Machy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Symbol rozcestia O iných významoch výrazu Machy pozri Machy (rozlišovacia stránka).
Machy
Tionesta-ac-moss2.jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku
Životný cyklus machov

Machy (lat. Bryophyta) sú taxón (v súčasnosti oddelenie, v minulosti trieda) patriaci medzi machorasty. Majú najdokonalejšiu stavbu tela spomedzi stielkatých rastlín. Gametofyt tvorí diferencovaná stielka (pakorienky, pabyľka a palístky). Sporofyt predstavuje stopka s výtrusnicou.

Opis[upraviť | upraviť kód]

Palístky vyrastajú dookola celej pabyľky, nikdy nie v jednej rovine. Tam, kde ich je veľa a odumreté sa nahromadia, môže sa z nich vytvoriť rašelina. Machy sú staré rastliny, ktoré sú ukážkou prechodu vodných rastlín k suchozemským rastlinám. Ich telo ešte nemá vyvinutý dokonalý vodivý systém, preto nemajú pravé orgány. Vodu nasávajú povrchom celého tela. Zaraďujú sa medzi vyššie rastliny, lebo majú zložitejšiu stavbu tela ako riasy. V lese majú funkciu zásobárne vody. Význam: V prírode majú veľký význam, regulujú hospodárenie s vodou, zadržiavajú vlahu a postupne ju vyparujú do okolitého prostredia. Zvlhčujú lesné ovzdušie a chránia lesnú pôdu pred zvetrávaním a vyparovaním.

Druhy[upraviť | upraviť kód]

Rašelinník močiarny (lat. Sphangnum palustre), ktorý tvorí husté porasty v lesoch aj na vrchoviskách, mokrých lúkach, v nížinách a horách. Tieto rastliny na svojej báze odumierajú a na vrchole ustavične dorastajú a tak sa tvoria vrstvy rašeliny. Okolo potokov rastie Merík vlnkatý (Mnium undulatum). Na kamenistých, suchých a piesočnatých pôdach tvorí sivozelené vankúšiky Ploník borievkový (lat. Polytrichum juniperium).

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Machy
  • Spolupracuj na Wikidruhoch Wikidruhy ponúkajú informácie na tému Machy