Dúška materina

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dúška materina
Thymus serpyllum1.jpg
Dúška materina
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Thymus serpyllum
Linné
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Dúška materina (iné názvy: staršie materina dúška, veľmi zastarano: materiná dúška, douška mateřinná, ľudovo: žadovník, (dúška) chodec, materinka, materonka, materovka, živilka, kukučka; lat. Thymus serpyllum) alebo dúška úzkolistá (staršie materina dúška úzkolistá, lat. Thymus angustifolius)[1][2][3][4][5][6][7][pozn 1] je liečivá bylina z čeľade hluchavkovité (Lamiaceae). Pochádza z Európy a Severnej Afriky.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Dúška materina je drobná liečivá bylina s plazivou, pri zemi zdrevnatenou stonkou vysokou do 30 cm. Listy sú rôzne tvarované, väčšinou majú vajcovitý tvar a majú 3 – 8 mm. Kvety sú drobné a fialovej farby. Kvitne počas májaaugusta. Po rozkvitnutí je pre ňu typická jemná vôňa.

Využitie[upraviť | upraviť zdroj]

Zberá sa kvitnúca vňať od mája do augusta (dvakrát do roka). Suší sa pri teplote do 35 °C, schne rýchlo. Uskladňuje sa chránená pred svetlom a vlhkom. Pôsobí ako aromatikum, expektorans, adstringens, mierne antiseptikum.

Užíva sa vnútorne pri chorobách dýchacích ústrojov, pri poruchách trávenia (nadúvanie, hnačka), pri zápaloch močových ciest a zvonku ako kloktadlo (antiseptikum, zápach z úst) a do kúpeľa pre deti a pre nervovo vyčerpané a lámkou trpiace osoby. Taktiež sa dá použiť na liečenie čierneho kašľu, preháňania a plynatosti.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Poznámky[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Ľudové názvy sa môžu prípadne vzťahovať aj na dúšku tymiánovú.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://ibot.sav.sk/checklist/index.php?lang=sk&doc=result&id=5598
  2. dúška. In: Encyclopaedia Beliana. 1. vyd. Bratislava : Encyklopedický ústav SAV; Veda, 2003. 702 s. ISBN 80-224-0761-5. Zväzok 3. (Č – Eg), s. 621.
  3. materina dúška. In: Pyramída, s. 3025.
  4. KREJČA, Jindřich, ed.; ČERVENKA, Martin, ed. Z našej prírody : rastlíny, horniny, minerály, skamenelíny. 2., dopl. vyd. Bratislava : Príroda, 1984. s. 300, 335.
  5. PODEŠVA, Zdeněk. THYMUS SERPYLLUM L. – mateřídouška úzkolistá / dúška materina [online]. www.botany.cz, 4. 8. 2009, [cit. 2015-07-09]. Dostupné online.
  6. Dúška materina [online]. Dr. Kresánek, [cit. 2015-07-09]. Dostupné online.
  7. LOKAJOVÁ, Mária; KALLAYOVÁ, Alena. Liečivé bylinky pre telo a dušu [online]. Ružová stužka, [cit. 2015-07-09]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]