Korunná dependencia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Korunná dependencia je krajina vo vlastníctve Britskej koruny, ktorá nie je formálnou súčasťou Spojeného kráľovstva.

Od zámorských území Spojeného kráľovstva sa odlišuje tým, že je vlastníctvom Britskej koruny.

Korunné dependencie Spojeného kráľovstva (UK)[upraviť | upraviť zdroj]

Korunnými dependenciami sú:

Jersey a Guernsey geograficky tvoria Normanské ostrovy v Lamanšskom prielive. Ostrov Man leží v Írskom mori.

Právomoci korunných dependencií[upraviť | upraviť zdroj]

Korunné dependencie netvoria súčasť Spojeného kráľovstva, majú vlastnú jurisdikciu a nie sú súčasťou Európskej únie, namiesto toho majú štatút pridruženého člena. Dependencie majú vlastné parlamenty, vlády a iné úrady ako samostatné štáty: súdy, samosprávne úrady, správujú vlastné financie a hospodárstvo. Taktiež zodpovedajú za svoju imigračnú politiku a colnú správu.

Vzťahy s Britskou korunou[upraviť | upraviť zdroj]

Britský panovník je hlavou každej z dependencií. Britskú monarchiu v každej z dependencií reprezentuje viceguvernér (Lieutenant Governor), tento post je však skôr reprezentatívny.

Vzťahy s UK[upraviť | upraviť zdroj]

Od roku 2001 zodpovedá za korunné dependencie Úrad Lorda kancelára (Lord Chancellor's Department), od roku 2003 premenovaný na Ministerstvo pre ústavné záležitosti (Department of Constitutional Affairs).

Každý zákon prijatý v jednej z dependencií musí byť schválený najvyšším obhajcom, nazývaným 'King in Council', v skutočnosti však Štátnou radou v Londýne (Privy Council) s ministrom zodpovedným za korunné dependencie - Privy Councillor (člen Štátnej rady).

Spojené kráľovstvo zodpovedá za zahraničné vzťahy a obranu týchto území. Každý z ostrovov má vlastnú medzinárodnú poznávaciu značku ( GBG - Guernsey, GBJ - Jersey, GBM - Ostrov Man) a internetovú doménu (.gg - Guernsey, .je - Jersey, .im - Ostrov Man).