Dúška tymianová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Dúška tymianová
Dúška tymianová
Dúška tymianová
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Thymus vulgaris
Linné
Synonymá
Tymian
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Dúška tymianová (Thymus vulgaris) alebo tymian je malý, trváci, voňavý polokrík z čeľade hluchavkovité (Lamiaceae).

Rozšírenie[upraviť | upraviť zdroj]

Patrí k juhoeurópskej kvetine, často sa pestuje ako obľúbená liečivá a koreninová kuchynská bylina. Rozmnožuje sa semenami.

Vzhľad[upraviť | upraviť zdroj]

Je to rozkonárený polokrík s vystúpavými konármi a s drobnými, končisto elipsovitými, sediacimi na okrajoch podvinutými listami. V pazuchách listov vyrastajú vidlicovité zoskupenia nachových kvetov, ktoré majú dvojpyskovitý, päťzubý kalich, dvojpyskovitú škľabiacu korunu a štyri dvojmocné tyčinky. Plodytvrdky. Kvitne v máji až v auguste.

Využitie[upraviť | upraviť zdroj]

Zbiera sa vňať (lat. herba thymi), ktorá sa krátko pred rozkvitnutím pokosí a vo viazaničkách sa rýchlo usuší. Vo farmácii sa z drogy pripravujú odvary, sirupy, extrakty, liečivé čaje a získava sa z nej silica. (Oleum thymi), ktorá sa pridáva do rôznych prípravkov, ako zubná pasta, ústne vody, dezinfekčné mydlá a iné.

Vlastnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Obsahuje 2% silice, horčinu, živicu, triesloviny, saponín a iné. Hlavnou zložkou silice je tymol v množstve 20 - 40%, ďalej karvakol, cymol, borneol, linalol, pinén a iné. Tymol je vzácna, vysoko baktericídna, teda dezinfekčná látka, podobne aj mentol. Droga rozpúšťa hlieny, v ľudovej liečbe sa používa ako kloktadlo proti čiernemu kašľu a zápalu priedušiek.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Thymus vulgaris