Dúška tymianová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dúška tymianová
Thymus vulgaris.jpg
Dúška tymianová
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Thymus vulgaris
Linné
Synonymá
Tymian
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Dúška tymianová (iné názvy: staršie materina dúška obyčajná; nesprávne: tymian obyčajný; ľudovo: tymian, tymián, temian[pozn 1]; lat. Thymus vulgaris)[pozn 2] je malý, trváci, voňavý polokrík z čeľade hluchavkovité (Lamiaceae). Ako tymian/tymián/temian sa označuje aj voňavá živica z tejto rastliny používaná ako kadidlo pri náboženských obradoch a voňavá vňať z tejto rastliny používaná ako korenie.[3][4][5][6]

Rozšírenie[upraviť | upraviť kód]

Patrí k juhoeurópskej kvetine, často sa pestuje ako obľúbená liečivá a koreninová kuchynská bylina. Rozmnožuje sa semenami.

Vzhľad[upraviť | upraviť kód]

Je to rozkonárený polokrík s vystúpavými konármi a s drobnými, končisto elipsovitými, sediacimi na okrajoch podvinutými listami. V pazuchách listov vyrastajú vidlicovité zoskupenia nachových kvetov, ktoré majú dvojpyskovitý, päťzubý kalich, dvojpyskovitú škľabiacu korunu a štyri dvojmocné tyčinky. Plodytvrdky. Kvitne v máji až v auguste.

Využitie[upraviť | upraviť kód]

Zbiera sa vňať (lat. herba thymi), ktorá sa krátko pred rozkvitnutím pokosí a vo viazaničkách sa rýchlo usuší. Vo farmácii sa z drogy pripravujú odvary, sirupy, extrakty, liečivé čaje a získava sa z nej silica. (Oleum thymi), ktorá sa pridáva do rôznych prípravkov, ako zubná pasta, ústne vody, dezinfekčné mydlá a iné.

Vlastnosti[upraviť | upraviť kód]

Obsahuje 2% silice, horčinu, živicu, triesloviny, saponín a iné. Hlavnou zložkou silice je tymol v množstve 20 - 40%, ďalej karvakrol, cymol, borneol, linalol, pinén a iné. Tymol je vzácna, vysoko baktericídna, teda dezinfekčná látka, podobne aj mentol. Droga rozpúšťa hlieny, v ľudovej liečbe sa používa ako kloktadlo proti čiernemu kašľu a zápalu priedušiek.

Poznámky[upraviť | upraviť kód]

  1. K ľudovým názvom pozri aj pozn. v článku dúška materina.
  2. Poznámka: Kým v češtine „mateřídouška obecná“ = 1. Thymus serpyllum alebo 2. Thymus vulgaris, v slovenčine „materina dúška obyčajná“ = len Thymus vulgaris.[1][2]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. MACKŮ, Jan; KREJČA, Jindřich. Atlas liečivych rastlín : Vyše 200 druhov rastlín maľovaných podľa prírody. 2. nezm. vyd. Bratislava : Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, 1965. S. 308, 310.
  2. http://www.ibot.cas.cz/index.php?p=seznam
  3. dúška. In: Encyclopaedia Beliana. 1. vyd. Bratislava : Encyklopedický ústav SAV; Veda, 2003. 702 s. ISBN 80-224-0761-5. Zväzok 3. (Č – Eg), s. 621.
  4. materina dúška. In: Pyramída, s. 3025.
  5. tymian. In: Krátky slovník slovenského jazyka. dostupné online
  6. Tymian. In: Slovník cudzích slov (akademický). dostupné online

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]