Cesnak kuchynský

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cesnak kuchynský
Cesnak kuchynský
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Allium sativum
Linnaeus, 1753
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Cesnak kuchynský (Allium sativum) je rastlina z čeľade cesnakovité (Alliaceae). Niektorí autori ho v širšom pojatí zaraďujú do čeľade ľaliovité (Liliaceae).

Cesnak kuchynský pravdepodobne pochádza zo strednej Ázie, kde vznikol z divo rastúceho druhu Allium longicuspis. Používa sa ako zelenina, korenina alebo liečivá rastlina.

Morfológia[upraviť | upraviť zdroj]

Rastlina[upraviť | upraviť zdroj]

Cesnak kuchynský je trvalá rastlina, ktorá má na báze zloženú stlačenú guľovitú cibuľu. Cibuľa je zložená z niekoľko dužinatých časti (strúčikov), ktoré sú prekryté spoločným obalom bielej až purpurovej farby. Oddelenými strúčkami je možné cesnak vegetatívne rozmnožovať. Stonka kuchynského cesnaku má oblý prierez a je asi do ½ pokrytá pošvami listov. Asi 2,5 cm široké čepele listov sú ploché, jednoduché, súbežne žilkované so širokým čiarkovaním, v priereze smerom k rubu v tvare písmena „V“.

Kvet a rozmnožovacie orgány[upraviť | upraviť zdroj]

Vo vrcholovom súkvetí má cesnak obojpohlavné kvety. Je to hlávkovito stiahnutý, zdanlivý okolík, ktorý je v skutočnosti vrcholovým súkvetím. Súkvetie je uložené v obale, ktorý v priebehu vytvárania pacibuliek praská a odpadáva. V súkvetí býva ďaleko menej kvetov než pacibuliek. Okvetie cesnaku je zložené zo šiestich okvetných lístkov zelenkavo bielej až ružovej farby, ktoré zriedkavejšie bývajú aj biele alebo nachové. Kvet má šesť tyčiniek. Tyčinky vonkajšieho a vnútorného okruhu sú rozdielne, nitky vnútorných sú zakončené dvoma dlhými zubmi. Gyneceum je zložené z troch plodolistov, je synkarpné s vrchným semenníkom. Plodom cesnaku je tobolka.

Karyotyp[upraviť | upraviť zdroj]

Bunkové jadro: 2n=16 (diploid) alebo 4n=32 (tetraploid)

Odrody kuchynského cesnaku[upraviť | upraviť zdroj]

  • Paličiaky: pravidelne vytvárajú kvetné stvoly zakončené kvetnými lôžkami, v ktorých sa vytvárajú pacibuľky. Šupky paličiakov mávajú purpurovú farbu. Je to odroda, ktorá sa väčšinou odporúča vysádzať na jeseň.
  • Nepaličiaky: nevytvárajú kvetné stvoly. Šupky nepaličiakov bývajú jasnobiele. Odroda cesnaku vysádzaná na jar.

Pestovanie cesnaku[upraviť | upraviť zdroj]

Pôdne a klimatické podmienky[upraviť | upraviť zdroj]

Cesnak kuchynský vyžaduje úrodné hlinito piesočnaté a piesočnato hlinité pôdy bohaté na humus a živiny. Cesnak neznáša priame hnojenie maštaľným hnojom. Pôda nesmie byť ťažká, priliehavá, studená a premokrená, cesnak je citlivý na neprevzdušnenú pôdu (ľahko v nej podlieha chorobám), neznáša pôdny prísušok po zalievaní. Pri pestovaní cesnaku sa neodporúča opakované sadenie do tej istej pôdy po sebe skôr, ako v 5- 7 ročných intervaloch. Pri sadení v kratších intervaloch vzniká riziko napadnutia úrody háďatkom zhubným.

Rozmnožovanie cesnaku[upraviť | upraviť zdroj]

Cesnak sa rozmnožuje vegetatívne väčšinou sadením zdravých, veľkých strúčikov z okraja zloženej cibule, ktoré odoberáme na sadenie pokiaľ možno v čo najkratšom čase pred sadením.

Pri paličiakoch sa pre ozdravenie výsadby osvedčil dvojročný cyklus pestovania z pacibuliek. V prvom roku sa vysadia zdravé pacibulky, z ktorých sa vytvoria guľaté jednocibulkové strúčiky, z ktorých sa po výsadbe v druhom roku vytvoria klasické zložené cesnakové hlávky.

Zber cesnaku[upraviť | upraviť zdroj]

Tri až štyri týždne pred zberom cesnak nezalievame. Správny čas zberu pri nepaličiakoch spoznáme podľa žltnutia priliehania vňate k pôde, pri paličiakoch podľa vzpriamenia špirálovite stočených kvetných stoniek. Ideálne je ak dva až tri dni po podkopaní a vybratí z pôdy necháme cesnak dosušiť na poli. Pred uložením cesnaku skrátime vňať (u nepaličiaku sa osvedčilo zapletenie do zväzkov) a uskladníme na suchom, vetranom mieste.

Využitie[upraviť | upraviť zdroj]

Kuchynské využitie[upraviť | upraviť zdroj]

Pri narušení bunečnej steny kuchynského cesnaku sa silica nazvaná alicín mení na kyselinu pyruvovú a kyselinu dipropensulfenovú, ktoré sa hneď transformujú na alicín. Alicín na vzduchu oxiduje na diallyldisulfid. Vďaka tejto reakcii vzniká charakteristická cesnaková aróma, ktorá patrí medzi charakteristické arómy jedál z kuchýň celého sveta.

Cesnak kuchynský sa používa ako prísada v surovom stave, ako aj prísada varených jedál, studených a varených omáčok či na výrobu extraktov v (olivovom) oleji, vo forme rôznych pást z čistého nasoleného cesnaku alebo aj v zmesiach s paradajkami, zázvorom...

Liečivé účinky cesnaku[upraviť | upraviť zdroj]

Cesnak kuchynský má široké použitie, nielen ako zelenina, ale aj v ľudovom liečiteľstve. Má protibakteriálne účinky, napomáha vykašliavaniu pri ochorení horných dýchacích ciest. Podporuje uvoľnenie prietoku krvi, je dobrý na zníženie vysokého krvného tlaku, znižovanie hladiny cholesterolu a cukru v krvi. Má vysoký obsah vitamínov A, B1, B2 a C, znižuje riziko výskytu nádorových ochorení, pôsobí aj proti črevným parazitom.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Garlic na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené) a Česnek kuchyňský na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).