Antigua a Barbuda

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Antigua a Barbuda
Vlajka Antiguy a Barbudy Štátny znak Antiguy a Barbudy
Vlajka Znak
Národné motto:
Each Endeavouring, All Achieving
(Každý sa snaží, všetci niečo dosiahnu)
Štátna hymna:
Fair Antigua, We Salute Thee
Miestny názov  
 • dlhý Antigua and Barbuda
 • krátky Antigua and Barbuda
Hlavné mesto Saint John’s
°′ .š. °′ .d.
Najväčšie mesto Saint John’s
Úradné jazyky angličtina


Štátne zriadenie
hlava štátu
predseda vlády
konštitučná monarchia
Kráľ Karol III.
Gaston Browne
Vznik 1. november 1981
Susedia -
Rozloha
 • celková
 • voda (%)
 
442 km² (180.)  
0 km² (0 %)
Počet obyvateľov
 • odhad (2002)
 • sčítanie (2002)

 • hustota (2002)
 
67 448 (185.)
67 448

152/km²
Mena východokaribský dolár ()
Časové pásmo
 • Letný čas
(UTC-4)
(UTC)
Internetová doména .ag
Smerové telefónne číslo +1 268
Gramotnosť: 90% (cca 1992)

Súradnice: 17°07′00″S 61°51′00″Z / 17,116666666667°S 61,85°Z / 17.116666666667; -61.85

Mapa
Hlavné mesto Saint John’s

Antigua a Barbuda je štát v strednej Amerike, ktorý leží na troch ostrovoch (Antigua 279,6 km², Barbuda 160,5 km² a Redonda 1,5 km²) v Malých Antilách. Pobrežie na východe Atlantiku a na západe Karibského mora je dlhé 153 km.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Od 1. novembra 1981 sú ostrovy Antigua a Barbuda, patriace k Malým Antilám, nezávislým štátom v rámci Spoločenstva národov(Commonwealth). Hlavou štátu je britský kráľ Karol III., ktorú na ostrovoch zastupuje civilný generálny guvernér. Na čele vlády je ministerský predseda. Parlament sa – podľa amerického vzoru – skladá z dvoch komôr – senátu, ktorý má 17 volených členov, a zo snemovne reprezentantov.

Antiguu objavil roku 1493 pri svojej druhej ceste do Ameriky Krištof Kolumbus. Ostrov pomenoval podľa kostola Santa Maria de la Antigua v Seville. Roku 1632 obidva ostrovy (spolu s malým vulkanickým ostrovčekom Redonda) obsadili a kolonizovali Angličania.

Počas vojen medzi Angličanmi a Francúzmi v 17. a 18. storočí bola Antigua dôležitou základňou britských flotíl. Roku 1764 tu Briti vybudovali vojenský prístav English Harbour.

Roku 1834 boli otroci na ostrovoch oficiálne oslobodení. Roku 1871 sa stala Antigua členom zväzku britských Záveterných ostrovov, ktorý bol rozpustený až roku 1956. O dva roky neskôr vstúpili ostrovy Antigua a Barbuda, ktorým bol priznaný určitý stupeň nezávislosti, do Západoindickej federácie. Do tohto zväzku štátov, ktorý bol rozpustený roku 1962, patrili ešte Barbados, Trinidad a Tobago, Jamajka, Svätý Krištof a Nevis, Náveterné ostrovy (Dominika, Svätá Lucia, Svätý Vincent a Grenadiny a Grenada). Roku 1967 získali Antigua a Barbuda štatút krajiny pridruženej k Veľkej Británii. Od roku 1981 je krajina celkom nezávislá a je členom OSN. Vedenie krajiny je od vzniku ministerskej vlády v roku 1960 v rukách Strany práce (Antigua Labour Party) na čele s ministerským predsedom. Do roku 1994 nim bol Vere C. Bird, potom ho vystriedal jeho syn Lester Bryant Bird.

Politika[upraviť | upraviť zdroj]

Antigua a Barbuda je členom Commonwealthu, hlavou štátu je kráľ Karol III., ktorú zastupuje generálny guvernér. Výkonná moc je v rukách predsedu vlády. Tým je obvykle predseda strany, ktorá vyhrala voľby do Snemovne reprezentantov (18 členov), ktoré sa konajú každých 5 rokov. Druhá komora parlamentu, Senát, má 17 členov menovaných generálnym guvernérom.

Antigua a Barbuda je členom Karibského spoločenstva (CARICOM).

Administratívne rozdelenie[upraviť | upraviť zdroj]

6 okrskov (parish, mn. č. parishes):

Farné okrsky na ostrove Antigua
Farné okrsky na ostrove Antigua

2 dependencie (dependency, mn. č. dependencies):

Barbuda a Redonda

Prírodné podmienky[upraviť | upraviť zdroj]

Antigua a Barbuda sa rozprestiera na troch ostrovoch, najväčším Antigue, 100 km vzdialenej Barbude a neobývanom skalnatom ostrove Redonda. Na severe ostrova Antigua sa do výšky 100 m n. m. zdvíha silno rozčlenená vápencová tabuľa a na juhu zvyšok denudovanej sopky. Zarovnaný povrch Barbudy utvárajú koralové vápence. Do 300 m n. m. sa zdvíhajú skaly ostrova Redonda majú sopečný pôvod.

Antigua je najväčším zo Záveterných ostrovov.

Ostrovy majú teplú, tropickú klímu s vyrovnanými teplotami po celý rok.

Ekonomika[upraviť | upraviť zdroj]

Turistika stále zaisťuje viac než polovicu HDP. Nízky počet turistov od roku 2000 spomalil ekonomiku a znamenal napätejší štátny rozpočet. Poľnohospodárska produkcia je zameraná na domáci trh a je obmedzená malými zásobami vody na ostrovoch a nedostatkom pracovných síl, ktoré pracujú radšej za vyššie platy v turistike alebo na stavbách.

Priemyselná výroba je zameraná na montáž na vývoz a remeselnícku výrobu; hlavnými produktmi sú lôžkoviny a elektronické súčiastky.

Obyvateľstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Väčšina obyvateľov sú potomkami otrokov, dovezených, aby pracovali na plantážach cukrovej trstiny, ale sú tu tiež skupiny Európanov, hlavne zo Spojeného kráľovstva a Portugalska. Napriek tomu, že úradným jazykom je angličtina, väčšina obyvateľov rozpráva zmiešaninou angličtiny, miestnych jazykov a nejakého ďalšieho európskeho jazyka.

Takmer všetci obyvatelia sú kresťania s najväčším zastúpeným anglikánskej cirkvi.

Miera negramotnosti sa pohybuje okolo 5 %, úroveň vzdelania je v porovnaný s inými karibskými štátmi pomerne vysoká.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]