Seychely

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Seychelská republika
Vlajka Seychel Znak Seychel
Vlajka Znak
Národné motto:
Finis Coronat Opus
(Koniec korunuje dielo)
Štátna hymna:
Koste Seselwa
(Spojme sa všetci Seychelčania)
LocationSeychelles.png
Miestny názov  
 • dlhý Repiblik Sesel (kreol.), Republic of Seychelles (angl.), République des Seychelles (fr.)
 • krátky Sesel (kreol.),
Seychelles (angl., fr.)
Hlavné mesto Victoria
4°35′ j.š. 55°40′ v.d.
Najväčšie mesto Victoria
Úradné jazyky kreolčina, angličtina, francúzština
Regionálne jazyky
Štátne zriadenie
Prezident
prezidentská republika
James Michel
Vznik 29. jún 1976
Susedia žiadni (ostrovný štát)
Rozloha
 • celková
 • voda (%)
 
455 km² (180.)  
0 km² (0 %)
Počet obyvateľov
 • odhad (júl 2005)
 • hustota (júl 2005)
 
81 000 (183.)

178,0/km² (45.)
HDP
 • celkový
 • na hlavu (PKS)
2005
979 mil. $ (167.)
11 818 $ (55.)
Index ľudského rozvoja (2003) 0,821 (51.) – vysoký
Mena seychelská rupia (SCR)
Časové pásmo
 • Letný čas
SCT (UTC+4)
bez zmeny (UTC+4)
Medzinárodný kód SYC / SC
Medzinárodná poznávacia značka SY
Internetová doména .sc
Smerové telefónne číslo +248

Seychely, dlhý tvar Seychelská republika Táto malá republika v západnej časti Indického oceána, južne od rovníka zaberá rozlohu 455 kmkm². Spolu so svojimi súostroviami predstavuje krásu, pokoj a harmóniu, aj vďaka svojim svetoznámym plážam. Štát sa vyznačuje veľkou rozmanitosťou od lesov až po azúrové more. Spolu tvoria Seychelly 114 ostrovov, z toho 41 ostrovov sú Vnútorné ostrovy, ktoré predstavujú najstaršie stredooceánske žulové ostrovy na Zemi. Zvyšných 73 ostrovov sú Vonkajšie ostrovy, ktoré sa delia do 5 skupín nízko položených koralových atolov a útesov. Seychelly nám prisľubujú dobrodružstvo a dych - vyrážajúce prírodné krásy, ktoré sú ešte stále nedotknuté človekom.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Hoci ostrovy boli známe už v stredoveku arabským kupcom a na začiatku 16. storočia tu ako prví Európania pristáli Portugalci, zostávali dlho bez trvalého osídlenia. Seychelly sú pomerne mladý národ. Až v polovici 18. storočia tu Francúzsko zriadilo kolóniu, nazvanú podľa vtedajšieho ministra financií Jeana Moreaua de Sechelles. Ako prví, obsadili Francúzi tento malý štát. Obsadené Ostrovy zostali vo francúzskych rukách až do porážky Napoleona v bitke v roku 1815 pri Waterloo. Po vydaní parížskej zmluvy sa Seychelly dostávajú pod vplyv Veľkej Británie. V roku 1825 bola populácia Seychell už 7 000 obyvateľov. Hlavným mestom sa stáva mesto Victoria. Seychely dosiahli nezávislosť v roku 1976 a stali sa republikou v rámci Commonwealthu. Dostali sa pod vládu jednej strany na čele s prezidentom Francé Alberta René v roku 1977. Štvrtého Decembra 1991 oznámil prezident návrat k pluralitnému systému. V roku 1993 boli prvé pluralitné parlamentné a prezidentské voľby, v ktorých bol zvolený. Neskôr aj v roku 1998 a 2003. V roku 2004 odstúpil a súčasným prezidentom je James Alix Michel.

Politika[upraviť | upraviť zdroj]

Seychelská republika má multi-stranícky politický systém s výkonnou mocou prezidenta ako hlavy štátu a vlády. Prezident stojí na čele kabinetu 13 ministrov, ktorá zahŕňa aj podpredsedu. V apríli 2004 James Alix Michel nahrádza prezidenta France Alberta René, ktorý zastával túto funkciu od roku 1977. Viceprezidentom je v súčasnej dobe Danny Faure. Prvým Povereným ministerom je Vincent Meriton, ktorý je tiež minister pre mládež rozvoj spoločenstiev a telovýchovy. Medzi vládnuce politické strany patrí strana Parti Lepep, Ľudová strana na čele s prezidentom Michelom. Ďalšou stranou je Populárne demokratické hnutie (PDH) na čele s Davidom Pierre. Medzi ďalšie hlavné politické strany (v súčasnej dobe zastúpené v Národnom zhromaždení) sú Seychely Národná strana (SNP) na čele s Rev Wavel Ramkalawan a Demokratickej strany (DP), na čele s Ralph Volcere. Seychelská republika je členom Organizácie Spojených národov, Africkej únie, spoločenstva a La Francophonie. Má veľvyslanectvo v Paríži, New Yorku, Bruseli, New Delhi, Pekingu, Pretoria a Londýne, rovnako ako mnoho Honorárne konzuláty po celom svete.

Klíma[upraviť | upraviť zdroj]

Klíma Seychell nedosahuje žiadne výrazné extrémy tepla alebo chladu. Teplota zriedka klesá pod 24°C a stúpa na d32°C. Všetka, aj tie najvzdialenejšie južné ostrovy ležia mimo cyklónových pásiem, a práve preto patria Seychelly ku celoročným destináciám. Chladnejšia klíma je od novembra do marca, kedy zvyknú fúkať severo - západné vetry. More je v tomto období pokojné, počasie teplé a vlhké s priemernou rýchlosťou vetra 15-22 km/hod. Najviac ročných zrážok spadne v období mesiacov december – február a od mája do októbra býva najsuchšie obdobie.

Populácia[upraviť | upraviť zdroj]

Dnešná silná 87 122 početná populácia Seychel sa stále odráža na jej multi- etnických koreňoch. Tradične, ostrovy prilákali širokú rozmanitosť národov zo všetkých kútov krajiny, ktoré zahŕňajú oslobodených otrokov, európskych osadníkov, politických vyhnancov, dobrodruhov, obchodníkov arabského a perzského pôvodu, rovnako ako Číňanov a Indov. Prakticky každý národ na Zemi bol zastúpený v tejto kultúre a každý prispieva svojim zvláštnym vplyvom na dnešnú živú a zároveň pokojnú spoločnosť.

Jazyk[upraviť | upraviť zdroj]

Oficiálnymi jazykmi sú tri jazyky; kreolský, anglický a francúzsky jazyk. Mnoho ľudi v Seychelách rozpráva plynule aj po taliansky, či nemecky.

Náboženstvá[upraviť | upraviť zdroj]

Rímsky katolicizmus zostáva dominantným náboženstvom Seychel, ale sú tu aj anglikánske a protestantské kostoly a miesta uctievania iných denominácií. Žijú vedľa seba v harmónii , moslimský, Hinduistický a bahaistická komunita založená na Mahé, Praslin a La Digue.

Kultúra[upraviť | upraviť zdroj]

Kozmopolitné Seychelly sú farebnou zmesou rôznych rás, kultúr a náboženstiev. Počas histórie tejto krajiny tu prichádzali ľudia z Európy, Afriky a Ázie. Spolu s nimi prišli aj odlišné kultúry, zvyky a tradície a prispeli k spôsobu života dnešných Seychel. Vplyvy rôznorodosti kultúr možno pozorovať v umení, architektúre, hudbe, tanci a tradične sa odlišuje aj kuchyňa. Architektonický návrh niektorých veľkých starých domov s ich strmými strechami reprezentuje štýl prispôsobený pre pohodlné bývanie v trópoch, ktorý ešte zobrazuje vplyv francúzských a britských kolonií. Moderná architektúra sa snaží asimilovať tradičné štýly s praktickými funkciami. Miestní umelci naďalej vykazujú rôzne štýly, ktoré odrážajú multi-etnické pozadie ostrovov. Kreolská hudba a tanec majú svoje korene v africkej a európskej kultúre s rytmami, tradične sprevádzané jednoduchými bubnami a sláčikovými nástrojmi.

Umenie[upraviť | upraviť zdroj]

Napriek tomu, aká malá krajina sú Seychely, tak má žiarivú umeleckú scénu, ktorú zahŕňajú maliari, sochári, spisovatelia a básnici, remeselníci muzikanti mnohých typov a tanečníci. Maliari vzali inšpiráciu z bohatstva prírodných krás Seychel a vyrábajú širokú škálu prác s využitím médií, od vodných farieb oleja, akryl, koláže, kovy, hliník, drevo, tkaniny, kvas, laky, recyklované materiály, pastelové farby , uhoľ, , leptanie, a digitálne vytlačené reprodukcie. Miestni sochári vyrábajú jemné práce z dreva, kameňa, bronzu a kartonáže. Miestni spisovatelia a básnici tiež používajú nádherné panorámy Seychel ako inšpiráciu pre f práce dokumentujúce sociálne históriu ostrova a jeho ľudí a nesmú vynechať ani zbierky poviedok a básní, ktoré vyvolávajú túžbu po bývaní na ostrove. V krajine existuje mnoho remeselníkov produkujúcich diela ako vitráže, výrobky zo škrupiny kokosového orecha, šupky, mušle a koraly, oblečenie, zlato, striebro a iné formy šperkov, recyklované materiály, vlákna, bambus, kov a keramiku. Hudba a tanec hrali významnú úlohu v kultúre Seychel a vo všetkých typoch miestnych slávností. Typickým tancom je tanec Sega. Populárnym tancom je aj Moutya, je to typický otrocký tanec, ktorým vyjadrovali otroci svoju nespokojnosť. Existuje niekoľko speváckych zborov, ktoré spievajú tradičné piesne a podporujú zborovú hudbu s repertoárom, ktorý zahŕňa posvätné témy ako napríklad evanjelium a a venujú sa aj ľudovej hudby.

Architektúra[upraviť | upraviť zdroj]

Seychelská architektúra je rozlišná vo svojom štýle a praktická svojím dizajnom. Jasne to ukazuje vplyv svojej koloniálnej minulosti a spája ich s praktickými úvahami, ako sú strmé strechy, široké verandy. Pôvodne, mnoho domov bolo zastrešených doškovou strechou z kokosových plantáží, ale z praktických dôvodov je tento spôsob striech už na ústupe. Mnoho ľudí v krajine preferuje menšie domy. Vo väčšej či menšej miere tieto konštrukčné prvky ako drevené obklady sa čím ďalej tým menej používajú a dáva sa prednosť betónu.

Kuchyňa[upraviť | upraviť zdroj]

Kreolská kuchyňa ponúka jemnosti a nuansy typické pre francúzsku kuchyňu, ponúka aj exotické indické jedlá a pikantné chute Orientu. Grilované ryby alebo chobotnice podliate omáčkou z drvenej chilli, zázvor a cesnak sú vnútroštátne obľúbené jedlá ako aj rôzne lahodné karí pripravené s kokosovým mliekom. Takisto sú obľúbené miestne ovocia ako je papaya a zlaté jablko. Ako možno očakávať, pokrmy z darov mora majú prevažne miesto v miestnej kuchyni. Za národnú plodinu sa považuje ryža. Niektoré reštaurácie sa špecializujú na indické, čínske alebo talianske jedlo.

Hospodárstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Na africké pomery sú Seychely blahobytnou krajinou. Najdôležitejším zdrojom príjmov je cestovný ruch. Ročne strávi na Seychelách približne 150 000 turistov. Ďalším významným hospodárskym odvetvím je lov a spracovanie rýb. Veľká časť potravín sa však do krajiny dováža, naopak dôležitou vývoznou surovinou sú kokosové orechy, palmové vlákna, škorica a vanilka. Dlhodobými problémami v krajine je neprimerane nadhodnotený kurz miestnej meny, vysoká závislosť na dovoze obilia a surovín a silný schodok verejných financií.

Flóra&fauna[upraviť | upraviť zdroj]

Seychely sú živé múzeum prírodnej histórie a rezervácia pre niektoré z najvzácnejších druhov flóry a fauny na Zemi. S takmer 50% z tejto krajiny je vyčlenených ako národné parky a rezervácie. Seychely sú hrdé na svoju ďalekosiahlu politiku ochrany prírody, ktorá vyústila v závideniahodný stupeň ochrany životného prostredia a rôznych ekosystémov, ktoré podporuje. Nikde inde na svete nenájdete unikátne endemické vzorky ako bájne Coco-de-mer, najväčšie semená na svete, medúza strom, Seychelský raj čiernohlavý a Seychelský slávik

Ostrovy[upraviť | upraviť zdroj]

Seychely sa skladajú zo 115 ostrovov a patria do dvoch skupín: Vonkajšie a Vnútorné ostrovy. Vysoké, žulové Vnútorné ostrovy ležia hlavne v náhornej plošine Seychel ', približne 4 ° južne od rovníka a s dĺžkou približne 1800 km, vdialené od východného pobrežia Afriky, zatiaľ čo nízko položené koralové atoly, útesy a ostrovy Vonkajších ostrovov ležia predovšetkým mimo plošiny približne 10 ° na juh od rovníka. Tieto Vonkajšie ostrovy sú rozdelené do piatich skupín: skupina Amirantes, skupina Southern Coral, Alphonse skupina, skupina Farquhar a nakoniec Aldabra.

Vnútorné ostrovy: hlavné ostrovy Mahé,Praslin, La Digue Ostatné Bird Island, Cerf, Chauve Souris, Kitchen, Denis Island, Fregate, North Island, Kolo Island (Praslin), Silueta, St. Anne, Anonyme, Arid, Cousin, Curieuse, Félicité, Grande Soeur, Ile Cocos, Long Island, Moyenne, Petite Soeur, Colo Island

Vonkajšie ostrovy: Skupina Aldabra - Aldabra Atoll, Assumption, Astove, Cosmoledo Atoll Skupina Amirantes - African Banks, D'Arros, Desroches, Poivre Atoll, Remire, St. Joseph Atoll Skupina Southern Coral – Coëtivy, Platte Skupina Alphonse – Alphonse, Bijoutier, St François Skupina Farquhar - Farquhar Atoll, Providence Atoll

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]