Machy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Symbol rozcestia O iných významoch výrazu Machy pozri Machy (rozlišovacia stránka).
Machy
Vedecká klasifikácia
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku
Životný cyklus machov

Machy (lat. Bryophyta) sú taxón (v súčasnosti oddelenie, v minulosti trieda) patriaci medzi machorasty. Majú najdokonalejšiu stavbu tela spomedzi stielkatých rastlín. Gametofyt tvorí diferencovaná stielka (pakorienky, pabyľka a palístky). Sporofyt predstavuje stopka s výtrusnicou. Palístky vyrastajú dookola celej pabyľky, nikdy nie v jednej rovine. Tam, kde ich je veľa a odumreté sa nahromadia, môže sa z nich vytvoriť rašelina.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Machy sú staré rastliny, ktoré sú ukážkou prechodu vodných rastlín k suchozemským. Ich telo ešte nemá vyvinutý dokonalý vodivý systém, preto nemajú pravé orgány. Vodu nasávajú povrchom celého tela. Zaraďujú sa medzi vyššie rastliny, lebo majú zložitejšiu stavbu tela ako riasy. V prírode majú veľký význam, regulujú hospodárenie s vodou, zadržiavajú vlahu a postupne ju vyparujú do okolitého prostredia. Zvlhčujú lesné ovzdušie a chránia lesnú pôdu pred zvetrávaním a vyparovaním.

Druhy[upraviť | upraviť zdroj]

Rašelinník močiarny (lat. Sphagnum palustre), tvoriaci husté porasty v lesoch aj na vrchoviskách, mokrých lúkach, nížinách a horách. Tieto rastliny na svojej báze odumierajú a na vrchole ustavične dorastajú a tvoria tak vrstvy rašeliny.

Okolo potokov rastie Merík vlnkatý (lat. Plagiomnium undulatum).

Na kamenistých, suchých a piesočnatých pôdach tvorí sivozelené vankúšiky Ploník borievkový (lat. Polytrichum juniperinum).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Machy
  • Spolupracuj na Wikidruhoch Wikidruhy ponúkajú informácie na tému Machy