Semenné rastliny

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Semenné rastliny
Tragopogon dubius seedhead1.jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Spermatophyta
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Semenné rastliny (lat. Spermatophyta, Anthophyta, Embryophyta siphogama) sú skupinou cievnatých rastlín (Tracheophyta), ktorá sa vyznačuje tvorbou kvetov a plodov. Do tejto skupiny sa nezaraďujú Lepidocarpaceae, Miadesmiaceae ani Calamocarpaceae, aby skupina nebola polyfyletická. Predkom monofyletickej skupiny Spermatophyta sú primitívne skupiny nahosemenných rastlín Progymnospermae, Archeopteridae.

Semenné rastliny sa tradične delia na nahosemenné rasliny Gymnospermae a krytosemenné rastliny Angiospermae. Nahosemenné rastliny sa potom podľa morfologických znakov delili na nasledujúce oddelenia:

Podľa niektorých súčasných molekulárno-bilogických dát sa zdá, že lianovcorasty Gnetophyta, by mohli mať oveľa bližšie k oddeleniu borovicorastov Pinophyta, ako k iným oddeleniam nahosemenných rastlín, dokonca by mohli byť súčasťou oddelenia borovicorastov. Určiť vývojové vzťahy jednotlivých oddelení však nie je jednoduché mimo iného aj preto, že niektoré z nich odsahujú iba malý počet recentných (v súčasnosti žijúcich) druhov.

Krytosemenné rastliny zahrňujú jediné oddelenie magnóliorasty Magnoliophyta.