sa pripojil k únii 9. januára 1788 ako 5. člen federácie. Leží na severovýchode USA v oblasti Nové Anglicko. Na severe hraničí so štátom Massachusetts, na východe s Rhode Island, na juhu ho Long Island Sound oddeľuje od Long Islandu a na západe s ním susedí štát New York. Hlavným mestom je Hartford.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Prvý európsky prieskumník v Connecticute bol Holanďan Adriaen Block. Potom ako v roku 1614 preskúmal toto územie, začali sa holandskí obchodníci s kožušinami plaviť hore riekou Connecticut River a založili pevnosť blízko dnešného hlavného mesta Hartford.

Geografia[upraviť | upraviť zdroj]

Kent Falls

S rozlohou 9 000 km² je jeden z najmenších štátov USA. Spolu so svojimi dvoma susedmi – Massachusetts a Rhode Island tvorí historické srdce Nového Anglicka. Connecticut bol pomenovaný pôvodnými Američanmi pre jeho „prílivovú a odlivovú rieku“. Tento malý, ale husto obývaný štát, je typom konzervatívneho predmestia New Yorku s vysokým nájomným, odkiaľ ľudia dochádzajú do Big Apple zarábať peniaze, ale vyhnú sa newyorskej situácii a mestským daniam. Väčšina Connecticutu je zelený vidiek s množstvom lesov a idylických dediniek, ktoré sú typické pre štýl Nového Anglicka.

Významné mestá[upraviť | upraviť zdroj]

New Haven

Mesto New Haven bolo založené v roku 1638 skupinou bohatých puritánov z Londýna vo veľkom prírodnom prístave na juhu Connecticutu. Rozvinulo sa v solídnu ekonomiku založenú na love rýb a neskôr priemysle. V roku 1716 sa stalo sídlom známej Yalovej univerzity, tretej najstaršej univerzity v USA. Hlavné mesto, Hartford, je situované v centre štátu. Okrem iných múzeí tu môžete nájsť Múzeum histórie Connecticutu, v ktorom sú uchované pušky a revolvery a písací stôl, na ktorom Abraham Lincoln podpísal dokument, ktorý zrovnoprávnil všetkých otrokov počas občianskej vojny. Hartford bol tiež domovom Noaha Webstera (1758 - 1843), žurnalistu, učiteľa a lingvistu, ktorý napísal prvý americký slovník. Okrem neho tu žili dvaja známejší ľudia: americkí spisovatelia Harriet Beecher Stowe (Chalúpka strýčka Toma) a Mark Twain. V skutočnosti boli „susedia od vedľa“ a oba ich viktoriánske domy, stále zariadené tak, ako ostali, sú otvorené verejnosti. Mark Twain tu žil takmer 20 rokov, počas ktorých napísal množstvo klasických prác, ku ktorým patria aj Dobrodružstvá Huckleberryho Finna.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]