Tristan da Cunha (skupina ostrovov)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tristan da Cunha
Vlajka Tristanu da Cunha Štátny znak Tristanu da Cunha
Vlajka Znak
Národné motto:
Our faith is our strength (Naša viera je naša sila)
Štátna hymna:
God Save the Queen (Boh ochraňuj kráľovnú) -Anglická hymna-
Miestny názov  
 • dlhý Tristan da Cunha
 • krátky Tristan da Cunha
Hlavné mesto Edinburgh of the Seven Seas
37°07′ j.š. 12°17′ z.d.
Najväčšie mesto Edinburgh of the Seven Seas
Úradné jazyky angličtina


Štátne zriadenie
správcovia
dependencia Svätej Heleny
Fiona Kilpatricková a Steve Townsend
Vznik objavenie 1506


prvý osadník 1810
pripojenie k UK 1815

Susedia žiadni
politickým rozdelením: Svätá Helena, Ascension
Rozloha
 • celková
 • voda (%)
 
207 km² ({{{Poradie rozloha}}}.)  
{{{Rozloha vody}}} km² ({{{Percento vody}}} %)
Počet obyvateľov
 • odhad (2009)
 • sčítanie (2007)

 • hustota (2009)
 
300 ({{{Poradie odhad počtu obyvateľov}}}.)
269

1,3/km² ({{{Poradie hustota}}}.)
HDP
 • celkový
 • na hlavu (PKS)
[[{{{Rok HDP}}}]]
{{{HDP}}} $ ({{{Poradie HDP}}}.)
{{{HDP na hlavu}}} $ ({{{Poradie HDP na hlavu}}}.)
Index ľudského rozvoja ([[{{{Rok HDI}}}]]) {{{HDI}}} ({{{Poradie (HDI)}}}.) – {{{Kategória HDI}}}
Mena britská libra (= 100 pencí) (GBP/£)
Časové pásmo
 • Letný čas
GMT (UTC+0)
UTC+0 (UTC{{{UTC posun leto}}})
Medzinárodný kód {{{Medzinárodný kód}}}
Medzinárodná poznávacia značka {{{Kód motorových vozidiel}}}
Internetová doména žiadne(môže sa používať .sh alebo .uk)
Smerové telefónne číslo +290
{{{Poznámky}}}

Súradnice: 37°07′00″J 12°17′00″Z / 37,116666666667°J 12,283333333333°Z / -37.116666666667; -12.283333333333

Tristan da Cunha je názov skupiny ostrovov vulkanického pôvodu, ležiacich asi 2816 km od pobrežia Afriky a vyše 4000 km od Montevidea v južnej časti Atlantiku. Ostrovy patria do zámorského územia Spojeného kráľovstva Svätá Helena.

Objavené boli roku 1506, od roku 1815 patria Spojenému kráľovstvu.

Zoznam hlavných ostrovov[upraviť | upraviť zdroj]

Flóra[upraviť | upraviť zdroj]

Pôvodné druhy[upraviť | upraviť zdroj]

Kombináciou zoznamu na stránke Plants of the World Online spracovanej Kráľovskými botanickými záhradami v Kew s informáciami z článku Wacea a Holdgatea,[1] sme dostali nasledujúci zoznam, ktorý nie je v žiadnom prípade vyčerpateľný, pôvodných rastlinných druhov v Tristan da Cunha.

Pravé dvojklíčnolistové rastliny (Eudicotidae, Rosopsida, Tricolpates)

Phylica arborea, jediný pôvodný druh stromu na Tristan da Cunha

Commelinidy (Commelinidae)

Sophora macnabiana (Fabaceae), ilustrácia zobrazujúca kvet tejto rastliny z Curtis's Botanical Magazine
Pelargonium cucullatum, rastlina pôvodná na Tristan da Cunha ako aj v Južnej Afrike

Papraďorasty (Pteridophyta alebo Pteridophytina), machy (Bryophyta) a plavúňorasty (Lycopodiophyta)

Nepôvodné a invázne druhy[upraviť | upraviť zdroj]

Mlieč drsný (Sonchus asper), bežná burina zavlečená na Tristan da Cunha
Fumaria muralis

Tristan da Cunha nadobudol odhadom 137 nepôvodných cievnatých rastlín, ktoré možno kategorizovať do štyroch druhov: buriny (stromy, kríky, poľnohospodárske buriny), trávnaté druhy (trávy), záhradné výrastky (zelenina) a iné ruderálne druhy.[2] Cievnaté rastliny boli náhodne zavlečené rôznymi spôsobmi vrátane, nečistotách v semenách kvetov alebo rastlinných úlomkov z iných dovezených rastlín a v pôde prichytenej na kontajneroch, autách či ľuďoch.[2] Väčšina nepôvodných a inváznych druhov burín, ktoré boli zavlečené na ostrov, sa šíri semenami a pokrýva 50% ornej pôdy v široko rozptýlených oblastiach.[2] Medzi tieto druhy patrí mlieč drsný (Sonchus asper), mlieč zelinný (Sonchus oleraceus), škarda vláskovitá (Crepis capillaris), zemedym múrový (Fumaria muralis), veronika poľná (Veronica agrestis), starček obyčajný (Senecio vulgaris), šachor jedlý (Cyperus esculentus).[2] Medzi ďalšie nepôvodné druhy burín, ktoré majú lokálnejšiu distribúciu na pozemkoch, patrí mlieč drsný (Sonchus asper), mlieč zelinný (Sonchus oleraceus), škarda vláskovitá (Crepis capillaris) a starček obyčajný (Senecio vulgaris).[2] To či je druh distribuovaný lokálne alebo veľmi, závisí od mechanizmov šírenia semena, väčšie semená, ktoré sa neprispôsobili šíreniu vetrom, sa budú rozširovať lokálne, zatiaľ čo menšie semená, ktoré sa prispôsobili šíreniu vetrom, budú široko rozšírené.[2]

Veronika poľná (Veronica agrestis)

Nepôvodné a invázne rastliny majú niekoľko negatívnych vplyvov na pôvodné druhy rastlín ostrova, vrátane konkurenčného vylúčenia mnohých takýchto druhov.[2] Konkurencia môže zmeniť a aj zmení štruktúru rastlinných spoločenstiev a kvalitu pôdy na ostrovoch, Introdukovaná vegetácia zmenila dlhodobé ukladanie uhlíka a oxidu uhličitého, ako aj zníženie CO2 v atmosfére.[2] Pôvodné rastliny ako sú Lomariocycas palmiformis a Phylica arborea, močiare a rašeliniská, obsahujú látky s vysokým obsahom organických látok, ktoré fungujú ako zásobáreň uhlíka a oxidu uhličitého.[2] Zavlečením škodlivých druhov sa na ostrovoch zníži ukladanie uhlíka a oxidu uhličitého v pôde aj v rastlinstve. Pri viacerých zmenách, ku ktorým dochádza v pôde v dôsledku inváznych druhov rastlín budú mať negatívny vplyv na kolobeh živín. Invázne druhy tiež ovplyvňujú ľudí žijúcich na Tristan da Cunha tým, že sú prenášačmi chorôb a stávajú sa poľnohospodárskymi škodcami v záhradách a na pastvinách.[2]

Nepôvodné rastlinné druhy sú schopné prežiť a pokračovať v raste a úspešnom šírení na ostrovoch, pretože majú schopnosť prispôsobiť sa v regiónoch mierneho pásma a majú malé potreby na prežitie.[2]

Rastliny sú kontrolované vykonávaním prieskumov inváznych druhov, hodnotením ich vplyvu na biodiverzitu a hodnotením uskutočniteľnosti ich odstránenia.[3] Bolo by takmer nemožné pokúsiť sa odstrániť všetky invázne druhy rastlín, takže vedci sa obmedzujú na kontrolu konkrétnych druhov na základe ich vplyvu a uskutočniteľnosti odstránenia. Plány na zmiernenie, ktoré prebiehajú na Tristan da Cunha, sú časovo a pracovne náročné, ktoré budú trvať niekoľko rokov s použitím mechanických a chemických postupov.[4]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. WACE, N. M.; HOLDGATE, M. W.. The Vegetation of Tristan Da Cunha. Journal of Ecology, 1958-11, roč. 46, s. 593–620. DOI10.2307/2257541.
  2. a b c d e f g h i j k GREMMEN, Niek. Alien plants and their impact on Tristan da Cunha [online]. Brahms Online, 2009, [cit. 2024-01-13]. Dostupné online.
  3. LAW, Jessica. Ambitious plan to remove "mega-mice" to save millions of seabirds. Bird Life, 2018-10-22. Dostupné online.
  4. REDDY, Simon. On a remote archipelago, rich biodiversity faces threats [online]. Pew Memorial Trusts, 2017-03-22, [cit. 2023-08-01]. Dostupné online. Archivované 2023-04-06 z originálu.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Tristan da Cunha na anglickej Wikipédii.