Krvný tlak

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tabuľka krvného tlaku

Krvný tlak (KT) je hydrostatický tlak, vyvíjaný krvou na steny ciev. Najvyšší je v aorte a veľkých tepnách a je vytváraný sťahom (kontrakciou) komôr srdca. Štandardné hodnoty KT u dospelého človeka v pokoji sú 120 mm Hg počas kontrakcie (systoly) komôr a 80 mm Hg počas uvoľnenia (diastoly) komôr.

Systolický alebo horný tlak krvi zodpovedá tlaku v tepnách počas systoly, čiže sťahu komôr. Systolický krvný tlak sa vytvára, keď sa srdce sťahuje a pumpuje krv do artérií.

Diastolický alebo dolný tlak krvi zodpovedá tlaku v tepnách počas diastoly, čiže plnenia komôr krvou. Diastolický krvný tlak vzniká, keď srdce vzápätí ochabne.


Abnormálne hodnoty krvného tlaku[upraviť | upraviť kód]

Vysoký krvný tlak - hypertenzia

Hypertenzia je definovaná ako krvný tlak, ktorého hodnota dosahuje 160/95 mmHg a viac, resp. leží nad hodnotou, ktorá by bola primeraná veku.

Klasifikácia hypertenzie

  • Hypertenzia 1. stupňa - 140/90mmHg a vyšší
  • Hypertenzia 2. stupňa - 160/100mmHg a vyšší
  • Hypertenzia 3. stupňa - 180/110mmHg a vyšší

Rozlišujeme dve formy hypertenzie

  1. Primárna / esenciálna artériová hypertenzia sa diagnostikuje, ak nemožno nájsť žiadne základné ochorenie ako pri sekundárnej hypertenzii. Primárna hypertenzia predstavuje približne 80 % najčastejšiu formu hypertenzie.
  2. Sekundárna hypertenzia je symptómom známeho základného ochorenia, ako napríklad ochorenie obličiek, endokrinnej poruchy alebo ochorenia kardiovaskulárneho aparátu.
Nízky krvný tlak - hypotenzia

O hypotenzii hovoríme, ak krvný tlak leží pod systolickou normovou hodnotou, u dospelých medzi 95 a 110 mmHg.